Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainos kariniai lėktuvai bombardavo separatistų pozicijas

15min.lt, DELFI.lt, BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Ukrainos kariniai lėktuvai šeštadienį bombardavo separatistų pozicijas po to, kai prezidentas Petro Porošenka pažadėjo sunaikinti sukilėlius, raketomis apšaudžius kariuomenės dalinį Luhansko srityje, skelbia „Reuters“.

Ukrainos kariniai lėktuvai šeštadienį bombardavo separatistų pozicijas po to, kai prezidentas Petro Porošenka pažadėjo sunaikinti sukilėlius, raketomis apšaudžius kariuomenės dalinį Luhansko srityje, skelbia „Reuters“.

Suintensyvėjus tris mėnesius trunkančiam konfliktui ukrainiečių aviacijos naikintuvai atakavo mūšių prieš sukilėlius „epicentrą“ netoli sienos su Rusija, informavo kariuomenės atstovas. Kariniai lėktuvai bombardavo pozicijas, iš kurių separatistai penktadienį raketomis „Grad“ apšaudė motorizuotą kariuomenės dalinį. Per šią ataką žuvo 23 kariai.

Pranešama, kad lėktuvai taip pat atakavo taikinius netoli Donecko, pagrindinio miesto Ukrainos rytuose, kuriuose persigrupavo kovotojai. Per operaciją sunaikinta kovotojų bazė prie Dzeržinsko, informavo antiteroristinės operacijos atstovas Andrijus Lysenka.

„Preliminariais duomenimis, ukrainiečių pilotai nukovė apie 500 kovotojų ir sunaikino du šarvuotus transporterius“, – žurnalistams sakė A. Lysenka.

Kiek anksčiau per antskrydį prieš bazę netoli Perevalsko mieste, esančio į šiaurę nuo Donecko, likviduoti du tankai, dešimt šarvuočių ir apie 500 kovotojų, sakė A. Lysenka. Separatistų atstovai, kuriuos citavo Rusijos naujienų agentūros, paneigė patyrę didelių nuostolių ir pareiškė, kad ukrainiečiai naudojasi pasenusia žvalgybos informacija apie separatistų pajėgų dislokavimo pozicijas.

Anksčiau pasienio apsaugos tarnyba pranešė, kad naikintuvai buvo pasiųsti bombarduoti prorusiškų separatistų pozicijas jiems atnaujinus raketų atakas prieš vyriausybės pajėgas, dislokuotas prie sienos su Rusija, į pietryčius nuo Luhansko miesto. Pasak atstovo A. Lysenkos, per operaciją, prasidėjusią penktadienio vakarą ir besitęsusią šeštadienį, žuvo penki Ukrainos kariai. Iš viso įvykdyta 16 ukrainiečių naikintuvų skrydžių.

Reuters/Scanpix nuotr.

Donecke gatvėse – separatistų šūviai

Donecke prorusiški kovotojai iš artilerinių įtaisų apšaudo miesto kvartalus. Apie tai skelbia naujienų tinklalapis unian.net, cituodamas liudininkus įvykio vietoje.

Artilerinis įtaisas yra uždėtas ant sunkvežimio, kuris važinėja po miestą ir kartais iššauna. „Donecko gatvėmis važinėja kreminės spalvos sunkvežimis MAN, kuris kartais sustoja, jo stogas nustumiamas ir šaunama vieną – du kartus. Po to jis važiuoja į kitą vietą“, – cituojamas liudininkas.

Ukraina sukilėliams pasiuntė naikintuvus

Ukrainos vyriausybės pajėgos šeštadienį pakėlė naikintuvus smogti sukilėlių pozicijoms, kai prorusiški separatistai vėl apšaudė raketomis ukrainiečius karius netoli sienos su Rusija, pranešė sienos apsaugos tarnyba. Tuo metu iš pasienio gyvenviečių žiniasklaidą pasiekė pranešimai, kad į Ukrainos teritoriją įvažiavo virtinė Rusijos tankų.

Per naktinius susirėmimus rytų Ukrainoje, lydėjusius penktadienį sukilėlių surengtą raketų ataką, per kurią žuvo 23 vyriausybės pajėgų kariai, Ukrainos pajėgos į kovotojų ugnį taip pat atsakė artilerijos šūviais, nurodė kariškiai. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pažadėjo „surasti ir sunaikinti“ kovotojus, atsakingus už raketų ataką prie Zelenopilios kaimo, per kurią dar beveik 100 žmonių buvo sužeista.

Šeštadienį dar bent du Ukrainos kariai žuvo, ir apie 20 buvo sužeisti, sukilėliams apšaudžius minosvaidžiais ir raketomis armijos postus Diakovės ir Nyžnoderevečkos gyvenvietėse Luhansko srityje, nurodė vyriausybinės „antiteroristinės operacijos“ atstovai.

Luhansko miestą, kaip ir pagrindinį rytų pramonės regiono centrą Donecką, kontroliuoja prorusiški separatistai, įsteigę „liaudies respublikas“ tose teritorijose, kurių gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai. Separatistai pareiškė norintys atsiskirti nuo naujosios provakarietiškos Kijevo vyriausybės ir prisijungti prie Rusijos. Sukilėlių kovotojai pranešė, kad Ukrainos naikintuvai šeštadienį atakavo rytinį Horlivkos miestą.

„Buvo virtinė galingų sprogimų. Detalės tikslinamos“, – separatistų atstovą Konstantiną Knyriką citavo Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Penktadienį paleista raketų „Grad“ salvė, kurios taikiniu tapo motorizuotoji brigada Zelenopilioje, buvo viena iš kruviniausių atakų prieš vyriausybės pajėgas per pastaruosius tris mėnesius vykusius susirėmimus, kai separatistai pradėjo sukilimą, paakinti Rusijos įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos.

P. Porošenka, kurio pajėgos pastarosiomis dienomis atrodė įgijusios pranašumą prieš sukilėlius, pažadėjo, kad „už kiekvieną mūsų kario gyvybę kovotojai užmokės dešimtimis ir šimtais savų“, šalies vadovo žodžius citavo prezidentūros spaudos tarnyba. Sienos apsaugos tarnybos pranešime sakoma, kad po šeštadienio vidurnakčio armijos ir pasieniečių daliniai vėl buvo apšaudyti raketomis keliose vietose netoli sienos.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos atsakė artilerijos ugnimi. Pagal gynybos ministro įsakymą, naikintuvai buvo pasiųsti patruliuoti Ukrainos oro erdvėje ir bus pasiruošę atremti bet kokias naujas galimas atakas“, – pridūrė tarnyba.

Į Ukrainą įvažiavo Rusijos tankai

Šeštadienį apie 12 val. per valstybės sieną į Ukrainą įvažiavo didelė šarvuotos technikos kolona su Rusijos vėliavomis.

Apie tai unian.net korespondentui pranešė visuomeninės organizacijos „Pilietinė iniciatyva Prava Sprava“ lyderis Dmitrijus Snigiriovas. Jis patvirtino, kad šią informaciją jam perdavė iš įvykių vietų organizacijos nariai ir vietos gyventojai.

Liudininkų teigimu, „apie 12 val. per Suchodolską nuo pasienio pusės pravažiavo didelė šarvuotos technikos kolona su Rusijos vėliavomis ir pažymėta Rusijos ženklais“. Pabrėžiama, kad tankai yra naujos modifikacijos. D. Snigiriovas teigė, jog vietos gyventojai taip pat pranešė, kad „ši kolona pasidalino į dvi dalis: viena nuvažiavo Sverdlocko-Izvarino kryptimi, kitą – į Luhansko pusę“.

Liudininkai taip pat praneša, jog kolonoje yra keletas sunkvežimių su smogikais. D. Snigiorvas pabrėžė, kad „niekas jau neslepia, iš kur į Ukrainą atvyksta karinė technika ir smogikai, kurie atvyksta kariauti separatistų pusėje“.

Slovjanske trečdalis teroristų viską metė ir pabėgo

Ukrainos prezidento patarėjas Jurijus Lucenka teigia, kad Slovjanske Ukrainos pajėgos nukovė 470 separatistų. Dar 500 jų pabėgo, likę prsiijungė prie bendrų Donecke ir Luhanske.

Jo teigimu, Slovjanske buvo telikę apie 1,5 tūkst. kovotojų. „Sužinoję apie artėjančius antiteroristinės operacijos karius, 500 jų metė ginklus ir pabėgo, 470 buvo nukauti, kai sunkvežimiais vyko į Kramatorską. Apie 500 kovootjų perbėgo į didesnius miestus – Donecką, Luhanską“, – TSN.ua cituoja prezidento patarėją.

Jis pažymėjo, kad to negalima vadinti pergale, tačiau galime kalbėti, kad tai – lūžio taškas konflikte Rytų Ukrainoje.

Ukrainos pajėgos Slovjanską nuo separatistų išlaisvino liepos 5 dieną.

Donbase – įnirtingi mūšiai

Šeštadienio naktį separatistai vėl puolė Ukrainos karius Luhansko srityje, netolo Zelenopoljės miestelio. Ukrainos pajėgoms pavyko apsiginti, apie nukentėjusiuosius nepranešama.

Maždaug 00.28 val. prie Rusijos esantys sienos teroristai ėmė šaudyti iš salvinės ugnies sistemos „BM-21 Grad“, pranešė news.liga.net.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos atidengė artilerinę ugnį. Į orą buvo pakelti naikintuvai, kurie saugo Ukrainos oro erdvę ir yra pasirengę atremti atakas“, – pranešė Ukrainos sienos apsaugos tarnyba.

Penktadienio ryte iš „Grad“ sistemų apšaudę Ukrainos pajėgas kovotojai užmušė 19 karių, dar 93 – sužeidė.

Naktį žuvo 7 Ukrainos kariai

Antiteroristinės operacijos spaudos centras pranešė, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį žuvo 7 Ukrainos kariai, dar dešimys buvo sužeisti.

23.40–00.10 val. iš minosvaidžių buvo apšaudomos Ukrainos pajėgos prie viešųjų pirčių Metalisto kaime. Kariams pavyko atremti atakas, niekas nenukentėjo. 3.30–3.45 val. prie Rubežnojės patikros punkto separatistai apšaudė Ukrainos karius. Panašiu metu kovotojai atakavo ir Ukrainos pajėgas Kriakovkos kaime.

Prie Seversko Ukrainos kariai užvažiavo ant sausumos minos. Žuvo vienas karys, du – sužeisti.

Trijose vietovėse teroristai Ukrainos karius apšaudė iš salvinės ugnies sistemos „BM-21 Grad“, pranešė Politinių-karinių studijų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas. Žuvo vienas Ukrainos karys, dar 17 – sužeisti.

Kijevas pateikė įrodymus, kad Rusija kovotojams tiekia ginklus ir moka už žudynes

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė tyrimo rezultatus, kaip Rusija finansuoja ir remia separatistus Rytų Ukrainoje. Ukraina paviešino schemas, pagal kurias į Donbaso regioną siunčiamiems kovotojams mokami pinigai už Ukrainos karių ir civilių žudymą. SBU iš viso konfiskavo 22 milijonus grivinų (beveik 5 mln. litų) grynaisiais, užblokavo 25 sąskaitas, kuriose – dar 50 mln. grivinų (beveik 11 mln. litų), pranešė naujienų agentūra „Unian“.

Saugumo tarnyba pristatė ir įrodymus, kad Rusija verbuoja, finansuoja ir apmoko kovotojus savo karinėse bazėse. Tarp įrodymų – sulaikytų separatistų prisipažinimai, kad jie dirba Rusijos Vyriausiajai žvalgybos valdybai, Rusijos piliečių pasai ir kariniai bilietai, kovotojų agitaciniai leidiniai.

Tyrimui vadovavęs Vasilijus Vovka teigė, kad pradėti ikiteisminiai tyrimai prieš 16 Rusijos piliečių, kurie susiję su Rusijos žvalgyba. 72 Ukrainos piliečiai įtariami tėvynės išdavimu, diversija, pavojaus konstitucinei tvarkai ir Ukrainos teritoriniam vientisumui sukėlimu.

„160 ukrainiečių įtariami terorizmu, dalyvavimu riaušėse ir jų organizavimu, ginklų kontrabanda. Dauguma jų – tai įrodyta – veikė Rusijos specialiųjų tarnybų paliepimu“, – pranešė V. Vovka.

Penktadienį Kijeve Didžiojo Tėvynės karo muziejuje taip pat atidaryta paroda, kurioje – iš kovotojų atimti ginklai, dokumentai ir karinė įranga. Nėra abejonių, kad visa ginkluotė buvo gauta iš Rusijos.