Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.19 14:28

Derybos dėl Irano branduolinio ginklo programos tęsis

ELTA 2014.07.19 14:28

Iranas, JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir Kinija susitiko Vienoje ir sutarė dar keturiems mėnesiams pratęsti derybas dėl Irano branduolinės programos po to, kai nepavyko pasiekti susitarimo iki anksčiau nustatyto termino – birželio 20 d.

Iranas, JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir Kinija susitiko Vienoje ir sutarė dar keturiems mėnesiams pratęsti derybas dėl Irano branduolinės programos po to, kai nepavyko pasiekti susitarimo iki anksčiau nustatyto termino – birželio 20 d.

Mainais į tai, kad Iranas atsisakytų savo branduolinės programos, siūloma nutraukti sankcijas. Tai suteiktų galimybę Teheranui pasinaudoti 2,8 milijardų įšaldytų JAV dolerių, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Tačiau JAV pareigūnai įspėjo, kad kitos sankcijos nukreiptos prieš Irano Islamo Respubliką tebegaliotų. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry teigė, kad didžioji dalis pajamų iš naftos liktų užšaldytos.

Lieka neaišku, ar per papildomus keturis derybų mėnesius bus pasiektas galutinis susitarimas, nes šalys nesutaria dėl esminių klausimų net ir po šešių derybų raundų surengtų šiais metais. Vakarų valstybės baiminasi, kad Irano branduolinė programa gali būti skirta pasigaminti branduolinį ginklą, tačiau Teheranas tai neigia.

Šešios šalys, dalyvaujančios derybose su Iranu, norėtų, kad pastarasis žymiai apkarpytų urano sodrinimo programą. Tai užtikrintų, kad šalis negalėtų sukurti branduolinio ginklo. Tuo metu Iranas siekia, kad būtų panaikintos sankcijos jos ekonomikai, kuri itin priklauso nuo naftos gavybos.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas žurnalistams sakė, kad Teheranas galėtų atidėti pramoninę urano sodrinimo programą septyneriems metams, jei būtų leista pasilikti 19 tūkst. centrifugų skirtų sodrinti uraną. Tačiau J. Kerry, susitikęs akis į akį su Irano užsienio reikalų ministru, leido aiškiai suprasti, kad apie tai net negali būti kalbos.

Ankstų šeštadienio rytą Europos Sąjungos Vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton ir M. J. Zarifas paskelbė bendrą pranešimą, kuriame kalbama apie reikšmingus skirtumus tarp besiderančių pusių. Abu politikai pareiškė, kad po kelių savaičių susitiks dar kartą ir sieks kuo skubiau pasirašyti Jungtinį išsamų veiksmų planą.

Tuo metu pasak JAV pareigūnų, derybos turėtų būti pratęstos jau kitą mėnesį. Naujai nustatytas derybų terminas – tarp liepos 21 d. ir lapkričio 24-osios.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi