Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Separatistai Ukrainoje palikti likimo valiai: kodėl Kremlius laikosi nuošalyje?

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Jeigu Kremlius neužstos separatistų, tuomet jis išvengs sankcijų, o Krymas taps ilgalaikių politinių ginčų objektu.

Jeigu Kremlius neužstos separatistų, tuomet jis išvengs sankcijų, o Krymas taps ilgalaikių politinių ginčų objektu.

Rusija gali paaukoti separatistus iš vadinamos Donecko liaudies respublikos (DLR) ir Luhansko liaudies respublikos (LLR), kad užbaigtų konfliktą prie savo sienų, išvengtų sankcijų ir pasiliktų sau Krymą, rašo amerikiečių laikraštis „The Wall Street Journal“, kurio publikaciją cituoja svetainė TSN.

Apžvalgininkas pažymi, kad nepaisant Ukrainos kariuomenės sėkmės Donbase, Kremlius, deja, liks tylus ir susilaikys nuo separatistų palaikymo pareiškimų.

„Amerikos pareigūnai kalba, kad jiems nesuprantama, kodėl V. Putinas energingiau nesureagavo į Ukrainos puolimą prieš separatistus. Jų teigimu, gali būti, kad pajėgų įvedimas iki šiol tebėra vienas iš Maskvos svarstomų variantų“, – rašoma straipsnyje. Šiuo metu prie Ukrainos sienų yra dislokuota apie 7 tūkst. Rusijos karių.

Gali būti ir taip, kad V. Putinas nepalaikoseparatistų Donbase, nes jie jam buvo reikalingi tik tam, kad įtvirtintų Krymo aneksiją. Anot laikraščio, V. Putino pagrindinis tikslas galėjo būti ne Donbaso prijungimas prie Rusijos, bet garantija, kad Juodosios jūros flotilė pasiliks Kryme.

„Kai kurie amerikiečių pareigūnai mano, kad tolesnės pastangos destabilizuoti padėtį Ukrainos rytuose buvo dalis bandymų įtvirtinti savo valdžią Kryme“, – rašo laikraštis. Oficialūs Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) asmenys tvirtina, kad ir toliau nepritars Krymo okupacijai, tačiau šie ginčai gali užsitęsti daug metų.

Jei Ukrainos pajėgos pasieks pergalę rytuose, ji bus naudinga tiek Rusijai, tiek Vakarams.

„Vakarams tai reikš, kad Ukrainos rytuose susilpnėjo Rusijos įtaka ir kad Kijeve sustiprėjo provakarietiška valdžia. Rusija, savo ruožtu, išvengs naujų sankcijų ir tuo pačiu metu išsaugos Krymą“, – rašoma straipsnyje.

Apžvalgininkas pažymi, kad Rusijos propaganda pastarosiomis dienomis mėgina sudaryti įspūdį, neva per Ukrainos pajėgų puolimą žūsta taikūs gyventojai. Tačiau tai veikiausiai tėra bandymas padaryti spaudimą Kijevui ir priversti jį atsisėsti prie derybų stalo. Tuo pačiu metu Rusijos žiniasklaida beveik nieko neskelbia apie DLR ir LLR separatistų raginimus į Ukrainos rytus įvesti Rusijos armiją.

„Įspūdis toks, kad Kremlius laikosi nuošalyje, kol Ukrainos pajėgos spaudžia separatistus, įstumdamos Maskvą į nepatogią padėtį po nacionalizmo pliūpsnio, kurį Rusijos vyriausybė kurstė ankstesniame krizės etape“, – teigiama publikacijoje.

Maskvai taip pat naudinga, kad Ukraina įveiktų separatistus šalies rytuose, nes tai sumažintų įtampą santykiuose su Vakarais ir padėtų Kremliui atnaujinti normalius dalykinius ryšius su ES ir Jungtinėmis Valstijomis.