Pasaulyje

2014.07.31 19:43

Rusija ir Ukraina sutarė palaikyti atvirą koridorių MH17 avarijos vietos link

BNS2014.07.31 19:43

Ukrainos kariškiai ketvirtadienį paskelbė parą truksiančią pertrauką įnirtingame puolime, kurio tikslas – likviduoti prorusiškus sukilėlius rytiniame regione, atsižvelgdami į Jungtinių Tautų (JT) raginimą paskelbti paliaubas, kad būtų galima vykdyti įstrigusį Malaizijos keleivinio lainerio katastrofos tyrimą.

Rusijos ir Ukrainos pasiuntiniai sutarė palaikyti atvirą maršrutą, kuriuo tarptautiniai ekspertai ketvirtadienį pasinaudojo, kad pasiektų Malaizijos lėktuvo kritimo vietą Ukrainos rytuose, pranešė Ukrainos vicepremjeras Volodymyras Groismanas.

Per spaudos konferenciją Kijeve jis pasakė, kad toks susitarimas pasiektas per derybas Minske, Baltarusijos sostinėje.

„Kontaktinė grupė nusprendė, kad tame koridoriuje, kurį šiandien patikrino ESBO misija kartu su partneriais iš Nyderlandų ir Australijos, bus palaikomas bet kokių kovos veiksmų nutraukimas ir iš kovotojų pusės“, – sakė V. Groismanas.

Jis taip pat sakė, kad ekspertų grupė vis dėlto susidūrė su „keliomis kovotojų provokacijomis“, bet, nepaisant to, jiems pavyko pasiekti tragedijos vietą.

V. Groismanas pažymėjo, kad Ukrainos kariškiai 20 kilometrų zonoje aplink katastrofos vietą nesiima jokių kovos veiksmų.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) ketvirtadienį pranešė, kad jos stebėtojai, lydimi olandų ir australų ekspertų, ketvirtadienį pasiekė numušto Malaizijos lainerio sudužimo vietą rytinėje Ukrainoje.

„ESBO... stebėtojai pasiekė MH17 sudužimo vietą pirmą kartą per beveik savaitę, lydimi keturių olandų, australų ekspertų. Pasinaudojo nauju priėjimo keliu“, – savo socialinio tinklo paskyroje „Twitter“ nurodė ESBO.

Olandijos teisingumo ministerija nurodė, kad kol kas tai tėra „žvalgomoji“ misija, kuri paruoš dirvą kitiems ekspertams, ketinantiems čia apsilankyti netrukus.

AFP žurnalistas vėliau pranešė, kad MH17 reiso sudužimo vietoje nugriaudėjo garsūs sprogimai. Keli sprogimai driokstelėjo vos už kelių kilometrų nuo avarijos teritorijos, o juodi dūmai buvo matomi kylantys virš kaimo, prie kurio guli dalis lėktuvo nuolaužų.

Ukrainos kariškiai ketvirtadienį paskelbė parą truksiančią pertrauką įnirtingame puolime, kurio tikslas – likviduoti prorusiškus sukilėlius rytiniame regione, atsižvelgdami į Jungtinių Tautų (JT) raginimą paskelbti paliaubas, kad būtų galima vykdyti įstrigusį Malaizijos keleivinio lainerio katastrofos tyrimą.

„Priėmėme sprendimą nevykdyti operacijos šią vadinamąją ramybės dieną“, – naujienų agentūrai AFP sakė kariuomenės atstovas Oleksijus Dmytraškivskis,

Jis pridūrė, jog šis žingsnis esąs atsakas į JT generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono raginimą sustabdyti kautynes.

Kijevas, kaltinantis oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lainerio katastrofos vietą kontroliuojančius sukilėlius, kad jie blokuoja tyrimą, pažymėjo, jog kovotojai toliau šaudė į vyriausybės pajėgas, sutelktas aplink avarijos teritoriją.

Kijevo ir Maskvos derybininkai ruošiasi vykti į Baltarusijos sostinę Minską potencialių derybų su sukilėliais dėl prieigos prie tos teritorijos, tačiau galimybė pasiekti reikšmingą proveržį atrodo mažai tikėtina.

Separatistų lyderiai yra sakę, kad jie norėtų susitikti su vadinamąja trišale Kontaktine grupe, kurią sudaro tarptautiniai stebėtojai ir Rusijos bei Ukrainos atstovai.

Tačiau sukilėliai reikalauja, kad Kijevas pirmiau atitrauktų nuo lainerio sudužimo teritorijos savo pajėgas.

Tuo tarpu įstatymų leidėjai Kijeve ketvirtadienį ruošiasi aptarti argumentus, kad MH17 lėktuvas buvo numuštas, ir balsuoti dėl sprendimo ratifikuoti susitarimus su Haga ir Kanbera, pagal kuriuos Nyderlandai ir Australija galėtų pasiųsti apie 1 000 ginkluotų pareigūnų užtikrinti saugumo didelėje teritorijoje, kur žuvo daug abiejų šalių piliečių.

Kita vertus, Nyderlandai jau atmetė „nerealistinę“ galimybę siųsti ginkluotus karius, baimindamiesi įsipainioti į tą šalį krečiantį konfliktą, kuris per ilgiau negu tris mėnesius vykusius susirėmimus nusinešė jau per 1,1 tūkst. žmonių gyvybių.

Nors buvo paskelbtos trumpos paliaubos, aukų skaičius toliau augo: vietos pareigūnai sakė, kad per pastarąją parą vykusius susirėmimus sukilėlių tvirtovėje Luhanske žuvo trys civiliai, įskaitant vieną penkiametį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Populiariausi