Naujienų srautas

Pasaulyje2012.09.25 15:43

ESBO parlamento rinkimus Baltarusijoje vadina nedemokratiškais

LRT.lt 2012.09.25 15:43

Baltarusijoje sekmadienį vykę parlamento rinkimai nebuvo nei laisvi, nei teisingi, nei konkurencingi, teigia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO). 

Baltarusijoje sekmadienį vykę parlamento rinkimai nebuvo nei laisvi, nei teisingi, nei konkurencingi, teigia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO).

„Per šį balsavimą nuo pat pradžių nebuvo konkurencijos“, – pirmadienį Minske pareiškė ESBO misijos vadovas Matteo Mecacci.

„Laisvi rinkimai priklauso nuo galimybės žmonėms kalbėti, vienytis ir siekti valdžios, o šioje kampanijoje mes to nematėme“, – pridūrė jis.

Antonio Milososki, ilgalaikės stebėtojų misijos vadovas, teigė, kad „rimtą nerimą“ kelia tinkamų balsų skaičiavimo procedūrų ir būdų patikrinti sekmadienio rinkimų rezultatus nebuvimas.

„Rinkimų komisijų nešališkumo ir neutralumo stoka smarkiai sumažina visuomenės pasitikėjimą šiuo procesu“, – teigė jis.

Anot pareigūnų, sekmadienį prie balsadėžių atėjo 74,2 proc. rinkėjų, tačiau opozicija tvirtina, kad tikrasis aktyvumas vos siekė pusę to, o skaičius išpūtė didžiuliai klastojimai.

„Toliau besitęsiantis tinkamai apibrėžtų balsų skaičiavimo taisyklių nebuvimas reiškia, kad teisingo balsų skaičiavimo negalima užtikrinti“, – teigiama stebėtojų pranešime.

„Žymiai stebėtojų daliai nebuvo suteikta galimybė stebėti, kaip balsai skaičiuojami, daugelyje kitų vietų, kurios stebėtos, procesas įvertintas neigiamai“, – priduriama jame.

Anot stebėtojų, „rinkimų kampanija buvo vos pastebima“, o žiniasklaidos dėmesys „buvo sutelktas į prezidentą Aleksandrą Lukašenką ir vyriausybę, kandidatams skiriant minimalų dėmesį“.

Prieš tai ir opozicija griežtai kritikavo Baltarusijoje vykusius rinkimus bei kaltino prezidentą A. Lukašenką manipuliacijomis. Rinkimų komisija „begėdiškai“ meluoja, jos duomenys apie rinkėjų aktyvumą „radikaliai“ skiriasi nuo rinkimų stebėtojų duomenų, sakė krikščionis demokratas Vitalijus Rimaševskis. Jo partijos vertinimu, savo balsus atidavė tik 38 proc. rinkėjų.

Dvi didžiausios opozicinės partijos – Jungtinė piliečių partija ir Baltarusijos liaudies frontas, taip pat kitos grupuotės boikotavo rinkimus. Jos skundėsi, kad balsavimas jau iš anksto klastojimais buvo nulemtas A. Lukašenkos naudai.

Liaudies fronto lyderis Aleksejus Janukevičius pareiškė, kad Baltarusijos žinybos nesiėmė demokratiškų reformų, kad būtų pakeisti rinkimų įstatymai ir paleisti politiniai kaliniai.

Pasak Anatolijaus Lebedko iš Jungtinės piliečių partijos, melas yra tapęs „žinybų vizitine kortele“. Tai esą visiškai diskredituoja rinkimų sistemą Baltarusijoje. „Tai yra akligatvis“, – pridūrė opozicionierius.

Per sekmadienį įvykusius rinkimus į Baltarusijos parlamentą išrinkti 109 deputatai iš 110, pranešė Centrinės rinkimų komisijos (CRK) vadovė Lidija Jermošina.

„Vienoje apygardoje, kur balsavimas vyko be alternatyvos, deputatas nebuvo išrinktas“, – sakė per spaudos konferenciją L. Jermošina, nepatikslindama detalių. „Interfax“ praneša, kad deputatas neišrinktas vienoje iš Gomelio srities apygardų. Ten įvyks pakartotiniai rinkimai.

Paklausta, ar į parlamentą pateko opozicinių partijų atstovų, L. Jermošina pareiškė dėl to abejojanti. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi