Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Izraelio komandosai surengė pirmą sausumos reidą Gazos Ruože

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Izraelio karinio jūrų laivyno komandosai praėjusią naktį pradėjo sausumos operaciją Gazos Ruožo šiaurėje – pirmąją nuo to laiko, kai buvo pradėtas puolimas prieš „Hamas“, anksti sekmadienį pranešė Izraelio visuomeninis radijas.

Izraelio karinio jūrų laivyno komandosai praėjusią naktį pradėjo sausumos operaciją Gazos Ruožo šiaurėje – pirmąją nuo to laiko, kai buvo pradėtas puolimas prieš „Hamas“, anksti sekmadienį pranešė Izraelio visuomeninis radijas.

Per trumpą įsiveržimą buvo taikomasi į raketų leidimo vietą, sakoma pranešime. „Hamas“ ginkluotasis sparnas patvirtino, kad Izraelio komandosai susišaudė su palestiniečių kovotojais.

Kariškių atstovas vėliau sakė, kad keturi Izraelio kariai per operaciją buvo nesunkiai sužeisti.

„Per misiją kilo susišaudymas, kurį pradėjo keli teroristai, naudojęsi ta vieta, ir per kurį buvo nesunkiai sužeisti keturi Izraelio kariai“, – nurodė atstovas, kuris atsisakė pateikti daugiau detalių apie operaciją.

„Hamas“ ginkluotasis sparnas „Ezzedine‘o al Qassamo brigados“ patvirtino įvykus susišaudymą tarp jų kovotojų ir „sionistų karinio jūrų laivyno karių, kurie bandė įsiskverbti į Sudanijos zoną“ Gazos Ruožo šiaurės vakaruose.

Tai pirma Izraelio kariškių sausumos operacija Gazos Ruože nuo puolimo pradžios šį antradienį.

Žuvusių žmonių skaičius pasiekė 165

Per Izraelio smūgius Gazos Ruože sekmadienį žuvo paauglys ir moterys, o bendras žmonių, žuvusių per jau šeštą dieną vykdomą izraeliečių kampaniją, skaičius padidėjo iki 165.  

Gazos Ruožo greitosios pagalbos tarnybos atstovas Ashrafas al Qudra sakė, kad per vieną smūgį iš oro namui teritorijos šiaurėje esančiame Džabalijos mieste žuvo 14 metų paauglys.

Netrukus po to per kitą smūgį Magazio pabėgėlių stovykloje centrinėje Gazos Ruožo dalyje žuvo moteris.

Mirus vyrui, sužeistam per ankstesnį smūgį, žuvusiųjų skaičius padidėjo iki 165, nurodė A.al Qudra.

Dar daugiau kaip 1 tūkst. žmonių buvo sužeisti.

Liudininkai pietiniame Rafaho mieste taip pat pranešė matę, kaip kovotojai gatvėje nužudė vyrą. Tai tikriausiai buvo egzekucija žmogui, įtariamam bendradarbiavimu su Izraeliu. Jokia ginkluota Gazos Ruožo grupuotė atsakomybės už tai kol kas neprisiėmė.

Šeštadienis buvo daugiausiai aukų pareikalavusi izraeliečių kampanijos diena – žuvo 52 žmonės.  

Daugiausiai gyvybių pareikalavo smūgiai Gazos miestui, suduoti prieš pat vidurnaktį: miesto rytiniame Tufaho rajone per smūgius „Hamas“ policijos viršininko Tayseero al Batsho namui ir mečetei žuvo 18 žmonių, pranešė medikai.

T.al Batshas liko gyvas, bet jo būklė, kaip pranešama, yra kritinė. Per smūgius buvo sužeista maždaug 50 žmonių.

Izraelis, siekdamas nutraukti savo teritorijos apšaudymą raketomis, antradienį ryte Gazos Ruože pradėjo operaciją „Apsauginė riba“ („Protective Edge“).  

Nuo to laiko Izraelio teritorijoje nukrito maždaug 655 raketos, o dar 170 raketų numušė raketinės gynybos sistema „Geležinis kupolas“ („Iron Dome“), sekmadienį paskelbė armija. Nuo vidurnakčio Izraelyje nukrito 22 raketos, o dar penkios buvo numuštos.

Nuo operacijos pradžios jokie izraeliečiai nežuvo, tik du žmonės buvo sunkiai sužeisti.  

Izraelio armija nurodė iki sekmadienio ryto smogusi 1 320-čiai „teroristinių taikinių“ visame Gazos Ruože, tarp jų – 735-iems raketų leidimo įrenginiams, 64 mokymo bazėms ir kovotojų kompleksams, ir 32-iems „Hamas“ vadovybės objektams.

Praėjusią naktį buvo smogta daugiau kaip 20-čiai taikinių.

JT ragina skelbti paliaubas

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ragina skelbti paliaubas tarp Izraelio ir Palestinos kovotojų Gazos ruože. Apie tai praneša BBC.

Iš Izraelio pusės vykdytos oro atakos ankstų sekmadienio rytą kliudė teritorijoje įsikūrusią saugumo pareigūnų būstinę ir policijos nuovadas. BBC korespondentai išpuolius vadina daugiausiai žalos padariusiais nuo pat liepos 8 d., kai buvo pradėtos karinės operacijos.

Izraelio pareigūnai praneša atlikę reidą į Gazos ruože įkurtą raketų paleidimo aikštelę. Keturi kareiviai patyrė lengvus sužeidimus, tačiau operacija buvo atlikta sėkmingai, nurodo Izraelio gynybos pareigūnai.

Izraelio pareigūnai teigia, kad šeštadienį iš Gazos ruožo pusės į šalį atskriejo maždaug 90 raketų, dar trys raketos „Hamas“ islamistų paleistos iš pakrantės į Tel Avivą. Iš viso per pastarąsias šešias dienas, vykstant kovinėms operacijoms, žuvo mažiausiai 159 palestiniečiai, sužeista daugiau kaip 1 tūkst. asmenų, teigia šaltiniai iš Palestinos.

Nė viena kariaujančioji pusė teigia nesanti pasiruošusi skelbti paliaubų. Tokį raginimą pasirašė visi 15 JT Saugumo Tarybos narių. Pirmą kartą, anksčiau pasidalinę į skirtingas grupes, organizacijos pareigūnai paskelbė vieningą nuomonę dėl vykstančių įvykių – raginama pradėti ramias ir taikias derybas. Nors Izraelis teigia puolantis tik kovotojus, jų lyderius ir karines bazes, JT teigimu, 77 proc. žuvusių asmenų yra civiliai.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague`as su pareigūnais iš Jungtinių Valstijų, Prancūzijos ir Vokietijos aptars veiksmus siekiant paliaubų – diplomatai sekmadienį susitiks Vienoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.