Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.21 21:26

MH17 aukų kūnai išsiųsti į Charkovą

Pirmadienio vakarą BBC pranešė, kad iš Torezo geležinkelio stoties išvyko traukinys, gabenantis Malaizijos lėktuvo keleivių kūnus. Tuo metu Nyderlandai pranešė pradėję tyrimą dėl karo nusikaltimų.

Pirmadienio vakarą BBC pranešė, kad iš Torezo geležinkelio stoties išvyko traukinys, gabenantis Malaizijos lėktuvo keleivių kūnus. Tuo metu Nyderlandai pranešė pradėję tyrimą dėl karo nusikaltimų.

Ukrainos vicepremjeras Volodymyras Groismanas, vadovaujantis valstybinei lėktuvo katastrofos tyrimo komisijai, pranešė, kad traukinys su kūnais vyks į Charkovą, o tada palaikai bus nuskraidinti į Nyderlandus.

Jis taip pat paskelbė, kad Ukrainos gelbėtojai baigė per Malaizijos lėktuvo „Boeing-777“ katastrofą žuvusiųjų paieškos darbus.

„Nekaltai žuvusiųjų palaikų paieškos darbai baigti. Galima teigti, kad rasti 282 kūnai ir 87 fragmentai, priklausę 16 nekaltai žuvusių žmonių kūnams“, – sakė jis žurnalistams pirmadienį Kijeve.

Anksčiau sukilėliai sakė, kad Kijevu negalima pasitikėti ir kad jie palaikus perduos tik tarptautinių ekspertų kontrolėn.

Palaikus apžiūrėjo olandų tyrėjai

Olandų tyrėjai anksčiau pirmadienį apžiūrėjo  Malaizijos lainerio keleivių palaikus. Netoli Donecko esančioje Torezo stotyje tvyrojo viską užgožiantis dvokas, kai olandų tyrėjai, su kaukėmis ir žibintais, atidarinėjo vagonus su palaikais iš katastrofos vietos.

„Manau, kad palaikų saugojimo kokybė yra gera“, – apžiūrėjęs palaikus sakė teismo medicinos ekspertas Peteris Van Vlietas, kuris vadovauja olandų komandai.

„Dabar mes tikimės, kad traukinys išvyks, jog mes galėtume atlikti būtinas analizes. Čia tai techniškai neįmanoma“, – sakė jis, stebint 50-čiai ginkluotų sukilėlių.

Pasak P. Van Vlieto, jis ir jo komanda buvo ukrainiečių karių nulydėti į tam tikrą vietą ir perduoti separatistams, o paskui vyks į pagrindinę katastrofos vietą už maždaug 15 kilometrų.

Iki šiol tik Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) konflikto stebėtojų grupei leista trumpai aplankyti pagrindinę lėktuvo sudužimo vietą.

Nyderlandai pradėjo tyrimą dėl karo nusikaltimų

Nyderlandų prokurorai pradėjo tyrimą dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo sudužimo, įtariant nužudymą, karo nusikaltimus ir tyčinį orlaivio numušimą, pirmadienį pranešė prokuratūros atstovas, kuriuo remiasi „Reuters“.

Pagal tarptautinę baudžiamąją teisę, Nyderlandai gali patraukti baudžiamojon atsakomybėn bet kurį asmenį, įvykdžiusį karo nusikaltimą prieš šalies pilietį. Tarp liepos 17-ąją reisu „MH-17“ skridusių 298 žmonių, kurie visi žuvo, buvo 193 olandai.

Pasak atstovo, Nyderlandų prokuroras išvyko į Ukrainą, vykdant tyrimą dėl avialinijų bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos.

Tuo tarpu Nyderlandų premjeras Markas Rutte pagrasino griežtomis priemonėmis Rusijai, jeigu ši neprisidės prie šio įvykio išaiškinimo.

„Jeigu per ateinančias dienas nebus užtikrintas atitinkamas priėjimas prie nelaimės vietos, bus svarstomos visos politinės, ekonominės ir finansinės galimybės prieš tuos, kurie tiesiogiai ir netiesiogiai yra atsakingi už tai“, – sakė M. Rutte.

15.23 val. Paviešinta galimo „Buk“ pervežimo vaizdo medžiaga

Pirmadienį paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti krovininiai automobiliai, vežantys uždengtą vikšrinę techniką. Vairuotojas teigia nufilmavęs, kaip iš Ukrainos teritorijos išgabenama zenitinių raketų sistema „Buk M-1“.

14.41 val. Ukraina nevykdys kovos veiksmų šalia avarijos vietos

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį pranešė įsakęs vyriausybės pajėgoms nutraukti ugnį 40 kilometrų pločio teritorijoje aplink Malaizijos lainerio katastrofos vietą.

„Daviau nurodymą: nuo dabar iki 40 kilometrų spinduliu aplink tragedijos vietą Ukrainos kariai neturi vykdyti operacijų, neturi šaudyti, siekiant užtikrinti ekspertų darbą“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo P. Porošenkos žodžius per susitikimą su žurnalistais Malaizijos ambasadoje Kijeve.

14.36 val. JAV ambasada Rusijoje: Ukraina antiteroristinės operacijos metu raketų „žemė-oras“ nenaudojo

Ukraina visos antiteroristinės operacijos Donecko ir Luhansko srityse metu nepaleido nė vienos raketos „žemė-oras“.

Apie tai Ukrainos naujienų agentūrą „Unian“ informavo JAV ambasada Maskvoje. Jos duomenimis, „Ukraina taip pat turi zenitinių raketų sistemų „Buk“, bet mes įsitikinę, kad nė vienos ukrainiečių priešlėktuvinės sistemos katastrofos rajone nebuvo.

Taip pat, Ukrainos pajėgos nepaleido nei vienos raketos „žemė-oras“ viso konflikto metu, nepaisant to, jog skundėsi, kad Rusijos kariniai orlaiviai ne kartą pažeidė jos oro erdvę“.

13.40 val. Gelbėtojai Rytų Ukrainoje pirmadienio vidudienį buvo radę 272 žuvusius „Malaysia Airlines“ keleivius.  

Ukrainos žiniasklaida praneša, kad žuvusiųjų kūnai ir jų dalys ir toliau laikomi vagonuose-šaldytuvuose Rytų Ukrainos Torezo mieste. Tiesa, jie išjungti.

Traukinio inžinierius sakė naujienų agentūrai AP, kad šaldymas traukinyje visą naktį buvo išjungtas. Aušinimo sistema buvo įjungta tik ankstų pirmadienio rytą. AP žurnalistas sakė, kad pirmadienį yrančių kūnų kvapas buvo kur kas aštresnis nei sekmadienį.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte pareiškė, kad bus svarstomos „visos politinės, ekonominės ir finansinės priemonės“, jeigu tyrėjams nebus užtikrinta prieiga Rytų Ukrainos vietovėje, kurioje sudužo Malaizijos keleivinis lėktuvas ir žuvo 298 jame buvę žmonės.

10.32 val. Atvyko olandai, laukiama ekspertų iš Malaizijos

Trys Olandijos katastrofų aukų atpažinimo grupės nariai pirmadienį atvyko į Ukrainos rytinį Donecko miestą. Tai pirmieji tarptautiniai tyrėjai, pasiekę prorusiškų sukilėlių kontroliuojamą teritoriją po praeitą savaitę ten įvykusios Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos.

Ekspertai atsisakė pateikti detalių apie savo planus, bet Donecko regiono separatistų atstovas sakė, kad sukilėlių lyderiai pasiruošę juos priimti ir padėti pasiekti katastrofos vietą arba traukinį su vagonais šaldytuvais, kuriuose dabar laikoma dalis surinktų aukų palaikų.

Vadinamosios Donecko LR pareigūnas Sergejus Kavtaradzė sakė, kad sukilėliai konsultuosis su tarptautiniais ekspertais, kur pasiųsti tą traukinį. „Laukiame, kol ekspertai atvyks ir nuspręs“, – jis sakė naujienų agentūrai „Reuters“.

Pirmadienį į rytų Ukrainą taip pat turėtų atvykti grupė Malaizijos pareigūnų. Vienas šaltinis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) sakė, kad olandų ekspertai vyks į Torezo miestą apžiūrėti vagonuose šaldytuvuose laikomų palaikų.

10.10 val. Gelbėtojai Rytų Ukrainoje pirmadienio rytą jau buvo radę 251 žuvusįjį „Malaysia Airlines“ keleivį. Lėktuve iš viso skrido 298 žmonės.

Ukrainos žiniasklaida praneša, kad žuvusiųjų kūnai ir jų dalys ir toliau laikomi vagonuose-šaldytuvuose Rytų Ukrainos Torezo mieste.

Kūnų ieškoma 120 kv. kilometrų plote. Gelbėtojai piktinasi, kad jiems ir toliau trukdo ginkluoti prorusiški separatistai, kurie kontroliuoja šią teritoriją. Aukų paieškoms pasitelkta apie 800 žmonių.

Unian.net praneša, kad kūnai ir žmonių daiktai yra išsimėtę dideliame plote. Kai kur randamos tik pavienės kūnų dalys.

Pranešama, kad separatistai apvogė dalį keleivių, pasisavino jų pinigus, kredito korteles.

Jungtinių Tautų Saugumo tarybai Australija ir Didžioji Britanija pirmadienį teikia rezoliuciją, reikalaujančią leisti laisvai prieiti prie numušto Malaizijos lėktuvo katastrofos vietos. Londonas ragina griežtinti ir Europos Sąjungos sankcijas Rusijai – reikalavimus Maskvai Britanijos premjeras šiandien turėtų pristatyti parlamente. Donecke tikimasi Malaizijos aviacijos ekspertų, bet iš katastrofos vietos jau pašalintos didelės lėktuvo dalys.

Net jei tarptautiniai aviacijos ir teismo medicinos ekspertai čia atvyks, bus jau per vėlu. Tokio masto tragedijas specialistai tiria po kruopelę, o čia separatistai milžiniškas numušto lėktuvo dalis jau išgabena tiesiog keliamuoju kranu. Štai ko verti Rusijos prezidento susitarimai su Vokietija spausti separatistų kovotojus įleisti ekspertus.

Neaišku, ar Rusija šiandien panaudos veto teisę Jungtinių Tautų Saugumo taryboje, kai tikriausiai bus balsuojama dėl Australijos ir Didžiosios Britanijos rezoliucijos, kurios projekte visos pusės raginamos suteikti visiškai laisvą priėjimą prie katastrofos vietos, o ginkluotos grupuotės kviečiamos nesiimti jokių veiksmų, kurie trukdytų tyrimui.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry sako, kad tai, kas vyksta – tikras groteskas. „Tai prieštarauja viskam, ką prezidentas Putinas ir Rusija sakė darysiantys. Pranešama apie girtus separatistų karius, kurie be ceremonijų mėto kūnus į sunkvežimius“, – pabrėžia jis.

Malaizijos tyrėjai, nors pripažįsta, kad vykti į Donecką nesaugu, šiandien turi pasirodyti pas separatistus. Vienas jų vadovų juodąsias dėžes žada perduoti tik tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai, tačiau ši pranešė, kad separatistai neleido dviem jos ekspertams patekti į katastrofos vietą ir, kitaip negu žadėta, nesuteikia saugumo garantijų.

Nyderlandų premjeras taip pat pareiškė, kad 15 jo šalies ekspertų, dar savaitgalį nuvykę į Kijevą, mėgins patekti į katastrofos vietą.

Maskvos tylėjimas barbariško elgesio akivaizdoje siutina Vakarus ne mažiau negu vis besikaupiantys įkalčiai, kad tai jos atsiųsta raketa akimirksniu pražudė beveik 300 gyvybių. Londonas teigia, kad, jei V. Putinas norėtų tikro tyrimo, jam užtektų spragtelėti pirštais.

Didžiosios Britanijos premjeras vakar vakare telefonu Rusijos prezidentui pareiškė, kad Maskva prisidėjo prie tragedijos ignoruodama Vakarų raginimus neberemti smogikų. Jei Rusija norinti kaltinti ką nors kitą – turinti pateikti patikimų įkalčių, cituojamas Davidas Cameronas.

Šiandien parlamente jis turėtų pristatyti tolesnius Londono žingsnius, bet dar išvakarėse britų diplomatijos vadovas pažadėjo, kad sieks rytoj Europos Sąjungos ministrų susitikime griežtinti sankcijas, jei Rusijos elgesys radikaliai nepasikeis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi