Pasaulyje

2014.07.22 15:23

JAV paaiškino, kodėl laikosi versijos apie numuštą Malaizijos lėktuvą

DELFI.lt 2014.07.22 15:23

JAV specialistų vertinimu, Malaizijos oro linijų keleivinis lėktuvas greičiausiai buvo numuštas SA-11 raketa žemė-oras, kuri buvo paleista iš separatistų kontroliuojamos teritorijos Rytų Ukrainoje.

JAV specialistų vertinimu, Malaizijos oro linijų keleivinis lėktuvas greičiausiai buvo numuštas SA-11 raketa žemė-oras, kuri buvo paleista iš separatistų kontroliuojamos teritorijos Rytų Ukrainoje.

Savo vertinimą specialistai grindžia keliais svarbiais faktais.

Interneto svetainėje JAV ambasada Ukrainoje skelbia, kad pastarąjį mėnesį pastebėta, jog Ukrainos sieną iš Rusijos kerta vis daugiau sunkiosios ginkluotės, skirtos prorusiškai nusiteikusiems teroristams.

Praeitą savaitgalį Rusija į Ukrainą pasiuntė karinės technikos konvojų, kuriame buvo iki 150 karinių mašinų, tarp kurių – tankai, šarvuočiai, artilerijos kovos mašinos.

Taip pat turima informacijos, jog Rusija šalies pietryčiuose turi separatistų mokymų centrą, kur šie gauna instrukcijų, kaip naudotis priešlėktuvinės gynybos sistemomis.

Pasak ambasados, prorusiškai nusiteikę separatistai ne kartą pademonstravo gebėjimą naudotis raketų „žemė-oras“ sistemomis, per pastaruosius kelis mėnesius numušė daugiau nei dešimt lėktuvų, tarp kurių buvo ir du didžiuliai transporto lėktuvai.

Tuo metu, kai nutrūko ryšys su Malaizijos keleiviniu lėktuvu, užfiksuota, jog iš separatistų kontroliuojamos teritorijos pietryčių Ukrainoje buvo paleista raketa „žemė-oras“.

Manoma, jog tai buvo SA-11 raketa.

Svetainėje „YouTube“ Ukrainos valdžios patalpinti separatistų pokalbių įrašai atskleidžia, jog jie SA-11 sistemą turėjo jau liepos 14 dieną, pirmadienį. Įrašuose kovotojai ne kartą užsimena, jog turi „Buk“ sistemą.

Socialinėje žiniasklaidoje pasirodę pranešimai parodė, jog SA-11 sistema keliavo per separatistų kontroliuojamus Torezo ir Snižnės miestus – netoliese lėktuvo nukritimo vietos.

Galima teigti, jog iš tos vietos SA-11 galėjo pasiekti ir numušti Malaizijos keleivinį lėktuvą.

Ukraina taip pat turi SA-11 sistemų, tačiau specialistai įsitikinę, jog nelaimės metu Ukrainos priešraketinės gynybos sistemos lėktuvo nebūtų galėjusios pasiekti.

Be to, Ukrainos karinės pajėgos konflikto metu nepaleido nei vienos raketos žemė-oras, nors Rusijos kariniai lėktuvai ne kartą pažeidė Ukrainos oro erdvę.

Iš karto po tragedijos separatistai – įskaitant ir „Donecko liaudies respublikos“ gynybos ministru apsiskelbusį Igorį Girkiną (Strelkovą) – socialinėje žiniasklaidoje prisiėmė atsakomybę numušę karinį transporto lėktuvą.

Pokalbio įraše, kuris apskriejo visą internetą, garsus separatistų lyderis kitam asmeniui teigia, jog separatistai numušė lėktuvą.

Paaiškėjus, jog buvo numuštas keleivinis lėktuvas, separatistai socialinėje žiniasklaidoje pašalino visus įrašus, kuriuose giriamasi numušus lėktuvą ir turint „Buk“ sistemą.

Ukrainos saugumo tarnybos žiniasklaidai suteikti įrašai buvo įvertinti žvalgybos specialistų, kurie patvirtino įtakingų separatistų pokalbių autentiškumą.

Socialinėje žiniasklaidoje patalpinta vaizdo medžiaga atskleidė, jog SA-11 sistema grąžinta atgal į Rusiją. Vaizdo įrašas patvirtino, jog sistemoje trūksta vienos raketos, tad galima teigti, jog ji buvo paleista.

Situacija tragedijos vietoje taip pat aiškiai parodo, jog vietovę kontroliuoja separatistai, rašoma JAV ambasados pranešime.