Pasaulyje

2014.07.29 07:23

Lietuvos sankcijos Rusijai: menkos, bet erzinančios

Roberta Tracevičiūtė, Raimonda Ramelienė, „Lietuvos žinios“2014.07.29 07:23

Rusijai nemažinant apsukų dėl konflikto Rytų Ukrainoje eskalavimo, Lietuva rengia nacionalines sankcijas kaimynei valstybei ir prireikus žada jas aktyvuoti. Suplanuotos palyginti simbolinės poveikio priemonės, tačiau neabejojama, kad Rusiją jos supykdys, rašo „Lietuvos žinios“.

Rusijai nemažinant apsukų dėl konflikto Rytų Ukrainoje eskalavimo, Lietuva rengia nacionalines sankcijas kaimynei valstybei ir prireikus žada jas aktyvuoti. Suplanuotos palyginti simbolinės poveikio priemonės, tačiau neabejojama, kad Rusiją jos supykdys, rašo „Lietuvos žinios“.

Vis aštrėjantis konfliktas Rytų Ukrainoje, prie kurio eskalavimo prisideda Rusijos teikiama tiesioginė parama ginkluotiems separatistams, Malaizijos oro linijų lėktuvo numušimas, separatistų delsimas bendradarbiauti tiriant šio tarptautinio nusikaltimo aplinkybes ir nesilpstantis Kremliaus propagandinis puolimas Lietuvos užsienio reikalų ministerijai (URM) nepaliko kitos išeities, kaip tik griežtai reaguoti į tai. Lietuva suplanavo sankcijas Rusijos piliečiams, atsakingiems už neteisėtus veiksmus, nesantaikos ir nestabilumo kurstymą.

Atsakomųjų veiksmų nebijo

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius patvirtino, kad Lietuva rengia nacionalines sankcijas Rusijai ir, jei prireiks, jos bus naudojamos. Tačiau mūsų šalies tikslas – papildomos poveikio priemonės Europos Sąjungos (ES) lygiu. „Kad būtų europinis balsas, nes jis realiai yra efektyvesnis, svarbesnis. Jeigu tas procesas būtų įstrigęs, būtume veikę ir patys. Dabar irgi esame tam pasiruošę, jeigu reikės“, – pažymėjo ministras.

Pirmiausia Lietuva mąsto apie draudimą tam tikriems Rusijos piliečiams, aktyviai palaikantiems Kremliaus politiką Ukrainos atžvilgiu, – politikams, verslininkams, jėgos struktūrų atstovams, kultūros veikėjams – atvykti į mūsų šalį. „Tai visi, susiję su konfliktu, su tokios politikos, vykdomos agresijos palaikymu“, – tikino ministras. Tačiau kol kas jis nenorėjo atskleisti, apie kokį žmonių skaičių kalbama.

Atsakomųjų Rusijos žingsnių, jei nacionalinės sankcijos būtų pritaikytos, anot L. Linkevičiaus, nebijoma. Jis pabrėžė, kad pastarojo meto Lietuvos politika Rytų kaimynės atžvilgiu yra aiški. „Jeigu reikėtų labai baimintis, tokios politikos apskritai nebūtų. Nieko nauja nedarome, tiesiog nuosekliai laikomės tos pačios pozicijos. Nematau nieko naujo, nieko papildomo ar agresyvaus nedarome, neprovokuojame. Tiesiog tai mūsų pozicijos tų, kurie vykdo agresiją ir priima sprendimus, atžvilgiu išsakymas“, – aiškino ministras.

Efekto nebus

Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto (ERK) vadovas socialdemokratas Gediminas Kirkilas LŽ teigė nematąs didelio poreikio imtis kokių nors nacionalinių priemonių prieš Rusiją. „Manyčiau, jos būtų mažai veiksmingos, vargu ar sulauktume efekto. Mano nuomone, geriausia būtų veikti kartu su ES“, – sakė jis.

Anot G. Kirkilo, akivaizdu, kad ES ir JAV šiuo metu taikomos sankcijos turi poveikį Rusijos ekonomikai. „Ar tokių priemonių pakanka? Pakaks, kai liausis karas“, – pažymėjo parlamentaras. Jo galva, Lietuvos pozicija šiuo klausimu Rusijai ir taip puikiai žinoma.

Bet kokioms nacionalinėms sankcijoms sakė pritarsiantis ERK vicepirmininkas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis. „Būdami maži kokio nors gąsdinamo poveikio Rusijai nepadarytume, tačiau kitoms ES šalims savo pavyzdžiu pademonstruotume, kaip gali ir turi reaguoti valstybės, turinčios principinę poziciją“, – LŽ tvirtino parlamentaras. „Tvarkietis“ prisipažino, kad „matant Europos galingųjų buksavimą vietoje, nesugebėjimą priimti principingų bei teisingų sprendimų“ jį apima neviltis. Anot A. Mazuronio, karas Ukrainoje nėra lokalus konfliktas, jis jau palietė visą pasaulį.

„Žinoma, galėtume pradėti skaičiuoti, kiek sūrio, pieno ar dešrų parduotume Rusijai. Bet man atrodo, kad šiuo metu tai būtų neteisinga. Nesiimdami sankcijų pademonstruotume, kad tokie veiksmai gali nesulaukti pasekmių“, – kalbėjo ERK vicepirmininkas.

Jis vylėsi, jog URM „išanalizuos situaciją ir pateiks Seimui savo siūlymus“.

Būtina tramdyti

Europarlamentaras liberalas Petras Auštrevičius įsitikinęs, kad būtina imtis nacionalinių sankcijų Rusijai tramdyti, nes ES šiuo metu esą negali susitarti dėl bendrų ir ilgalaikių poveikio priemonių, įvairių sankcijų bei ribojimų. „Pavienių valstybių iniciatyva, jų pavyzdys gali paveikti ir kitas Bendrijos nares. Jos bent jau pasijus nepatogiai ir turės pasiaiškinti“, – LŽ sakė politikas.

P. Auštrevičiaus teigimu, Lietuva galėtų imtis įvairių priemonių – nuo ekonominių iki politinių. „Be jokios abejonės, jei imsimės tokios iniciatyvos, Rusijos atsakas ne tik įmanomas, bet, esu tikras, jis tikrai bus. Ir nebūtinai tose srityse, kuriose įvesime apribojimus. Rusija gali kirsti ten, kur skaudžiausia. Štai čia ir bus svarbiausias tiesos pasirinkimo momentas“, – įspėjo europarlamentaras. Pasak jo, vienintelis dalykas, į ką Rusija reaguoja, ir gana irzliai, yra ekonominės sankcijos. Politiniai pareiškimai turi tik auklėjamąjį poveikį.

Europarlamentaro nuomone, nepageidaujamų Rusijos asmenų sąrašas turėtų būti gerokai išplėstas, į jį reikėtų įtraukti daugiau šios šalies politikų, kariškių, sankcionavusių karą prieš Ukrainą. P. Auštrevičius sako, kad ES valstybių pozicijų skirtumą lemia Europos istorija – skirtinga patirtis, kaimynystė, ekonominiai interesai. Šie dominuoja priimant politinius sprendimus. „Ekonominio veiksnio įtakos nesugebėta sumažinti ir per šį karą. Deja, tik Vakarų Europos gyventojų žūtys sukrečia politikus. Tai vertinu kaip politinę dviveidystę, nes kraujas yra vienos spalvos – tiek Rytų Europos, tiek Vakarų Europos žmonių. Labai gaila, kad ši skiriamoji linija neišnykusi“, – apgailestavo politikas.

Reikia konkrečių barjerų

Politologas Tomas Janeliūnas mano, kad nacionalinės sankcijos prieš Rusiją yra būtinos. Esą ES poveikio priemonės tėra labiau bendro pobūdžio. Lietuva, kaip Rusijos kaimynė, itin jautri jos veiksmams ir sulaukia daugiau tam tikrų oficialių šios valstybės atstovų, propagandos veikėjų. Todėl natūralu, kad turėtume atidžiau ir specifiškiau numatyti tam tikras apsaugos priemones.

Asmenų kelionių draudimas – pirma akivaizdžiausia priemonė. „Lietuvoje lankosi nemažai atlikėjų iš Rusijos, tam tikrų propagandos specialistų. Juos visus galima laikyti savotiškais informacinio karo dalyviais. Natūralu, kad reikia tikslinių konkrečių barjerų užkirsti jiems kelią“, – įsitikinęs T. Janeliūnas.

Pasak eksperto, galimos ir kitos specifinės sankcijos, pirmiausia bandant užkirsti kelią propagandiniams Rusijos veiksmams Lietuvoje. Ekonominių, verslo spaudimo priemonių Lietuva vargu ar imsis, nes tai sprendžiama ES lygiu.

T. Janeliūno nuomone, sankcijos demonstruotų mūsų požiūrį į tai, kas priimtina, o kas – ne. Rusija į sankcijas jos atžvilgiu reaguoja nervingai, imasi atsakomųjų veiksmų. Pasak politologo, greičiausiai ne išimtis būtų ir ribojančias priemones pritaikiusi Lietuva.

Spaudimas kitus mokančiai Lietuvai

Politologas Kęstutis Girnius sankcijų tam tikriems Rusijos piliečiams nelaikytų labai reikšmingomis. Nebent jos būtų taikomos „ypač bjauriems žmonėms“, kurie varo piktą propagandą, o ne tik dainininkams, aktyviai palaikantiems Vladimirą Putiną. Tačiau ekspertas teigia, jog tokių priemonių efektas būtų ribotas, nes dauguma tų žmonių turbūt nė neketina atvykti į Lietuvą.

Vis dėlto taip būtų parodyta, kad mūsų šalis imasi tam tikrų žingsnių. „Buvo toks įdomus ES nutarimas – kai sunku susitarti dėl bendrų sankcijų, atskiros valstybės turi teisę pačios jas įvesti. Manau, Lietuva jaučia spaudimą tai daryti, nes iki šiol labai moko kitas šalis, kad reikia elgtis griežčiau. Bet kai pati griežčiau nesielgs, atrodys, kad Lietuva pučia muilo burbulą“, – tvirtino K. Girnius.

Jis neabejoja, kad Rusija reaguotų į bet kokias, net mažiausias mūsų valstybės pritaikytas sankcijas. Esą kai kuriuos asmenis paskelbus persona non grata, panašių veiksmų tam tikrų Lietuvos piliečių atžvilgiu imtųsi ir kaimynė. „Tai nebūtų tragiška. Tačiau įdomu, ar Rusija mėgintų kaip nors labiau įgelti Lietuvai taikydama įvairias sankcijas, pavyzdžiui, draudimą importuoti kai kuriuos produktus ar sugriežtinusi vežėjų tikrinimą prie sienos“, – svarstė K. Girnius.

Pribrendo laikas griežtinti toną

Nors ES ir kitų valstybių, pavyzdžiui, JAV, Kanados, sankcijos vis griežtėja, Rusija savo veiksmų Ukrainos atžvilgiu nekeičia. T. Janeliūno nuomone, iki šiol ES taikytos poveikio priemonės buvo menkos, greičiau simbolinės, nors tikėtasi, kad jų užteks Rusijai sustabdyti nuo tolesnio konflikto eskalavimo. „Tačiau to neįvyko. Dabar laikas imtis tokių sankcijų, kurios turėtų realų, labai apčiuopiamą poveikį ekonomikai ir asmenims, tiesiogiai prisidedantiems prie sprendimų priėmimo Kremliuje“, – pažymėjo jis.

T. Janeliūno įsitikinimu, sankcijos turėtų būti griežtinamos, kad ir kokį neigiamą jų poveikį pajustų ES valstybių ekonomika. „Kai vyksta konfrontacija, ji plečiasi ir pereina nuo politinių pareiškimų prie veiksmų. Natūralu, kad tada daugiau ar mažiau kenčia abi šalys. Tačiau tai ir yra visa ekonominių sankcijų prasmė, kai net suprantant, susitaikant su nuostoliais bandoma priversti kitą valstybę pakeisti savo politiką“, – pabrėžė politologas.

K. Girnius sutiko, jog kol kas ES sankcijos Rusijai nėra paveikios. Klausiamas, kodėl nesiimama griežtesnių veiksmų, jis pažymėjo, kad 28 Bendrijos valstybės turi skirtingus interesus, tad papildomos sankcijos Rusijai vienas šalis paveiktų labiau nei kitas. Esą sunku rasti tokias spaudimo priemones, kurios turėtų vienodą poveikį visoms valstybėms.

Pavyzdžiui, dėl griežtų finansinių sankcijų labiausiai nukentėtų Londonas, o britų politikai galėtų būti kaltinami tuo, kad neapgynė Didžiosios Britanijos interesų. „Ne tik tokios šalys kaip Italija, Ispanija, bet ir Vengrija, Slovakija, gal net Čekija mano, jog dar nepribrendo laikas imtis griežtų sankcijų. Kai jos nerodo entuziazmo, nelengva rasti konsensusą“, – kalbėjo K. Girnius. Tačiau jis mano, kad griežtėjant ES sankcijoms Rusijos elgesys Ukrainos atžvilgiu pradės keistis teigiama linkme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt