Pasaulyje

2014.08.02 15:34

Britanijos premjeras: NATO turi būti pajėgi reaguoti į Rusijos grėsmę

BNS 2014.08.02 15:34

NATO privalo iš naujo apsvarstyti savo ilgalaikius ryšius su Rusija ir sustiprinti aljanso gebėjimus greitai reaguoti į bet kokią grėsmę, šeštadienį pareiškė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

NATO privalo iš naujo apsvarstyti savo ilgalaikius ryšius su Rusija ir sustiprinti aljanso gebėjimus greitai reaguoti į bet kokią grėsmę, šeštadienį pareiškė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

NATO privalo palaikyti tvirtas gynybos pozicijas Rytų Europoje, D. Cameronas rašo laiške aljanso generaliniam sekretoriui Andersui Foghui Rasmussenui ir kitų 27 šio bloko šalių lyderiams.

Šiaurės Atlanto sutarties organizacijai taip pat reikia sustiprinti savo sausumos, jūrų, oro ir specialiųjų operacijų greitojo reagavimo pajėgas, pažymėjo Britanijos lyderis.

Likus šešioms savaitėms iki NATO viršūnių susitikimo, kuris vyks pietų Velso mieste Niuporte, D. Cameronas sakė norintis pasinaudoti proga, kad per tą susitikimą būtų susitarta dėl griežtesnės politikos Maskvos atžvilgiu. Pasak jo, tai pasiųstų žinią, jog NATO šalys nesileis bauginamos.

„2014 metais pasaulis yra dar labiau nenuspėjamas negu kada nors anksčiau; mes pasitinkame dar vieną lemiamą momentą aljanso istorijoje“, – rašo D. Cameronas.

„Afganistane mūsų kovinė misija artėja prie pabaigos. Rytuose Rusija suplėšė žaidimo taisyklių knygelę savo neteisėta Krymo aneksija ir agresyviu Ukrainos destabilizavimu, – pabrėžė jis. – Pietuose nestabilumo lankas tęsiasi nuo Šiaurės Afrikos ir Sachelio iki Sirijos, Irako ir platesnių Vidurio Rytų.“

„Taigi privalome pasinaudoti šiuo viršūnių susitikimu, kad susitartume, kaip NATO turėtų prisitaikyti, kad galėtų atsakyti į tokias grėsmes ir užkirsti joms kelią, taip pat užtikrinti visų jos narių kolektyvinę gynybą ateityje“, – pridūrė D. Cameronas.

Pasak jo, nors NATO siekia laikyti Rusiją partnere, o ne grėsme, „akivaizdu, kad Rusija vertina NATO kaip priešininkę“.

„Privalome peržiūrėti mūsų ilgalaikius ryšius su Rusija, – aiškino D. Cameronas. – Privalome pripažinti, kad pastaraisiais metais buvęs bendradarbiavimas šiuo metu tampa nebeįmanomas dėl pačios Rusijos neteisėtų veiksmų NATO kaimynystėje, ir peržiūrėti principus, kuriais grindžiami mūsų ryšiai su Rusija.“

NATO privalo susitarti dėl „ilgalaikių priemonių, kurios sustiprintų mūsų galimybes greitai reaguoti į bet kokią grėsmę, suteikti pasitikėjimo sąjungininkams, kurie baiminasi dėl savo šalių saugumo, ir atgrasyti bet kokią Rusijos agresiją“, pažymėjo Britanijos lyderis.

NATO planuojant užbaigti kovines operacijas Afganistane iki šių metų pabaigos, Aljansas turėtų iš naujo apsvarstyti, kaip bus teikiama pagalba tai šaliai ateityje ir neleidžiama jai „vėl tarpti saugiu prieglobsčius teroristams“, rašė D. Cameronas.

D. Cameronas pridūrė, kad NATO turi imtis veiksmų dėl grėsmių ir iššūkių, kuriuos kelia žlugusios valstybės, regioniniai konfliktai, terorizmas ir kibernetinės atakos.

Jis taip pat paragino 28 bloko šalis siekti NATO užsibrėžto tikslo, kad gynybai būtų skiriama bent 2 proc. šalių bendrojo vidaus produkto. D. Cameronas pažymėjo, kad kol kas šį kriterijų tenkina tik keturios Aljanso šalys.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.