Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Džakartos gubernatorius Widodo paskelbė pergalę Indonezijos prezidento rinkimuose

Džakartos gubernatorius Joko Widodo trečiadienį paskelbė pergalę labiausiai įtemptuose ir visuomenę supriešinusiuose prezidento rinkimuose po diktatoriaus Suharto režimo žlugimo, kuriuose jis susigrūmė su buvusiu generolu Prabowo Subianto.

Džakartos gubernatorius Joko Widodo trečiadienį paskelbė pergalę labiausiai įtemptuose ir visuomenę supriešinusiuose prezidento rinkimuose po diktatoriaus Suharto režimo žlugimo, kuriuose jis susigrūmė su buvusiu generolu Prabowo Subianto.

Šį žingsnį jis atliko tuomet, kai viešosios nuomonės tyrimo agentūrų neoficialūs vertinimai parodė, jog jis pirmauja 53 proc. balsų prieš 47 procentus.

Apsuptas Indonezijos demokratinės kovos partijos narių, Joko Widodo pareiškė: „Norėtume labai padėkoti visiems Indonezijos žmonėms ... taip pat partijos nariams, kurie sunkiai plušėjo nuo ryto iki vakaro.“

Tačiau Prabowo Subianto atsisakė pripažinti pralaimėjęs.

„Procesas tebevyksta“, – sakė jo rinkimų štabo vadovas Mahfudas M. D.

Joko Widodo pergalė paskelbė po įnirtingos kampanijos, per kurią jis iš pradžių buvo laikomas neabejotinu favoritu, tačiau vėliau dramatiškai prarado didelę dalį populiarumo. Trečios didžiausios demokratijos rinkėjams teko rinktis iš itin skirtingų kandidatų.

Joko Widodo, dar vadinamas Jokowi, yra kuklias šaknis turintis buvęs baldų eksportuotojas ir pirmasis stiprus kandidatas į prezidento postą, neturintis ryšių su autoritarine praeitimi. Jeigu laimėtų rinkimus, šis veikėjas veikiausiai įvestų kitokį valdymo stilių ir įtvirtintų demokratiją.

Tuo tarpu buvęs Suharto žentas Prabowo Subianto yra prisipažinęs, kad davė įsakymą grobti demokratijos aktyvistus prieš autoritarinio režimo žlugimą 1998 metais. Jis užsitikrino palaikymą, žadėdamas tvirtą vadovavimą šalyje, kurioje jau daug metų ilgimasi stipraus lyderio.

Tačiau kritikai baiminasi, kad jis gali nukreipti Indoneziją atgal į autoritarinį valdymą.

Anksčiau trečiadienį šimtų žurnalistų ir savo šalininkų apsuptas Joko Widodo balsavo vienoje rinkimų apylinkėje sostinės centre, netoli Džakartos gubernatoriaus rezidencijos.

Demokratiniai rinkimai – trečią kartą istorijoje 

Indonezijoje trečiadienį vyksta prezidento rinkimai. Šalis, kurioje balso teisę turi 190 milijonų rinkėjų, demokratinius rinkimus rengė tik trečią kartą po to, kai buvo nuverstas diktatorius.

Balsavimo organizatoriams nemaža iššūkių: balsavimo lapus reikėjo nugabenti į beveik tūkstantį salų, o atstumas nuo vieno šalies galo iki kito yra daugiau nei 5 tūkstančiai kilometrų.

Šie rinkimai sparčiai augančiai Indonezijai yra labai svarbūs. Ketvira pagal gyventojų skaičių šalis tikisi, kad naujasis prezidentas pritrauks daugiau usienio investuotojų ir pagerins žmonių gyvenimo sąlygas. Indonezija – viena sparčiausiai augančių ekonomikų bei viena patrauklausių šalių usienio investicijoms, todėl itin reikalingas geras vadovas, galintis prisivilioti investuotojų.

Indonezijoje demokratiniai rinkimai vyksta tik trečią kartą, todėl bijoma, kad šalyje, kurioje daugiau nei pusė gyventojų jaunesni nei trisdešimties, gali kilti neramumų – juolab kad islamiška šalis ilgai kovojo su separatistiniu judėjimu. Policija sako, kad yra pasirengusi užtikrinti tvarką.

Yra du pagrindiniai kandidatai į prezidento postą. Favoritu laikomas puikus administratorius – Džakartos gubernatorius Joko Widodo. Jo varžovas yra labai nacionalistinių pažiūrų, buvęs karinių pajėgų generolas Prabowo Subianto.

Pirmą kartą aktyvi rinkimų kova vyko ir socialiniuose tinkluose. Čia pirmauja generolas P. Subianto, kuris socialiniuose tinkluose reiškiasi jau 5 metus, o jo varžovas J. Widodo internete laikomas naujoku.

Indoneziečiai iš naujojo lyderio tikisi, kad jis sumažins korupciją ir pertvarkys valstybės struktūras. Daugelis skundžiasi, kad dar nejaučia demokratinės politikos rezultatų, todėl nori esminių pokyčių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi