Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Izraelis skelbia išvedęs pajėgas iš Gazos, įsigaliojo paliaubos

BNS 2015.09.08 13:45

Gazos Ruože antradienį įsigaliojo tris paras turinčios trukti paliaubos tarp Izraelio ir palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“.

Gazos Ruože antradienį įsigaliojo tris paras turinčios trukti paliaubos tarp Izraelio ir palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“.

Abi šalys susitarė nutraukti ugnį per jau beveik mėnesį vykstantį karą nuo 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Izraelio generolas Moti Almozas pranešė, kad Izraelis atitraukė visas savo pajėgas iš Gazos Ruožo ir baigė liepos 17 dieną pradėtą antžeminę operaciją.

Per 72 valandų paliaubas Izraelis ir „Hamas“ ves netiesiogines derybas Kaire dėl platesnės sutarties, turinčios užkirsti kelią tolesniam smurtui.

Prieš įsigaliojant paliauboms „Hamas“ paleido ilgo nuotolio raketų salvę, pareiškęs, kad toks žingsnis yra kerštas už Izraelio vykdytas žudynes.

Oro pavojaus sirenos gaudė toli Izraelio šiaurėje, netgi Jeruzalės priemiesčiuose, tačiau pranešimų apie žmones, nukentėjusius per tą ataką, nebuvo gauta.

Antradienį paryčiais smurtas atrodė rimstantis – pranešimų apie incidentus sumažėjo. Dvi raketos buvo paleistos į Izraelio pietinį Aškelono miestą, tačiau jas numušė oro erdvės gynybos sistema „Geležinis kupolas“ (Iron Dome), o žmonės nenukentėjo.

Gazos Ruožo pareigūnai nurodė, kad per šį karą žuvo 1834 palestiniečiai, daugiausiai civiliai.

Izraelis informavo, kad nuo karinės operacijos pradžios liepos 8 dieną, kai buvo pradėtas aviacijos bombardavimas dėl palestiniečių kovotojų leidžiamų raketų, žuvo 64 žydų valstybės kariai ir trys civiliai.

Izraelio karinių pajėgų atstovas Peteris Lerneris sakė, kad praeitą naktį armija sunaikino paskutinius iš 32 tunelių, per kuriuos „Hamas“ kovotojai patekdavo į Izraelio teritoriją ir rengdavo atakas, padariusias apie 100 mln. JAV dolerių žalą.

„Šiandien baigėme šalinti tą grėsmę“, – nurodė jis.

Tačiau Izraelio pareigūnai perspėjo, kad kai kurie tuneliai galėjo likti nerasti ir kad ginkluotosios pajėgos yra pasiruošusios jiems smogti ateityje.

Premjeras Benjaminas Netanyahu taip pat nori nuginkluoti „Hamas“ ir demilitarizuoti Gazos Ruožą. Jis siekia pašalinti grėsmę, kurią kelia kovotojai, per pastarąjį mėnesį paleidę į Izraelį daugiau nei 3,3 tūkst. raketų ir minosvaidžių sviedinių. Tačiau „Hamas“ tokią galimybę atmetė.

„Izraeliui svarbiausias demilitarizacijos klausimas. Privalome neleisti „Hamas“ vėl apsiginkluoti; privalome demilitarizuoti Gazos Ruožą“, – B. Netanyahu atstovas Markas Regevas sakė naujienų agentūros „Reuters“ televizijai.

Nuo konfrontacijos pradžios ne kartą mėginta skelbti paliaubas, tačiau jos ilgai neišsilaikydavo. Pasak M. Regevo, Izraelis priėmė Egipto pasiūlytas sąlygas savaitėmis anksčiau negu „Hamas“.

„Tikiuosi, kad šį kartą pamatysime, kad paliaubos pasitarnaus visų labui“, – pareiškė premjero atstovas.

Egiptas tarpininkavo gesinant jau kelis konfliktus Gazos Ruože, tačiau jo dabartinė administracija, kaip ir Izraelis, laiko „Hamas“ grėsme saugumui.

Karas pareikalavo ne vien žmonių gyvybių, bet ir padarė didelę ekonominę žalą abiejose pusėse. Gazos Ruožui prireiktų 6 mlrd. JAV dolerių nuniokotai infrastruktūrai atstatyti, o Izraelis prarado šimtus milijonų dolerių dėl žalos turizmo sektoriui ir kitoms sritims. Nuogąstavimai dėl karo taip pat padarys neigiamą poveikį bendram ekonomikos augimui.

Gazos Ruožo šiaurinėje dalyje kai kurie iš šimtų tūkstančių palestiniečių, turėjusių palikti savo namus dėl kautynių, atsargiai grįžo į savo nuniokotus miestus. Viena evakuotųjų kolona asilų traukiamais vežimais pasiekė šiaurinę Beit Hanuno gyvenvietę.

Pastangos paversti laikiną ugnies nutraukimą ilgalaikėmis paliaubomis gali būti sudėtingos, nes abiejų pusės smarkiai nesutaria dėl pagrindinių klausimų ir atmeta vieni kitų legitimumą.

„Hamas“ nepripažįsta Izraelio teisės egzistuoti ir žada sunaikinti žydų valstybę, o Izraelis laiko „Hamas“ teroristų grupuote ir vengia su ja palaikyti kokius nors ryšius.

Palestiniečiai reikalauja ne vien paliaubų, bet ir užbaigti Izraelio bei Egipto vykdomą nuskurdusio anklavo blokadą, taip pat paleisti kalinius, įskaitant suimtis per Izraelio saugumo operacijas okupuotame Vakarų Krante, vykusias birželį, kai buvo pagrobti ir nužudyti trys žydų dvasinės seminarijos studentai.

Izraelis anksčiau atsisakydavo patenkinti tokius reikalavimus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi