Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.16 07:02

Vakarietiškų TV kanalų abejingumas Ukrainai – pavojus Lietuvai

Pagrindiniai anglakalbiai televizijos kanalai beveik nebeskiria dėmesio Ukrainos įvykiams, nors jie yra gerokai kruvinesni nei tie, kuriuos matome kituose kraštuose, pastebi filosofas Gintautas Mažeikis. Jo teigimu, Lietuvai, Baltijos šalims tai turėtų būti labai svarbi pamoka: didžioji žiniasklaida gali nekreipti dėmesio, net jei vyksta didelis karas su neaiškiais Rusijos intervencijos požymiais ir daugybe aukų. Tačiau, LRT.lt pašnekovų teigimu, tokia informacija didžiojoje žiniasklaidoje yra būtina, nes ji padeda pasirengti ir vykdyti bendrą politinį spaudimą, vyriausybėms priimti svarbius sprendimus.

Pagrindiniai anglakalbiai televizijos kanalai beveik nebeskiria dėmesio Ukrainos įvykiams, nors jie yra gerokai kruvinesni nei tie, kuriuos matome kituose kraštuose, pastebi filosofas Gintautas Mažeikis. Jo teigimu, Lietuvai, Baltijos šalims tai turėtų būti labai svarbi pamoka: didžioji žiniasklaida gali nekreipti dėmesio, net jei vyksta didelis karas su neaiškiais Rusijos intervencijos požymiais ir daugybe aukų. Tačiau, LRT.lt pašnekovų teigimu, tokia informacija didžiojoje žiniasklaidoje yra būtina, nes ji padeda pasirengti ir vykdyti bendrą politinį spaudimą, vyriausybėms priimti svarbius sprendimus.

„Stebiu CNN, BBC ir turiu pripažinti, kad šie beveik nebeskiria dėmesio Ukrainos įvykiams, kurie, jei sektume Ukrainos ar Rusijos žiniasklaidą, yra gerokai kruvinesni, nei tie įvykiai, kuriuos matome kituose kraštuose. O įvykiams Izraelyje, Libijoje, skiriama nepaprastai daug dėmesio“, – pažymi G. Mažeikis.

Pasak pašnekovo, viena galimų to priežasčių – bendras politinis sprendimas. Taip pat tai, kad minėta žiniasklaida neturi savo anglakalbių ir rusakalbių korespondentų Ukrainos karinio konflikto srityse, o kitais galbūt nepasitiki.

Politologas Nerijus Maliukevičius atkreipia dėmesį į tai, kad toks informacinės erdvės izoliavimas yra jau tradicija tapusi Rusijos informacinio karo strategija.

„Ypač tai buvo pastebima Gruzijos, antrojo Čečėnijos karo metu, Krymo kampanijos metu. Informacinė erdvė yra labai izoliuojama, neleidžiama patekti vakarietiškai žiniasklaidai, sukuriama netgi dirbtinė pavojaus atmosfera. Ši strategija, matome, persikėlė į Donbaso regioną – buvo situacijų, kai buvo grobiami, sulaikomi žurnalistai. Ta informacinė erdvė yra paprasčiausiai eliminuojama, tad iš ten vakarietiškos žurnalistikos pavyzdžių mes neturime nei CNN, nei BBC“, – sako N. Maliukevičius.

G. Mažeikio teigimu, net ir neturint savų korespondentų Ukrainoje, neabejotinai galima parengti kokybišką informaciją. Žiniasklaidos tyrėjai gali tartis su įvairiais ekspertais, dirbančiais Ukrainoje, kurie išskirtų keletą tikrai patikimų Ukrainos žiniasklaidos priemonių. Taip pat galima rasti panašų patikimą informacijos šaltinį Rusijoje.

„Paprastai taip yra daroma, tada dažniausiai nebent nesutampa žuvusiųjų skaičius, bet nesutapimas nebūna labai didelis. Šiuo metu matome beveik visišką šių įvykių ignoravimą, ypač pastarąsias keletą dienų, kuomet ten suaktyvėjo mūšiai“, – kalba G. Mažeikis.

Bando būti neutralūs ar nežino, kaip pateikti įvykius?

Dar viena informacijos apie įvykius Ukrainoje trūkumo priežastis, anot G. Mažeikio, yra didžiosios pasaulio žiniasklaidos mėginimas užimti įsivaizduojamą neutralią poziciją.

Savo ruožtu N. Maliukevičius pažymi, kad Ukrainos konfliktas – labai komplikuotas, tad žiniasklaidos priemonės nežino, kaip atspindėti įvykius.

„Aš manau, kad CNN ir BBC išgyvena tam tikrą tiesos akimirką. Prisiminkime Sirijos konfliktą. Iš pirmo žvilgsnio jis atrodė paprastas, tačiau paaiškėjo, kad yra labai komplikuotas – daug kovotojų, religinių grupuočių, ir tas vaizdas toli gražu nėra toks juodai baltas. Manau, kad tai būdinga ir Ukrainos įvykiams. Nėra aišku, kaip įrodyti Rusijos įsikišimą į konfliktą, kaip pateikti faktologiją. Tai yra labai sudėtingas konfliktas žurnalistiniam darbui. Manau, dėl šios priežasties jį patraukė į šešėlį“,– mintimis dalijasi politologas.

Signalas Baltijos valstybėms

Anot G. Mažeikio, Lietuvai, Baltijos šalims šis pagrindinių anglakalbių televizijos kanalų abejingumas Ukrainos įvykiams turėtų būti labai svarbi pamoka.

„Tai yra pamoka, kad didžioji žiniasklaida į tave gali nekreipti dėmesio, net jei vyksta didelis karas, su neaiškiais Rusijos intervencijos požymiais ir daugybe aukų. Rytų Europa, ko gero, yra vis dar įsivaizduojama kaip Rusijos interesų sritis arba į ją vis dar žiūrima kolonijinėmis akimis, kaip į antrarūšes šalis, kas, žinoma, nemaloniai nuteikia. Deja, šis dėmesio nebuvimas, ypač šiuo metu, kai ten vyksta itin kruvini mūšiai, tiesiog stebina“, – kalba G. Mažeikis.

Politologas N. Maliukevičius taip pat pabrėžia, kad Ukrainos krizės padariniai tiesiogiai yra susiję su Baltijos valstybių saugumu, todėl mums yra svarbu, kad vakarietiškos žiniasklaidos darbotvarkėje Ukrainos karinis konfliktas užimtų prioritetinę vietą.

„Svarbu, kad tiek NATO, tiek Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) interesai būtų regione, jie būtų atstovaujami tiek karine, tiek žiniasklaidos prasme. Tik žiūrinti iš vakarietiškos, JAV auditorijos perspektyvos, B. Obamos galvos skausmo perspektyvos, panašu, kad Irakas, konfliktas Gazoje tampa prioritetinėmis sritimis. Šiuo aspektu Ukraina atitraukia į šešėlį. Tačiau reikia turėti mintyje, kad Kremliaus kampanijos visada buvo planuojamos pagal tokią perspektyvą. Gruzijos konflikto metu žiniasklaidoje centrinę vietą užėmė Olimpiada, dabar matome kitus konfliktus ir Pasaulio futbolo čempionatą, kurie nukreipia dėmesį“, – pažymi N. Maliukevičius.

LRT.lt pašnekovų teigimu, aiškus ir tinkamas Ukrainos įvykių atspindėjimas pagrindinėse anglakalbėse medijose yra svarbus tiek Ukrainai, tiek mums. Anot G.  Mažeikio, žiniasklaida suteikia galimybę pasirengti ir vykdyti bendrą politinį spaudimą, vyriausybėms priimti svarbius sprendimus, pavyzdžiui, dėl sankcijų. Aiškus įvykių atspindėjimas padėtų formuoti pasaulio bendruomenės nuomonę.

„Norint, kad pasaulio bendruomenė, išsivysčiusios šalys kaip nors palaikytų tavo kovą už nepriklausomybę, reikia šviesti ir įrodinėti daugeliui pasaulio šalių. Pakliuvimas į didžiąją pasaulio žiniasklaidą yra nepaprastai svarbus. Kai viso šito nėra, piliečiams nėra aišku, kodėl vyriausybės imasi sankcijų ar jų nesiima, kodėl vykdo karinę pagalbą arba ne“, – sako G. Mažeikis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi