Naujienų srautas

Pasaulyje2012.09.23 21:30

Baltarusijoje rinkimų išvakarėse rinkėjai apatiški ir netiki permainomis

Baltarusijoje sekmadienį vyks parlamento rinkimai, prieš kuriuos vykusią kampaniją opozicija vadina labiausiai suvaržyta represijomis.

Baltarusijoje sekmadienį vyks parlamento rinkimai, prieš kuriuos vykusią kampaniją opozicija vadina labiausiai suvaržyta represijomis.

Dėl gausių pažeidimų dauguma opozicijos judėjimų atšaukė savo atstovus iš rinkimų kampanijos ir paragino boikotuoti balsavimą, tačiau valdžia atsakė aktyvistų areštais.

Baigiančiame kadenciją Baltarusijos parlamente nebuvo organizuotos opozicijos, jis štampavo A. Lukašenkos direktyvas, permainų nebus ir po šių rinkimų, nes dauguma kandidatų lieka ištikimi paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamam lyderiui.

Tiesa, per šių rinkimų kampaniją būta naujovės – pirmą sykį vyko televizijos debatai, bet rinkėjai vistek apatiški – ar gali būti kitaip, kai rezultatas ir taip aiškus.

„Tai, kas vyksta Baltarusijoje, sunku netgi vadinti klastojimu, tai kas kita – nesvarbu, kaip žmonės balsuoja, rinkimų komisija skelbs tokius rezultatus, kokius ji gavo dar prieš rinkimus. Tai ne klastojimas, balsų niekas neskaičiuoja“, – tvirtina politologas Valer Karbalevičius.

Todėl didžioji dalis opozicijos nutarė nedalyvauti rinkimuose ir ragina juos boikotuoti, nors nesitiki paveikti valdžios, tačiau bent jau parodyti savo šalies visuomenei, Europai: tai ne rinkimai, o tik eilinis deputatų skyrimas į parlamentą, kuris nieko nesprendžia.

„ Mes siūlome alternatyvą – „Už laisvus rinkimus be Lukašenkos“, siekiame, kad per rinkimus žmonės turėtų galimybę tikrai rinkti kandidatus, protestuojame prieš deputatų „skyrimą“, prieš politinę cenzūrą“, – teigia Jungtinės piliečių partijos lyderis Anatolis Liabedzka.

A. Lukašenka, kuris artėjant rinkimams dalyvavo derliaus šventėje, kaltina opoziciją, kad ji esą per silpna politinei kovai ir neva iš tikrųjų nenori valdžios.

„Aš jums sakiau, jūs manimi netikėjote, jiems nereikia valdžios, jiems duoda truputį pinigėlių, duonai, druskai užtenka, kai daugiau gaudavo, vilas pasistatė, automobilių prisipirko, dabar Vakarai pinigų duoda mažiau, nes norimo rezultato nėra“, – sako Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Bet rinkimus boikotuojanti opozicija pasiduoti nežada, nors nuo antradienio vykstantis išankstinis balsavimas parodė – per Rusijos rinkimus prigijusi vadinamoji „karuselė“, kai rinkėjas balsuoja kelis kartus, veikia ir Baltarusijoje.

„Anksčiau opozicija darė klaidą, kad po rinkimų pasitraukdavo ir dirbdavo per internetą, tinklaraščius, po šių rinkimų dirbsime tiesiogiai su žmonėmis“, – teigia judėjimo „Sakyk tiesą" vadovas Andrejus Dmitrijevas.

Tačiau nežinia, ar pavyks, nes opozicijos aktyvistai taip dažnai suiiminėjami, kad jiems tenka slėptis pogrindyje, sako neregistruotos Baltarusijos krikščionių demokratų partijos vadovas, o boikotuoti rinkimus raginę kai kurie interneto svetainių administratoriai pasitraukė į kaimyninę Lenkiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi