Pasaulyje

2015.09.08 13:45

BRICS ketina įkurti plėtros banką ir „miniTVF“

BNS 2015.09.08 13:45

Kylančių ekonomikų grupės BRICS lyderiai antradienį pradeda susitikimą, per kurį planuoja įkurti naują plėtros banką ir valiutos atsargų fondą, kurie vertinami kaip atsvara Vakarų šalių dominuojamoms institucijoms.

Kylančių ekonomikų grupės BRICS lyderiai antradienį pradeda susitikimą, per kurį planuoja įkurti naują plėtros banką ir valiutos atsargų fondą, kurie vertinami kaip atsvara Vakarų šalių dominuojamoms institucijoms.

Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff antradienį priims Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) lyderius šiaurės rytiniame Fortalezos mieste, o trečiadienį vyks derybos Brazilijos sostinėje, prie kurių prisidės kitų Pietų Amerikos šalių lyderiai.

Šis viršūnių susitikimas taip pat žymės pirmąjį tiesioginį Indijos naujo hinduistų nacionalisto premjero Narendros Modi susitikimą su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, prieš atvykdamas į Braziliją aplankęs Argentiną, Kubą ir Nikaragvą, per šią kelionę turės galimybę dar pareklamuoti savo „daugiapolio pasaulio“ idėją, tvyrant įtampai tarp Maskvos ir Vakarų šalių dėl krizės Ukrainoje.

„Kartu mes turėtume pagalvoti apie priemonių sistemą, kuri neleistų persekioti šalių, nepritariančių kai kuriems užsienio politikos sprendimams, priimamiems Jungtinių Valstijų bei jų sąjungininkių“, – V. Putinas sakė Rusijos valstybinei naujienų agentūrai ITAR-TASS.

Rusija buvo pašalinta iš Didžiuoju aštuonetu (G-8) vadinamo turtingųjų šalių klubo – taip reaguota į Maskvos įvykdytą Krymo aneksiją ir numanomą kišimąsi Ukrainoje.

Jungtinės Valstijos grasina paskelbti Rusijai naujas sankcijas, kaltindamos Maskvą pagalba prorusiškiems separatistams rytų Ukrainoje.

„MiniTVF“

Šis viršūnių susitikimas vyks tokiu metu, kai dalies BRICS šalių, apimančių 40 proc. pasaulio gyventojų ir penktadalį pasaulio ekonomikos, augimas lėtėja. Prognozuojama, kad Rusijos ir Brazilijos ekonomikos šiais metais augs tik apie vieną procentą.

Šios penkios kylančios šalys 2013 metais atskleidė planus įkurti banką, kuris varžytųsi su Vašingtone įsikūrusiu Pasaulio banku, o numatomas valiutos atsargų fondas – su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF).

Naujojo banko įkūrimas suteiktų stuburą BRICS, kuri nėra oficiali tarptautinė organizacija, sakė Niujorko Kolumbijos universiteto tyrimų centro „BRICSLab“ direktorius brazilas Marcosas Troyjo.

„Jie žengia dar tik pirmuosius žingsnius link platformos, ant kurios būtų statomi susitarimai dėl tarptautinės darbotvarkės – tarptautinės prekybos taisyklių, bendrų veiksmų JT (Jungtinėse Tautose) arba PPO (Pasaulinėje prekybos organizacijoje)“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Šio plėtros banko pradinį kapitalą sudarytų 50 mlrd. JAV dolerių, visoms narėms sumokėjus vienodus pradinius įnašus, o atsargų fondas galėtų valdyti 100 mlrd. dolerių.

Toks bankas yra „raktas augimui BRICS šalyse skatinti“, sakė Brazilijos pramonės ir prekybos ministras Mauro Borgesas.

Kinija daugiausiai prisidėtų prie „miniTVF“ – jos indėlis būtų 41 mlrd. dolerių. Dar po 18 mlrd. dolerių planuoja skirti Brazilija, Indija ir Rusija, o PAR – 5 mlrd. dolerių.

Nors BRICS šalys pritaria, kad joms reikalingas toks bankas, ginčijamasi, kur turėtų įsikurti jo būstinė.

Pagrindiniu pretendentu laikomas Šanchajus, tačiau PAR reikalauja, kad bankas įsikurtų Johanesburge. Tarp kandidatų taip pat minimas Delis ir Maskva.

Sąjungininkės taip pat derasi, kuriai šaliai turėtų tekti garbė pirmajai pirmininkauti naujajam bankui, ir kokia turėtų būti jo valdybos sudėtis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.