Naujienų srautas

Pasaulyje2014.08.09 17:14

Izraelis ir „Hamas“ atnaujino kautynes

BNS 2014.08.09 17:14

Izraelis šeštadienį surengė daugiau negu 20 aviacijos reidų Gazos Ruože, o palestiniečių kovotojai paleido kelias raketas į žydų valstybės teritoriją, antrąją dieną tęsiantis smurtui po to, kai žlugo Egipto vadovaujamos pastangos pratęsti paliaubas, anksčiau šią savaitę trims paroms sustabdžiusias mėnesį trukusį karą.

Izraelis šeštadienį surengė daugiau negu 20 aviacijos reidų Gazos Ruože, o palestiniečių kovotojai paleido kelias raketas į žydų valstybės teritoriją, antrąją dieną tęsiantis smurtui po to, kai žlugo Egipto vadovaujamos pastangos pratęsti paliaubas, anksčiau šią savaitę trims paroms sustabdžiusias mėnesį trukusį karą.

Izraelio kariškiai nurodė, kad nuo vidurnakčio buvo atakuota daugiau negu 20 vietų pajūrio anklave, kontroliuojamame islamistų judėjimo „Hamas“, tačiau nepateikė daugiau informacijos apie tuos taikinius.

Įvykių liudininkai palestiniečiai ir pareigūnai sakė, kad per naktinius antskrydžius buvo sugriautos dvi mečetės ir subombarduoti trys namai. Be to, naikintuvai taip pat apšaudė iš kulkosvaidžių atviras teritorijas.

Gazos Ruožo kovotojai šeštadienį paleido keturias raketas į Izraelio pietinius miestus, kuriuose buvo paskelbtas oro pavojus, tačiau tos atakos nepadarė žalos, o žmonės irgi nenukentėjo, sakė viena kariuomenės atstovė.

„Hamas“ šeštadienį pažadėjo nedaryti jokių nuolaidų Izraeliui, ignoruodamas tarptautines pastangas įtikinti abi konflikto puses paskelbti naujas paliaubas, kai po trumpos pertraukos atsinaujino susirėmimai.

„Mes negrįšime atgal; pasipriešinimas tęsis, – sakoma „Hamas“ atstovo Fawzy Barhumo pranešime. – Okupantų nesutaikomumas niekur nenuves, o mes nedarysime jokių nuolaidų dėl savo žmonių reikalavimų.“

Vakarų krantė nušautas palestinietis

Smurtas taip pat atsinaujino Izraelio okupuotame Vakarų Krante, kurį kontroliuoja palestiniečių prezidento Mahmudo Abbaso judėjimas „Fatah“. Toje teritorijoje 22 metų palestinietis mirė po to, kai buvo pašautas į krūtinę per konfrontaciją su izraeliečiais kariais Hebrono mieste, nurodė medicinos pareigūnai.

Izraelio kariai penktadienį nušovė 20-metį palestinietį per protestą netoli vienos žydų nausėdijos prie Ramalos miesto, pranešė Izraelio kariuomenės pareigūnai.

Egiptas nepadarė jokios pastebimos pažangos, siekiant pratęsti tris paras galiojusias paliaubas, kurios buvo sustabdžiusios Izraelio ir Gazos Ruožo kovotojų susirėmimus, vykstančius nuo liepos 8 dienos. Tačiau tikimasi, kad Kairas šeštadienį tęs tas pastangas.

Ankstesnių paliaubų terminas sukako penktadienį, kai abi konflikto pusės dar buvo toli nuo susitarimo nutraukti ugnį ir kaltino viena kitą atsisakius pratęsti paliaubas.

Izraelis kaltino „Hamas“ paleidus kelias raketas, likus maždaug keturioms valandoms iki susitarimo sustabdyti ugnį galiojimo pabaigos penktadienį 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Penktadienį Gazos Ruožo kovotojai paleido į Izraelį iš viso 57 raketas.

Izraelio aviacija penktadienį taip pat atakavo taikinius Gazos Ruože ir nukovė penkis palestiniečius, tarp jų vieną dešimtmetį, netoli vienos mečetės Gazos mieste. Vienas grupuotės „Islamo džihadas“ kovotojas ir trys kiti palestiniečiai buvo nukauti Gazos Ruožo pietinėje dalyje.

Policija nurodė, kad penktadienį per apšaudymą minosvaidžių sviediniais buvo sužeisti du izraeliečiai.

Tikėjosi paliaubų

Jungtinės Valstijos penktadienį vakare išreiškė viltį, jog Izraelis ir palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ artimiausiu laiku susitars dėl naujų paliaubų, kai, pasibaigus tris paras trukusiam ugnies nutraukimui, atsinaujino kovos veiksmai.

„Viliamės, kad šalys susitars dėl paliaubų pratęsimo artimiausiomis valandomis“, – Valstybės departamento atstovė Marie Harf sakė žurnalistams.

Pasak jos, JAV delegacija, įskaitant taikos pasiuntinio Artimuosiuose Rytuose pareigas einantį Franką Lowensteiną tebėra Kaire, kur Egipto pareigūnai spaudžia derybininkus susitarti dėl paliaubų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi