Pasaulyje

2015.02.14 17:10

Kandidatai į JAV prezidentus rengiasi pirmai akistatai

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba2015.02.14 17:10

Kandidatai į Jungtinių Valstijų prezidentus lapkritį vyksiančiuose rinkimuose pirmą sykį susitiks akis į akį tiesioginiuose debatuose. Barackas Obama vis dar išlaiko nedidelę persvarą ir bandys įveikti Mittą Romney, nors ekonomika – svarbiausia per šiuos rinkimus – atsigauna vangiai.

Kandidatai į Jungtinių Valstijų prezidentus lapkritį vyksiančiuose rinkimuose pirmą sykį susitiks akis į akį tiesioginiuose debatuose. Barackas Obama vis dar išlaiko nedidelę persvarą ir bandys įveikti Mittą Romney, nors ekonomika – svarbiausia per šiuos rinkimus – atsigauna vangiai.

Kai Lietuvoje bus ketvirta nakties, demokratų ir respublikonų kandidatai pasirodys Denverio universiteto Kolorado valstijoje pakyloje. Barackui Obamai teks įrodyti, jog daug ką darė teisingai, Mittui Romney – siūlyti alternatyvą, įrodyti, jog pasirengęs būti prezidentu, įpratinti rinkėjus tarti „Prezidentas Romney“.

„Man labai svarbu įsitikinti, ar jis klausys tų amerikiečių, kurių pajamos ribotos, arba tų, kurių pajamos yra minimalios“, – teigia rinkėja Carmen Mendoza.

Pirmi debatai tam labai svarbūs. M. Romney daug padės tai, kad jis šiemet 20 kartų dalyvavo debatuose, kai siekė tapti respublikonų kandidatu, o B. Obama to nedarė nuo 2008-ųjų rinkimų ir yra, pasak analitikų, kiek „aprūdijęs“.

„B. Obama linkęs kalbėti kaip universiteto profesorius, atsakinėti ilgai ir sudėtingai, perkrauti detalėmis. To jam reikėtų nedaryti. Be to, jis gali greitai susierzinti, prieš kameras tai labai matosi. Gubernatoriui M.  Romney didžiausias iššūkis – paveikti paprastus rinkėjus, nes dažnai jo pasirinkti žodžiai, jo kalba atitolina nuo rinkėjų“, – įsitikinęs politologas Johnas Hudakas.

Rinkimų debatus rengianti komisija šiemet pusantros valandos truksiančią kandidatų diskusiją padalijo į šešias dalis, bet jos vedėjui, patyrusiam TV vilkui Jimui Lehreriui suteikta veikimo laisvės. B. Obama gali būti kamantinėjamas, kodėl buvo užpultas Amerikos konsulatas Libijoje, žuvo ambasadorius. O milijonieriui M. Romney gali būti priminti ir įtarimai dėl pastangų perkelti kapitalą į vadinamuosius mokesčių rojus užsienyje ir taip išvengti mokesčių.

Mittui Romney ne į naudą ir tai, kad pirmieji debatai vyks turtingoje Kolorado valstijoje, kurioje ekonomika nėra skaudi vieta.

„Ekonomika, nors pamažu, atsigauna. Tai padės B. Obamai“, – mano Kolorado žurnalistas Floydas Ciruli.

Kalnų virtinė, nuostabūs vaizdai į Kolorodą ir per krizę traukė turistus. Naftos ir dujų ištekliai valstijos vakaruose taip pat padėjo išlaikyti darbo vietas, dešimtis tūkstančių žmonių įdarbinusios ir modernių technologijų bendrovės. O kur dar žemės ūkis, gyvulių augintojai.

M. Romney debatams rengėsi jau atvykęs į Denverį kartu su patarėjais. Kaip paprastas amerikietis jis nusipirko pietus meksikietiškų kepsnių restorane.

B. Obama pasinaudojo proga pamatyti Huverio užtvanką Arizonos ir Nevados valstijų pasienyje. Po to pasuko į Denverį.

Iki rinkimų lapkričio 6-ąją kandidatų laukia dar dveji debatai – Niujorke ir Floridoje, kur kandidatai susirungs likus vos šešioms dienoms iki rinkimų.

M. Romney atsilieka nuo B. Obamos beveik visose valstijose, kurios lems, ar B. Obama taps vos antruoju nuo Antrojo pasaulinio karo demokratų prezidentu, perrinktu antrai kadencijai, ar teks perleisti valdžios vairą.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.