Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.18 09:52

Ukrainoje netoli sienos su Rusija, įtariama numuštas, sudužo Malaizijos lėktuvas

BNS, LRT.lt 2014.07.18 09:52

Malaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing-777“ nukrito į Ukrainos teritoriją netoli Rusijos sienos prie Šachtiorsko Donecko srityje, pranešė naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis aviacijos tarnyboje.

Malaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing-777“ nukrito į Ukrainos teritoriją netoli Rusijos sienos prie Šachtiorsko Donecko srityje, pranešė naujienų agentūrai „Interfax“ šaltinis aviacijos tarnyboje.

Pasak jo, lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos teritorijos apie 10 kilometrų aukštyje.

„Boeing“ skrido iš iš Amsterdamo į Kvala Lumpurą. Jame buvo 280 keleivių ir 15 įgulos narių.

Anksčiau Ukrainos teisėsaugos organų šaltinis pranešė, kad Malaizijos lėktuvas „Boeing-777“ skridęs, iš Amsterdamo į Kvala Lumpurą, dingo iš radarų 10 kilometrų aukštyje, o vėliau nukrito prie Šachtarsko miesto Donecko srityje Hrabovės vietovėje.

Rusijos sieną jis turėjo kirsti apie 17 val. 25 min. Maskvos (16 val. 25 min. Lietuvos) laiku.

Šachtarskas yra maždaug 50 kilometrų į rytus nuo Donecko prie sienos tarp Donecko ir Luhansko. Šią teritoriją kontroliuoja Donecko liaudies respublikos apsišaukėliai.

Katastrofos vietoje matyti degančios nuolaužos ir dešimtys lavonų

Reuters/Scanpix nuotr.

Rytų Ukrainoje, kur ketvirtadienį atvirame lauke nukrito keleivinis Malaizijos lėktuvas, matyti smilkstančios nuolaužos ir dešimtys lavonų, pranešė reporteriai.

Vienas gelbėjimo tarnybos darbuotojas sakė, kad kol kas katastrofos vietoje netoli Hrabovės kaimo rasta mažiausiai 100 lavonų ir kad lėktuvo nuolaužos išsimėčiusios maždaug 15 km skersmens plote.

Ant sparnų nuolaužų matyti mėlyni ir raudoni dažai – Malaizijos oro linijų lėktuvo spalvos. Laineris „Boeing 777“ su beveik 300 žmonių skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

„Dirbau lauke savo traktoriumi, kai išgirdau lėktuvo garsą, o tada – sprogimą ir šūvius. Tada pamačiau, kaip lėktuvas rėžėsi į žemę ir perlūžo į dvi dalis. Kilo tiršti juodi dūmai“, – sakė įvykį matęs žmogus vardu Vladimiras.

Vienas separatistų sukilėlis iš netoliese esančio Krasnyj Lučo kaimo, prisistatęs tik Sergejaus vardu, sakė: „Iš savo balkono mačiau, kaip lėktuvas iš didelio aukščio ima leistis, o tada išgirdau du sprogimus“. Jis neigė, kad sukilėliai numušė lėktuvą.

„Taip galėtų įvykti, jei jį (numuštų) koks naikintuvas ar raketa žemė-oras“, – sakė jis ir pridūrė, kad sukilėliai neturi ginklų, kuriais būtų galima numušti tokiame aukštyje skrendantį lėktuvą.

Sukilėliai sako esantys pasirengę laikinoms paliauboms

Vienas separatistų lyderių rytinėje Ukrainoje pareiškė, kad sukilėliai yra pasirengę tartis dėl laikino ugnies nutraukimo, kad būtų galima vykdyti gelbėjimo operaciją Malaizijos lainerio katastrofos vietoje, kurią jie kontroliuoja.

Atsakydamas į AFP korespondento klausimą, savavališkai pasiskelbusios vadinamosios Donecko liaudies respublikos ministras pirmininkas Aleksandras Borodajus nurodė, kad separatistų pajėgos yra pasirengusios kelias dienas laikytis paliaubų.

V. Putinas ir B. Obama aptarė Malaizijos lėktuvo sudužimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV prezidentas Barackas Obama kalbėjosi apie Malaizijos keleivinio lėktuvo sudužimą Rytų Ukrainoje, paskelbė Kremlius.

„Rusijos lyderis informavo JAV prezidentą apie skrydžių kontrolierių pranešimą, kuris atėjo prieš pat jų pokalbį telefonu, kad Ukrainoje sudužo Malaizijos lėktuvas“, – sakoma Kremliaus pareiškime.

Tuo metu Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas sakė, kad pokalbis įvyko Rusijos vyriausybės prašymu, kitą dieną po to, kai JAV įvedė naujas sankcijas Rusijos ekonomikai svarbioms finansų, gynybos ir energetikos bendrovėms, dėl Ukrainos suverenumo pažeidimų.

„To telefoninio pokalbio tema, akivaizdu, buvo aptarti sankcijų režimą, apie kurį prezidentas ir jo komanda, ir Europos lyderiai paskelbė vakar“, – sakė J. Earnestas žurnalistams prezidentiniame lėktuve, B. Obamai skrendant į Delaverą.

Teroristų vadeiva pasigyrė, kad Torezo rajone numušė lėktuvą

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos vienas lyderių Igoris Girkinas neva pasigyrė, kad Torezo rajone jo kovotojai numušė dar vieną lėktuvą „An-26“. Bet būtent Torezo rajone ketvirtadienį nukrito keleivinis Malaizijos lėktuvas, pranešama Ukrainos naujienų agentūros UNIAN tinklalapyje.

twitter.com nuotr.

„Torezo rajone ką tik numušė lėktuvą „An-26“, mėtosi kažkur už šachtos „Progress“. Perspėjome juk – neskraidykite mūsų danguje, – ciniškai rašo I. Girkinas. – Paukštelis nukrito už Terikono, gyvenamojo sektoriaus nekliudė. Taikūs žmonės nenukentėjo“.

I. Girkinas taip pat pareiškė, kad buvo pamuštas kitas lėktuvas, galbūt – „Su“. Girkino pareiškimas pasirodė maždaug 16 val. 50 min. Kijevo laiku.

Anksčiau pranešta, kad apie 16 val. 20 min. iš radaro ekranų dingo „Malaysian Airlines“ lėktuvas „Boeing-777“, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą.

Vėliau Ukrainos vidaus reikalų ministras Antonas Heraščenka pranešė, kad Malaizijos lainerį numušė Donecko teroristai iš zenitinio raketinio komplekso „Buk“.

P. Porošenka sako, kad lėktuvas galėjo būti numuštas

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį sakė, kad „Malaysia Airlines“ lėktuvas, kuris sudužo sukilėlių kontroliuojamoje Rytų Ukrainoje, galėjo būti numuštas.

„Neatmetame (galimybės), kad lėktuvas buvo numuštas, ir patvirtiname, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos nešaudė į jokius taikinius danguje“, – sakoma P. Porošenkos pareiškime, kuris buvo paskelbtas prezidento interneto svetainėje.

Malaizijos premjeras nurodė tirti pranešimus apie lėktuvo katastrofą

Malaizijos premjeras Najibas Razakas paskelbė, kad tuoj pat pradeda tyrimą dėl pranešimų, jog Ukrainoje sudužo Malaizijos oro linijų lėktuvas.

„Esu sukrėstas pranešimų apie „Malaysia Airlines“ lėktuvo sudužimą. Mes nedelsdami pradedame tyrimą“, – parašė jis savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Gynybos ministras Hishamuddinas Husseinas „Twitter“ parašė, jog nėra patvirtinimo, kad lėktuvas buvo numuštas. Jis sakė nurodęs šalies kariškiams patikrinti ir gauti patvirtinimą.

Oro bendrovei ir Malaizijos vyriausybei vis dar sunku pateikti atsakymus dėl kito lėktuvo paslaptingo dingimo kovo 8 dieną.

Tame lėktuve, kuris skrido reisu MH370, buvo 239 keleiviai ir įgulos nariai. Dabar manoma, kad lėktuvas nukrypo nuo numatyto maršruto ir nukrito atokiame Indijos vandenyno rajone. Jokių to lėktuvo pėdsakų nerasta iki šiol.

Ukrainos premjeras taip pat nurodė atlikti katastrofos tyrimą

AFP/Scanpix nuotr.

Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas nurodė pradėti „lėktuvo katastrofos“ Ukrainos rytuose tyrimą, pranešė premjero atstovė Olga Lappo.

Rytų Ukrainoje kovotojai ketvirtadienį numušė Malaizijos lėktuvą, žuvo visi 295 juo skridę žmonės, sakė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Lėktuvas, kuris, pasak kitų šaltinių, buvo „Boeing 777“, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, nukrito netoli Donecko miesto – prorusiškų sukilėlių bastiono, sakė Antonas Heraščenka, kuris dar pridūrė, kad į lėktuvą pataikė raketa „žemė-oras“.

Kitų šio pranešimo patvirtinimų nėra, bet Ukrainos pareigūnai sakė, kad vietos gyventojai rado nuolaužų.

„Malaysia Airlines“ savo „Twitter“ paskyroje pranešė, kad prarado ryšį su reisu MH-17 iš Amsterdamo skridusiu savo lėktuvu. „Paskutinė žinoma vieta buvo virš Ukrainos“, – sakoma pranešime.

A. Heraščenka sakė: „Civilinis laineris, skridęs iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, ką tik buvo numuštas iš priešlėktuvinės sistemos „Buk“ ... 280 keleivių ir 15 įgulos narių žuvo“.

Pasak kito agentūros „Interfax“ pašnekovo iš Ukrainos teisėsaugos tarnybos, lėktuvas dingo iš radaro 10 tūkst. metrų aukštyje, – tokiame aukštyje skraido daugelis keleivinių lainerių.

Ukraina pastarosiomis dienomis kaltina Rusiją aktyvia parama separatistams per šį jau keturis mėnesius nesiliaujantį konfliktą, o ketvirtadienio rytą apkaltino Rusijos pajėgas numušus Ukrainos karinio transporto lėktuvą, bet Maskva tai kategoriškai neigia.

„Donecko liaudies respublika“ neigia prisidėjusi prie Malaizijos lėktuvo katastrofos

„Donecko liaudies respublikos“ (DLR) apsišaukėlių vadovybė neigia, kad jie prisidėjo prie atakos.

DLR premjeras Aleksandras Borodajus šią nelaimę vadina Ukrainos kariškių provokacija.

„Mes patvirtiname, kad keleivinis lėktuvas nukrito netoli Donecko. DLR atstovai išvažiavo į katastrofos vietą“, – sakė A. Borodajus, kuris pridūrė, kad šis incidentas „ne kas kita, o Ukrainos kariškių provokacija“.

„Lėktuvą numušė ukrainiečiai. Mes paprasčiausiai neturime tokių priešlėktuvinės gynybos priemonių, mūsų nešiojamųjų zenitinių raketų kompleksų šaudymo nuotolis yra 3-4 tūkst. metrų, o „boingai“ skraido daug didesniame aukštyje“, – pareiškė DLR premjero specialusis atstovas, jos Saugumo tarybos narys Sergejus Kavtaradzė.

Tuo pačiu S. Kavtaradzė išreiškė „respublikos“ vadovybės užuojautą žuvusiųjų šeimoms.

„Akivaizdu, kad žuvo žmonės. Tai labai baisi žinia. Respublikos vadovybės vardu reiškiu užuojautą žuvusiųjų šeimoms“, – sakė jis.

Naujienų agentūra „Unian“ skelbia, kad tai yra nukritusio lėktuvo vaizdo įrašai:

„Lufthansa“ ir rusų „Transaero“ nurodė vengti rytų Ukrainos oro erdvės

Po Malaizijos lėktuvo katastrofos didžiausia Vokietijos oro transporto bendrovė „Deutsche Lufthansa AG“ ketvirtadienį paskelbė nukreipianti savo lėktuvus atokiau nuo rytų Ukrainos oro erdvės

„Bendrovė „Lufthansa“ nusprendė vengti rytų Ukrainos oro erdvės iš tolo ir nedelsiant“, – sakė šios bendrovės atstovė spaudai.

Bendrovė aptarnaus Kijevo ir Odesos oro uostus, pridūrė ji.

Rusijos oro linija „Transaero“, savo ruožtu, pareiškė nuo ketvirtadienio vengsianti Ukrainos oro erdvės po keleivinio lėktuvo sudužimo Ukrainos rytuose.

„Bendrovė „Transaero“ nusprendė visus skrydžius nuo šio momento nukreipti per trečiąsias šalis, aplenkiant Ukrainos oro erdvę“, – sakoma šios bendrovės pranešime, kuriame dar pažymima, kad jos lėktuvai jau šalinasi rytinių Ukrainos teritorijų.

URM išreiškė užuojautą

Užsienio reikalų ministerija ir ministras Linas Linkevičius ketvirtadienį išreiškė užuojautą lėktuvo katastrofoje Ukrainoje žuvusiųjų artimiesiems.

„Reiškiame gilią užuojautą Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofos aukų šeimoms“, – rašoma ministerijos „Twitter“ paskyroje.

Užuojautą pareiškė ir Prezidentė

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Malaizijos Karaliui Abdului Halim dėl tragiškos lėktuvo katastrofos, nusinešusios žmonių gyvybes, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Ši lėktuvo katastrofa – neapsakomas skausmas ne tik žuvusiųjų artimiesiems, bet ir visiems Malaizijos žmonėms bei jų draugams. Savo ir visų Lietuvos žmonių vardu noriu Jums pareikšti nuoširdžią užuojautą, paramą ir solidarumą“, – sakoma Prezidentės užuojautoje.

Lietuvos vadovė sunkią netekties akimirką žuvusiųjų artimiesiems ir visiems Malaizijos žmonėms palinkėjo stiprybės.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi