Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.12 11:30

J. Kerry siūlo „išvalyti“ ginčijamą Afganistano prezidento rinkimų balsavimą

BNS 2014.07.12 11:30

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šeštadienį per antrąją derybų su besivaidijančiais kandidatais į Afganistano prezidento postą dieną, ragina juos susitarti, kad būtų „išvalytas rezultatas“ po ginčijamų rinkimų.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry šeštadienį per antrąją derybų su besivaidijančiais kandidatais į Afganistano prezidento postą dieną, ragina juos susitarti, kad būtų „išvalytas rezultatas“ po ginčijamų rinkimų.

Nors penktadienį surengti susitikimai su varžovais Abdullah Abdullah ir Ashrafu Ghani bei kitais pareigūnais užsitęsė iki nakties, JAV pareigūnai sakė, kad susitarimas dar nebuvo pasiektas.

Aklavietė po praeitą mėnesį vykusio antrojo rinkimų rato, turėjusio atskleisti, kuris kandidatas pakeis kadenciją baigiantį prezidentą Hamidą Karzai, sukėlė politinę krizę Afganistane ir išsklaidė JAV viltis, kad valdžios perėmimas bus sėkmingas, Vašingtonui siekiant išvesti visus savo karius iš tos šalies iki 2016 metų pabaigos.

J. Kerry šeštadienį vėl susitiko su A. Abdullah; jiedu bendravo apie valandą ir 20 minučių; vėliau numatytas susitikimas su A. Ghani, sakė JAV pareigūnai.

Pagal Jungtinių Tautų (JT) pateiktą pasiūlymą, šalies rinkimų komisija turėtų peržiūrėti balsavimo rezultatus tik daugiau nei 8 000 rinkimų apylinių, iš kurių buvo pranešta apie įtariamą balsų klastojimą.

A. Ghani kampanija pritarė JT planui, tačiau A. Abdullah komanda išlieka nusiteikusi skeptiškai, argumentuodama, jog pasiūlymai peržiūrėti tik apie 35 proc. visų balsų ne visiškai patenkintų jos pretenzijas.

Penktadienį J. Kerry pabrėžė, kad pirmadienį paskelbti rezultatai, rodantys, jog A. Ghani pirmauja, surinkęs apie 56 proc. balsų, tėra „preliminarūs“.

„Jie nėra nei sprendžiantys, nei galutiniai – ir niekas šiuo metu neturėtų skelbti pergalės“, – sakė diplomatijos vadovas.

„Mes norime vieningo, stabilaus, demokratinio Afganistano. Kad ir kas taptų prezidentu – svarbu, kad žmonės pripažintų, jog jis prezidentu tapo per legitimų procesą“, – pažymėjo J. Kerry.

A. Abdullah, kuris jau yra pralaimėjęs vienus prezidento rinkimus prieštaringai vertinamomis aplinkybėmis, paskelbė esantis tikrasis laimėtojas, sakydamas, jog didžiulio masto balsų klastojimas atėmė iš jo pergalę per birželio 14-ąją vykusį rinkimų antrąjį ratą.

JAV pareigūnai penktadienio vakarą sakė žurnalistams, kad „svarstoma daug variantų“, kaip būtų galima išeiti iš aklavietės šiame ginče.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi