Naujienų srautas

Pasaulyje

2014.08.06 20:23

Ukrainos armija dar nerado separatistų gyvybės arterijos

15min.lt 2014.08.06 20:23

Ukrainos gynybos ministras Valerijus Heletėjus interviu BBC pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė greitai sutriuškins teroristus. Karo ekspertas Konstantinas Mašovcas teigia, kad ministras teisus – kovotojų kontroliuojama teritorija traukiasi. Tačiau jam ramybės neduoda klausimas, kas teroristams tiekia degalus.

Ukrainos gynybos ministras Valerijus Heletėjus interviu BBC pareiškė, kad Ukrainos kariuomenė greitai sutriuškins teroristus. Karo ekspertas Konstantinas Mašovcas teigia, kad ministras teisus – kovotojų kontroliuojama teritorija traukiasi. Tačiau jam ramybės neduoda klausimas, kas teroristams tiekia degalus.

Pasak jo, Donecko ir Hovrilkos teroristų grupuotės yra atkirstos nuo bendražygių Luhanske. Tačiau tenka pripažinti, kad situacija šiame rajone vis dar yra įtempta.

K. Mašovco teigimu, Ukrainos kariai yra užėmę geras pozicijas, leidžiančias veikti skirtingomis kryptimis.

– Teroristų gretose yra 15 tūkst. kovotojų. Pagal klasikinius karo kanonus, norint juos sutriuškinti, reikia turėti tris kartus didesnę kariuomenę. Ar Ukraina turi 45–50 tūkst. karių?

– Turi. Tačiau jūs ir pats sakote, kad tai – klasikiniai karo kanonai, tuo metu dabar karai yra kitokie, todėl sėkmę ne visada lemia didesnis karių skaičius. Galima turėti mažesnę kariuomenę, tačiau viskas priklauso nuo to, kokia ginkluotė, technologijos, kaip vykdomos karinės operacijos.

– Panašu, kad abi pusės šiuo metu padarė pauzę. Kodėl? Ar Ukrainos antiteroristinės pajėgos nepraras iniciatyvos?

– Po pastarųjų sėkmingų mūšių Ukrainos kariuomenei reikia atkurti kovinį pajėgumą ir užtvirtinti atgautas teritorijas, kad jų neatsikovotų teroristai. Taip pat reikia nuspręsti, ką daryti su apsuptomis grupuotėmis, kaip jas blokuoti, atkirsti nuo tiekimo.

Norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad būtina išsiaiškinti, kas kovotojus aprūpina degalais. Tai gali būti vienas pagrindinių klausimų kelyje į pergalę.
Man lieka mįslė, kas jiems tiekia degalus. Tankai ir šarvuočiai užpildomi specialia mašina, tai – milžiniškas kanistras ant ratų. Jos neįmanoma nepastebėti, bet negirdėjau, kad tokią kariai būtų sunaikinę. Man atrodo, kad teroristams šiek tiek trūksta degalų, tai veikia jų grupių manevringumą, tačiau kol kas didelių pokyčių nematau.

Gali būti, kad iš kaimyninės valstybės yra nutiestas vamzdis, kuriuo pumpuojami degalai. Mūsų žvalgyba tai turi išsiaiškinti ir nutraukti tiekimą. Jeigu nutrauksime ginklų, degalų tiekimą, tai bus svarbus žingsnis į pergalę.

– Tai reiškia, kad nuožmių gatvės mūšių nebus?

– Akivaizdu, kad ne. Šiuo metu vyksta teroristų grupių išskaidymas į mažesnes, jų blokavimas. Einama tokiu keliu. Labai reikšmingą vaidmenį vaidina specialiųjų operacijų pajėgos, specialiosios tarnybos.

– Ar tiesa, kad kiekvienas Ukrainos karių žingsnis yra fiksuojamas, o prokuratūra rašo ataskaitas, kas ir kada šaudė?

– Tai – tauškalai. Karinė kontržvalgyba ir prokuratūra apžvelgia operacijų eigą, tačiau niekas nelaksto paskui kiekvieną kareivį.

– Kaip jūs galėtumėte pakomentuoti pranešimus apie tai, kad antiteroristinės pajėgos pasitraukė nuo sienos. Tai yra jėgų pergrupavimas?

– Šios teritorijos kontrolė visada kabojo ant plauko. Kariai bandė užkirsti kelią teroristų patekimui į Ukrainą, tačiau ten jiems nuolat teko atlaikyti apšaudymus iš Rusijos pusės. Atsišaudyti kariai galimybės neturėjo. Tokiomis sąlygomis aukų išvengti neįmanoma, todėl teko atsitraukti.

Šį klausimą reikia spręsti ir diplomatiniu keliu, kad baigtųsi apšaudymai iš Rusijos teritorijos. O dabar nėra prasmės mūsų kareivių laikyti mirtiname pavojuje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi