Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.27 15:14

Olandų ir australų policija atsisakė apsilankymo lėktuvo katastrofos vietoje

DELFI.lt, ELTA, BNS 2014.07.27 15:14

Olandų ir australų policininkai, kurie planavo sekmadienį nuvykti į Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą Rytų Ukrainoje, dėl saugumo turėjo likti Donecke, sakė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) atstovas.

Olandų ir australų policininkai, kurie planavo sekmadienį nuvykti į Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą Rytų Ukrainoje, dėl saugumo turėjo likti Donecke, sakė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) atstovas.

„Tęsiasi kovos. Negalime rizikuoti“, – sakė Alexanderas Hugas, ESBO specialiosios misijos Ukrainoje vyriausiojo stebėtojo pavaduotojas.

„Saugumo situacija pakeliui į vietą ir pačioje vietoje yra nepriimtina mūsų neginkluotai stebėtojų misijai“, – nurodė jis. A. Hugas pridūrė, kad misija rytoj vėl bandys išvykti į lėktuvo katastrofos vietą.

Tuo metu Hagoje olandų pareigūnai patvirtino, kad jų komanda liks Donecke – sukilėlių bastione maždaug 60 km nuo katastrofos vietos. „Dėl kovų tame rajone situacija vis dar yra pernelyg nestabili darbui sudužimo vietoje“, – nurodė Nyderlandų teisingumo ministerija.

AFP fotografas girdėjo intensyvų apšaudymą už maždaug kilometro nuo sukilėlių kontroliuojamo Hrabovės kaimo, esančio netoli katastrofos vietos.

Siaubo apimti vietos gyventojai bėgo, netoli sudužimo vietos matėsi kylantys juodi dūmai, sakė fotografas, kuris pridūrė, kad sukilėlių kontroliuoti patikrinimo postai yra palikti.

Reuters/Scanpix nuotr.

Olandų ekspertai išvyko į Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą

30-ies olandų teismo medicinos ekspertų komanda sekmadienį išvyko į Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą sukilėlių kontroliuojamoje Rytų Ukrainoje, nors kovos tame regione suintensyvėjo, pranešė olandų pareigūnai.

Komanda galėjo išvykti po Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) susitarimo su prorusiškais separatistais, sakoma Teisingumo ministerijos pareiškime. Olandams yra pavesta identifikuoti aukas ir vadovauti katastrofos priežasčių tyrimui.

Malaizija susitarė su Ukrainos sukilėliais dėl policijos prieigos prie lėktuvo katastrofos vietos

Malaizija sekmadienį pranešė, kad pasiekė susitarimą su Rytų Ukrainos sukilėliais dėl tarptautinės policininkų grupės prieigos prie numušto keleivinio lėktuvo katastrofos vietos.

Policijai bus leista atvykti į tą rajoną konflikto draskomoje Rytų Ukrainoje, kad ji „teiktų tarptautinių avarijos tyrėjų apsaugą“, sakoma Malaizijos premjero Najibo Razako atstovų pareiškime.

Ukrainos sukilėliai parengė vagoną su lėktuvo katastrofos aukų bagažu

Rytų Ukrainos sukilėlių lyderiai sekmadienį sakė, kad vagonas su numušto Malaizijos lėktuvo katastrofos aukų asmeniniais daiktais buvo perduotas olandų pareigūnams.

„Vagonas buvo užantspauduotas ir yra parengtas išsiųsti iš Donecko liaudies respublikos teritorijos“, – sakė Sergejus Kavtaradzė, sukilėlių paskelbtos administracijos saugumo tarybos narys.

Vagone yra „katastrofos (aukų) asmeniniai daiktai ir bagažas“, sakoma jo pareiškime, kuriame priduriama, kad vagonas šeštadienį sukilėlių teritorijoje buvo oficialiai perduotas olandams.

Duomenys iš Malaizijos lėktuvo juodosios dėžės: skelbia pirmąsias išvadas

Kol kas dar nepaviešinti duomenys iš sudužusio „Malaysia Airlines“ lėktuvo juodosios dėžės rodo, kad orlaivio fiuzelažą pažeidė šrapnelis nuo raketos sprogimo, rašo cbsnews.com.

„Ji (raketa – DELFI) padarė tai, ką ir turėjo padaryti – numušti lėktuvą“, – „CBS News“ sakė vienas Europos oro saugumo pareigūnas.

Gautus duomenis jis apibūdino kaip „didžiulę sprogimo sukeltą dekompresiją“.

Konflikto Ukrainoje eskalacija dar labiau apsunkina šios tragedijos tyrimą.

Jeigu į lėktuvo sudužimo vietą prie Grabovo gyvenvietės atvyktų pilnos aviacijos katastrofų ekspertų ir saugumo specialistų komandos, jos labai palengvintų darbą tiems keliems tyrėjams, kurie jau ten dirba.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pastarosiomis dienomis tragedijos vietoje dirba nedidelė olandų, australų ir malaiziečių tyrėjų grupė. Jie teigia, kad reikia įdėti dar daug darbo, kad būtų nustatytos nelaimės priežastys.

Jie taip pat aptinka papildomų šiurpių radinių.

„Ameniniai daiktai, pasai, tapatybės kortelės, kreditinės kortelės – tokio pobūdžio radiniai“, – sakė Michaelis Borkiurkiwas iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos. – Olandai šiuose laukuose taip pat ką tik aptiko ir į dokumentus įrašė smulkias žmonių palaikų dalis“.

Iki šiol dar nerasta maždaug šimto keleivių kūnų.

Atrandama ir daugiau įkalčių, susijusių su sprogimo skylėmis, kurias visame lėktuve galėjo padaryti sprogusi raketa. Olandai tvirtina, kad jų komanda specializuosis ties šiais specifiniais radiniais. Apimti visą plačią sudužimo teritoriją yra pernelyg sudėtinga, be to, iki šiol neužtikrintas tyrėjų saugumas.

Klausimas: kas už tai atsakingas? Bet kokie susitarimai su centrine Ukrainos vyriausybe Kijeve šiame regione, kurio ji nekontroliuoja, yra beverčiai.

Tuo metu separatistų, kontroliuojančių šį rajoną, jau daug dienų prie tragedijos vietos nesimato.

Karas tarp maištininkų ir centrinės Ukrainos vyriausybės intensyvėja. Langas, pro kurį būtų galima patekti į sudužimo vietą ir surinkti įrodymus, gali užsiverti.

AFP/Scanpix nuotr.

Identifikuota pirmoji auka

Nyderlanduose identifikuota pirmoji Malaizijos aviacijos bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos Ukrainoje, Donecko srityje, auka. Tai šeštadienį pranešė Nyderlandų teisingumo ministerija.

„Atpažinta pirmoji katastrofos auka. Tai – žmogus, turėjęs Nyderlandų pilietybę“, – pažymima ministerijos pareiškime.

Žuvusiojo pavardė neskelbiama. Apie šio žmogaus žūtį „informuota jo šeima, taip pat miesto, kuriame jis gyveno, valdžia“, cituoja ministeriją naujienų agentūra AFP.

Į Nyderlandus iš katastrofos vietos atgabenti 227 aukų palaikai. Žuvusiųjų identifikavimo procedūra vyksta karinėje bazėje Hilversumo mieste, kuris yra į pietus nuo Amsterdano. Darbuose dalyvauja apie 200 patologoanatomų iš įvairių pasaulio šalių.

Malaizijos lėktuvo katastrofos vietoje Ukrainoje dar yra žmonių palaikų

Praėjus daugiau kaip savaitei po „Malaysia Airlines“ keleivinio lėktuvo numušimo sukilėlių kontroliuojamoje Rytų Ukrainoje, katastrofos vietoje vis dar yra žmonių palaikų, šeštadienį sakė Australijos premjeras Tony Abbottas.

Dauguma iš 298 žuvusių žmonių buvo olandai, bet tarp žuvusiųjų taip pat yra 28 Australijos piliečiai ir devyni nuolatiniai jos gyventojai.

T. Abbottas siunčia į Nyderlandus 190 Australijos federalinės policijos pareigūnų ir nedidelę Australijos gynybinių pajėgų (AGP) narių grupę, dalyvauti planuojamoje, olandų vadovaujamoje operacijoje katastrofos vietai apsaugoti.

„Vakar Australijos pareigūnai vėl galėjo patekti į tas vietas, – sakė T. Abbottas. – Tame rajone aiškiai yra nepaimtų palaikų. Ir dėl nepaimtų palaikų buvimo dar svarbiau, kad į (katastrofos) vietą būtų išsiųsta tarptautinė komanda“.

ANP/Scanpix nuotr.

Klausinėjamas apie susirūpinimą dėl karių siuntimo į neramų Ukrainos regioną, T. Abbottas pabrėžė, kad Australijos dalyvavimu planuojamoje misijoje siekiama tik apsaugoti palaikus ir padėti tyrimui.

„Tai, pabrėžiu, yra humanitarinė misija. Kiti gali įsitraukti, jei nori, į Rytų Europos politiką, (o) mūsų vienintelis rūpestis yra pasiimti savo žuvusiuosius ir parvežti juos namo“, – sakė jis.

„Kai imamasi didelių humanitarinių pastangų, naudotis AGP pagalba yra normalu ir natūralu, daugelio valstybių gynybos pareigūnų jau yra įvykio vietoje“, – sakė jis ir nurodė, kad tarp jų yra olandų ir Malaizijos kariškių.

Pasak T. Abbotto, su kiekviena diena, kai katastrofos vieta nėra apsaugota, didėja kišimosi rizika, o palaikų būklė blogėja dėl stichijų poveikio.

„Taigi mes norime tai padaryti taip greitai, kaip leidžia žmogaus jėgos, ir todėl mes dabar nagrinėjame visas galimybes“, – pridūrė jis.

Premjeras dar sakė, kad skrydžio MH17 aukos, kurios buvo pakrautos į traukinį ir išvežtos į Charkovą vėliau šeštadienį bus išskraidintos į Olandiją atpažinimo procesui ir rengimui pargabenti į tėvynę.

DELFI primena, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai bei Malaizijos tyrėjai trečiadienį rado ant sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo nuolaužų „reikšmingų skylučių“, pranešė pareigūnai.

„Ant kai kurios mūsų matytos ir nufotografuotos medžiagos matosi reikšmingų skylučių ant fiuzeliažo, beveik kiauryminių žymių“, – sakė ESBO specialiosios misijos Ukrainoje atstovas Michaelas Bociurkiwas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tos dalys „buvo apžiūrėtos malaiziečių, ir galiu pasakyti, kad tos dalys juos labai sudomino“, – sakė jis, pridūręs, kad komanda taip pat pastebėjo žmonių palaikų, tebesančių lainerio sudužimo vietoje.

Dešimtys per tą skrydį žuvusių žmonių oficialiai tebėra nerasti, o trečiadienį pirmųjų 40 aukų palaikai, sudėti į medinius karstus, buvo atgabenti į Nyderlandus.

Iš 298 tuo lėktuvu skridusių žmonių 193 buvo olandai.

Vienas naujienų agentūros AFP reporteris netoli sudužimo vietos taip pat matė lėktuvo korpuso dalį su pramušimų žymėmis, panašiomis į skeveldrų padarytas pažaidas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi