Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.23 13:29

Nutekinti dokumentai: ko ES vis nesiryžta taikyti Rusijai

DELFI.lt 2014.07.23 13:29

Dar prieš Malaizijos keleivinio lėktuvo nelaimę Europos Sąjungos šalys svarstė galimybę, pasiteisinus blogiausiam scenarijui, uždrausti dujų ir naftos importą iš Rusijos.

Dar prieš Malaizijos keleivinio lėktuvo nelaimę Europos Sąjungos šalys svarstė galimybę, pasiteisinus blogiausiam scenarijui, uždrausti dujų ir naftos importą iš Rusijos.

Balandžio pabaigoje Europos Komisijos parengtame dokumente nurodoma, ką ES vadina „trečiojo etapo“ sankcijomis. Dokumentas vadinasi „Galimo sankcijų Rusijai poveikio ES ūkiui ir jos šalims narėms vertinimas“. Kaip pavyko išsiaiškinti „EUobserver“, jame pateikiama informacija ir apie vadinamojo „trečiojo etapo“ sankcijas Maskvai – jų yra trys variantai.

Švelniausios

Švelniausių sankcijų scenarijuje įvardyti septyni žingsniai. Jie skamba taip: ribojimai „prabangos prekių iš Rusijos (deimantų, brangiųjų metalų, kailių, degtinės ir ikrų) importui“, ribojimai pasirinktiems „gaminiams“ (įskaitant trąšas, cheminius gaminius, padangas, mašinas, tačiau netaikomi plienui ir branduolinių jėgainių dalims), apribojimai „ginklų eksportui bei importui“ bei ribojimai „finansų eksportui“ nurodytoms bendrovėms.

Plane taip pat numatyta praplėsti juodąjį fizinių ir juridinių asmenų iš Rusijos sąrašą, įšaldyti ES paramą projektams Rusijoje ir nutraukti paskolų suteikimą iš Europos investicijų banko. Dėl pastarųjų trijų sankcijų ES sutarė dar prieš Malaizijos oro linijų lėktuvo tragediją (dalis diplomatų jas įvardija kaip 2,9 etapo sankcijas).

Vidutinės

Vidutinio griežtumo sankcijos susijusios su dar aštuoniais žingsniais.

Tai yra: tarpinių ir gatavų gaminių importo draudimas, „visų svarbiausiųjų technologijų, ginklų bei dvejopos paskirties gaminių importo bei eksporto“ draudimas, dar praplėstas juodasis įmonių ir fizinių asmenų sąrašas, „įvardytų finansinių paslaugų, prekybos ir investicijų“ ribojimai, ribojimai „laisvam kapitalo judėjimui“, ribojimai „jūriniam ir sausumos transportui (oro transportui negalioja), „Rusijos investicijų/įsigijimų energetikos sektoriuje sustabdymas“, „importo draudimas anglims (negalioja elektrai), visų bendrų projektų atšaukimas.

Prancūzijos susitarimas su Rusija jau spalį Maskvai išsiųsti „Mistral“ karinį laivą sulaukė nemenko dėmesio, tačiau draudimas „dvejopos paskirties gaminiams“ gali pridaryti dar daugiau rimtų bėdų.

Griežtos

Europos Komisijos parengtos griežčiausios sankcijos susijusios su penkiais žingsniais.

Jais raginama „apriboti kapitalo rinką“, uždrausti naujas investicijas Rusijoje, Rusijos turtui ES bendrovėse pritaikyti itin griežtą kontrolę, uždrausti „dujų ir naftos importą“.

Atsižvelgiant į faktą, jog ES šalys iš Rusijos įsigyja net 84 proc. visos šalies eksportuojamos naftos ir 76 proc. dujų, ši perspektyva Maskvai nežada nieko gero. Tokiam draudimui įsigaliojus, 420 mlrd. dolerių (1072 mlrd. Lt) metiniame Rusijos biudžete atsivertų 300 mlrd. dolerių (766 mlrd. Lt) skylė.

Didžiausios ES valstybės narės, įskaitant Vokietiją, Italiją ir Lenkiją, iš Rusijos gauna mažiausiai trečdalį reikiamų dujų, todėl toks sprendimas neabejotinai sukrėstų ir Europos ekonomiką.

Ekspertai pažymi, jog dar balandį parengtas sankcijas vis dar vertina kiekvienos ES valstybės narės pareigūnai, laukiama komentarų, į kuriuos atsižvelgus, būtų pateiktas galutinis variantas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi