Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Vokietija išsiunčia iš šalies JAV žvalgą

BNS 2015.09.08 13:45

Vokietija ketvirtadienį išsiuntė iš šalies JAV žvalgybos stoties Berlyne viršininką dėl šnipinėjimo įtarimų, pranešė vyriausybė apie itin neįprastą tarp NATO sąjungininkių sprendimą.

Vokietija ketvirtadienį išsiuntė iš šalies JAV žvalgybos stoties Berlyne viršininką dėl šnipinėjimo įtarimų, pranešė vyriausybė apie itin neįprastą tarp NATO sąjungininkių sprendimą.

„JAV žvalgybos tarnybų atstovui Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoje pasakyta palikti Vokietiją“, – sakoma vyriausybės atstovo Steffeno Seiberto pranešime.

Pasak S. Seiberto, toks reikalavimas pateiktas po Vokietijos federalinių prokurorų atliktų dviejų oficialių tyrimų dėl įtariamo šnipinėjimo Vašingtonui, apie kuriuos buvo paskelbta praėjusią savaitę, „taip pat per keletą mėnesių iškilus klausimų dėl JAV slaptųjų tarnybų veiklos Vokietijoje“.

„Vokietija labai rimtai vertina šiuos įvykius“, – sakė jis.

Vyriausybės atstovas sakė, kad „Vokietijai labai svarbu, atsižvelgiant į jos piliečių ir užsienyje esančių karių interesus, pasitikėjimo pagrindu glaudžiai bendradarbiauti su Vakarų partnerėmis, ypač JAV“.

„Tačiau reikia abipusio pasitikėjimo ir atvirumo, – sakė jis. – Vyriausybė nori tai daryti ir tikisi to paties iš savo artimiausių partnerių“.

Žvalgybos tarnybas kontroliuojančio Vokietijos parlamentinio komiteto vadovas Clemensas Binningeris JAV pareigūno išsiuntimą pavadino „reakcija į seną bendradarbiavimo stoką, siekiant prisikasti iki šio reikalo esmės“.

Vokietijos policija trečiadienį atliko kratą viename Berlyno name ir biure, kurie, kaip pranešė vietos žiniasklaida, priklauso Vokietijos kariuomenės pareigūnui, kaltinamam slaptos informacijos perdavimu Jungtinėms Valstijoms.

Praėjusį penktadienį buvo pranešta apie suimtą Vokietijos užsienio žvalgybos BND 31 metų agentą, kuris įtariamas pardavęs daugiau nei 200 dokumentų CŽV.

Taip pat buvo skelbiama, kad dokumentai yra susiję su Vokietijos parlamentine darbo grupe, tyrinėjusia JAV NSA žvalgybos, tarp kurios sekamų objektų buvo atsidūręs ir kanclerės Angelos Merkel mobilusis telefonas, veiklą.

Regis, JAV žvalgybos įstaigos viršininkas iš Vokietijos išsiunčiamas pirmą kartą, nors žemesnio rango pareigūnų praeityje būdavo išsiunčiamų namo.

1966 metais CŽV pareigūnas, priskirtas prie JAV ambasados Berlyne buvo išvarytas iš šalis, nes buvo sučiuptas mėginantis gauti konfidencialios informacijos apie vokiškos įrangos pardavimus Irano branduolinei pramonei.

Tas atvejis nutekėjo žiniasklaidai, ir galiausiai įtariamas pareigūnas buvo įsodintas į lėktuvą skristi į JAV, rašoma JAV naujienų tinklalapyje „The Daily Beast“.

JAV: svarbu, kad bendradarbiavimas tęsiasi

JAV ambasada Vokietijoje pareiškė, kad „svarbu“ tai, jog glaudus bendradarbiavimas tarp abiejų vyriausybių tęsiasi.

„JAV ambasada matė pranešimus, kad Vokietija paprašė JAV misijos Vokietijoje žvalgybos viršininką palikti šalį“, – sakoma jos pranešime.

„Pagal įprastą praktiką mes nekomentuojame žvalgybos temos. Tačiau mūsų saugumo ryšiai su Vokietija išlieka svarbūs: jie užtikrina vokiečių ir amerikiečių saugumą. Taip pat labai svarbu, kad mūsų glaudus bendradarbiavimas su mūsų partneriais Vokietijos vyriausybėje tęsiasi visos srityse“, – sakoma JAV ambasados pareiškime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi