Pasaulyje

2012.10.01 10:12

Gruzijoje vyksta parlamento rinkimai

ELTA2012.10.01 10:12

Gruzijoje pirmadienį vyksta naujo parlamento rinkimai. Balsavimo teisę šalyje turi 3,6 mln. piliečių.  

Gruzijoje pirmadienį vyksta naujo parlamento rinkimai. Balsavimo teisę šalyje turi 3,6 mln. piliečių.

Prezidento Michailo Saakašvilio Jungtiniam nacionaliniam judėjimui rinkimuose iššūkį meta milijardieriaus ir opozicijos lyderio Bidzinos Ivanišvilio aljansas „Gruzijos svajonė“. Abi stovyklos pabrėžia siekiančios šalies narystės Europos Sąjungoje (ES) ir NATO.

Apklausos ir šį kartą pergalę prognozuoja Jungtiniam nacionaliniam judėjimui. Tiesa, dėl šalyje kilusio kankinimų kalėjimuose skandalo, privertusio atsistatydinti du ministrus, aiški partijos persvara sumenko. Parama M. Saakašviliui smarkiai smuko pirmiausiai Tbilisyje, kur gyvena trečdalis gruzinų. Šiuo metu prezidento partija parlamente turi beveik 80 proc. vietų.

M. Saakašvilis ir jo partija yra valdžioje nuo vadinamosios Rožių revoliucijos 2003 metais. Prezidentas tada paskelbė kovą korupcijai ir atgaivino ekonomiką. Tačiau opozicijos lyderis B. Ivanišvilis kaltina jį autoritariniu valdymu.

Prezidentas savo ruožtu kaltina savo konkurentą siekiu nutraukti buvusios sovietų respublikos modernizavimą. Rusijoje didžiulius turtus susikrovęs B. Ivanišvilis esą nori susaistyti Gruziją su Rusija.

Pats B. Ivanišvilis teigia tik norįs normalizuoti santykius su Maskva, Gruzija esą negali nuolat konfliktuoti su didžiąja kaimyne,

Rusija ir Gruzija 2008 metais kariavo penkias dienas trukusį karą.

M. Saakašvilis žadėjo „laisviausius ir skaidriausius rinkimus“. Tačiau Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai rinkimų kampaniją vadino „konfrontacine ir šiurkščia“. B. Ivanišvilis kaltino vyriausybę manipuliacijomis ir paskelbė apie masinius protestus po rinkimų.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.