Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.17 10:00

Iš ES ir JAV – griežtesnės sankcijos Rusijai

BNS 2014.07.17 10:00

Europos Vadovų Taryba (EVT) posėdyje vėlų trečiadienio vakarą pasmerkė tebesitęsiančius karinius susirėmimus Rytų Ukrainoje ir sugriežtino atsakomąsias priemones Rusijai, pranešė Lietuvos Prezidentūra.

Europos Vadovų Taryba (EVT) posėdyje vėlų trečiadienio vakarą pasmerkė tebesitęsiančius karinius susirėmimus Rytų Ukrainoje ir sugriežtino atsakomąsias priemones Rusijai, pranešė Lietuvos Prezidentūra.

„Rusijos remiamų separatistų veiksmai Rytų Ukrainoje kelia grėsmę ne tik šios šalies, bet ir visos Europos saugumui. Europos Sąjunga privalo nedelsiant imtis tokių priemonių, kurios sustabdytų karinę agresiją, o už ją atsakingi asmenys būtų nubausti“, – pranešime cituojama prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Anksčiau trečiadienį ji žurnalistams sakė, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys „atvirai ir griežtai reikalauja“ įvesti ginklų embargą Rusijai dėl krizės Ukrainoje eskalavimo, bet EVT to nepadarė. Pasak Prancūzijos užsienio reikalų ministro Laurent'o Fabiuso, kuriuo remiasi „Reuters“, nebuvo plano įvesti ginklų embargą.

Visgi ES šalių lyderiai nusprendė, kad nuo šiol sankcijos bus taikomos įmonėms ir organizacijoms, kurių veiksmai arba finansinė parama kelia grėsmę Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui. ES šalių vadovai taip pat paragino Europos investicinį banką sustabdyti naujų valstybinių projektų finansavimą Rusijoje bei sutarė derinti pozicijas dėl naujų Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko paskolų išdavimo šiai šaliai.

ES šalių vadovai įpareigojo Europos Komisiją peržiūrėti dvišalio ir regioninio bendradarbiavimo iniciatyvas su Rusija ir esant reikalui jas sustabdyti. Šios priemonės nelies pilietinės visuomenės stiprinimo projektų.

Be to, EVT paragino Europos Komisiją pateikti pasiūlymus dėl investicijų Kryme ir Sevastopolyje ribojimo. Pasak pranešimo, tikimasi, jog tarptautinės finansų institucijos taip pat nerems projektų, kurie reikštų Krymo ir Sevastopolio aneksijos pripažinimą.
Jungtinės Valstijos trečiadienį reikšmingai sugriežtino ekonomines sankcijas Rusijai dėl Ukrainos, nusitaikydamos į gynybos, finansines ir energetines bendroves.

JAV nusitaikė į Rusijos gynybą, finansus ir energetiką

Jungtinės Valstijos trečiadienį reikšmingai sugriežtino ekonomines sankcijas Rusijai dėl Ukrainos, nusitaikydamos į gynybos, finansines ir energetines bendroves.

JAV iždo departamentas nurodė, kad priemonės, kurios kol kas yra skaudžiausias Vašingtono smūgis Rusijos ekonomikai, apima sankcijas naftos milžinei „Rosneft“ ir bankui „Gazprombank“, taip pat naftos terminalą Feodosijoje.

Į asmenų, kuriems taikomos naujos sankcijos, sąrašą taip pat buvo įtrauktas Rusijos Dūmos pirmininko pavaduotojas Sergejus Neverovas, aneksuoto Krymo federalinis reikalų ministras Olegas Saveljevas ir prezidento Vladimiro Putino pavaduotojas Igoris Ščegolevas.

Į sąrašą taip pat pateko Aleksandras Borodajus, kuris yra vienas iš separatistinės Donecko respublikos lyderių.

Be to, sankcijos bus taikomos ir pačioms vienašališkai pasiskelbusioms Donecko ir Luhansko liaudies respublikoms.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotojas Sergejus Riabkovas naująsias sankcijas pavadino „visiškai nepriimtinomis“ ir pridūrė, kad jos tik dar labiau komplikuos Maskvos ir Vašingtono santykius.

Pasak S. Riabkovo, Maskva ketina atsakyti į naująsias JAV priemones, tačiau jos žingsniai nekopijuos amerikiečių veiksmų, bet „bus Vašingtone priimti pakankamai skausmingai“.

D. Grybauskaitė: sankcijos nepakankamos

Prezidentė D. Grybauskaitė sakė, jog naujos sankcijos, dėl kurių vėlų trečiadienio vakarą sutarė Europos Vadovų Taryba (EVT) ir kuriomis griežčiau nei iki šiol reaguojama į tebesitęsiančią krizę Ukrainoje, nėra pakankamos.

„Net šiandienos sankcijos, dėl kurių sutarėme, nėra pakankamos“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė. Prezidentės pasisakymo garso įrašą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Kalbėdama su žurnalistais Briuselyje ji teigė, kad sankcijos duoda rezultatų, tik jie – nepakankami.

„Klaidinga manyti, kad efekto nėra. Efektas yra, ir mes jau matome rezultatus Rusijoje ekonomikoje (...), bet, žinoma, šių priemonių nepakanka, nes jos tiesiogiai nėra taikomos tiems, kurie yra atsakingi už Krymo okupaciją tiesiogiai, šiandienos karinius veikmus Rytų Ukrainoje ir sunkios karinės įrangos naudojimą – visi šitie dalykai šiose išvadose yra geriau pristatyti, bet nepakankamai“, – aiškino D. Grybauskaitė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi