Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

A. Merkel: Ukrainoje būtinos paliaubos, atsakomybę turi prisiimti ir Rusija

BNS 2015.09.08 13:45

Rusija turi prisiimti atsakomybę už taikos proceso pažangą Ukrainoje, kur būtinos paliaubos, kad būtų galima ištirti netoli Rusijos sienos įvykusio Malaizijos keleivinio lainerio katastrofą, penktadienį pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Rusija turi prisiimti atsakomybę už taikos proceso pažangą Ukrainoje, kur būtinos paliaubos, kad būtų galima ištirti netoli Rusijos sienos įvykusio Malaizijos keleivinio lainerio katastrofą, penktadienį pareiškė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Vakarai dėl Ukrainos neturi alternatyvos – tik siekti dialogo su Vladimiru Putinu, sakė A. Merkel per spaudos konferenciją Berlyne, pridūrusi, kad kol kas anksti priimti kokius nors sprendimus dėl griežtesnių sankcijų įvedimo Rusijai.

Esama daugybės ženklų, kad „Malaysian Airlines“ laineris „Boeing 777“ buvo numuštas, ir šio įvykio kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn, o nepriklausomas tyrimas turi būti pradėtas kiek įmanoma greičiau, pabrėžė kanclerė.

„Šie įvykiai dar kartą mums parodė, jog reikalingas politinis sprendimas, o visų svarbiausia yra tai, kad Rusija atsakinga už tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje“, – sakė A. Merkel.

Visi 298 „Boeing 777“ keleiviai ir įgulos nariai žuvo per šią tragediją, kuri, kaip manoma, įvyko į lėktuvą pataikius raketai. Ši katastrofa gali tapti lūžio tašku krizėje tarp Rusijos ir Vakarų, kuri yra rimčiausia nuo Šaltojo karo laikų.

Katastrofa įvyko kita dieną po to, kai Europos Sąjungos lyderiai sugriežtino sankcijas Maskvai, sutarę imtis baudžiamųjų priemonių prieš Rusijos bendroves, kurios prisidėjo prie veiksmų destabilizuojant situaciją Ukrainoje, ir blokavę naujų paskolų skyrimą Rusijai per du daugiašalius skolintojus – ES Europos investicijų banką ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banką.

A. Merkel išsakė „labai aiškų raginimą Rusijos prezidentui (Vladimirui Putinui) ir vyriausybei prisidėti prie politinio sprendinio suradimo“.

Kanclerė spaudos konferencijoje taip pat pažymėjo, kad prorusiški separatistai Ukrainoje yra gerai ginkluoti ir kad kai kurie jų ginklai tikriausiai atkeliavo per sieną iš Rusijos.

„Tikrai separatistai yra gerai ginkluoti ir yra daug požymių, kad kai kurie šių ginklų atkeliavo per sieną iš Rusijos, – sakė ji. – Todėl pasienio režimas mums yra nepaprastai svarbus“.

Vokietiją ir Rusiją sieja glaudūs prekybiniai ryšiai, ir pramonės šakų asociacijos ketvirtadienį išsakė susirūpinimą, kad verslo ryšiai su Rusija nukentės sugriežtinus sankcijas.

Tačiau po keleivinio orlaivio numušimo gali sustiprėti spaudimas imtis dar griežtesnių priemonių prieš Rusiją.

„Anksčiau mums atrodė, kad trečioji sankcijų fazė, ypač iš ES pusės, vargu ar įmanoma, ir niekas, ką anksčiau šią savaitę išgirdome iš Jungtinių Valstijų ar ES, to nepakeitė. Tačiau Malaizijos lainerio tragedija gali pakeisti situaciją“, – sakė Maskvoje įsikūrusios konsultacinės bendrovės „Macro Advisory“ ekspertas Chrisas Weaferis.

„Arba šis įvykis pastums Rusiją į didesnę saviizoliaciją reaguojant į visuotinę pasaulinę kritiką, kuri neišvengiama, jei kaltinimai pasitvirtins, arba jis žymės tam tikrą vieno iš pavojingiausių konflikto Rytų Ukrainoje etapų pabaigą ar pabaigos pradžią“, – sakė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi