Pasaulyje

2014.07.07 15:41

Ukraina: laukia mūšis dėl Donecko

15min.lt, DELFI.lt, ELTA, BNS, V. Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba2014.07.07 15:41

Ukrainos prezidentas sako nurodęs toliau veržti žiedą aplink separatistų smogikus, pabėgusius iš Slovjansko ir įsitvirtinusius keliskart didesniame Donecke. Rusijai tylint, miestas rengiasi arba ilgai blokadai, arba staigiai ir pavojingai Ukrainos pajėgų operacijai. Sekmadienį susitikę Kijevo, Maskvos ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovai paragino visas puses skubiai imtis pastangų krizę išspręsti taikiai.

Ukrainos prezidentas sako nurodęs toliau veržti žiedą aplink separatistų smogikus, pabėgusius iš Slovjansko ir įsitvirtinusius keliskart didesniame Donecke. Rusijai tylint, miestas rengiasi arba ilgai blokadai, arba staigiai ir pavojingai Ukrainos pajėgų operacijai. Sekmadienį susitikę Kijevo, Maskvos ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovai paragino visas puses skubiai imtis pastangų krizę išspręsti taikiai.

15.41 val. Dėl bombardavimo Ukrainoje evakuotas Rusijos kontrolės punktas

Pirmadienį dėl bombardavimo Ukrainos Dolžanskio pasienio perėjoje evakuotas Rusijos pietinėje Rostovo srityje esančio Novošachtinsko kontrolės punkto personalas, remdamasi Rusijos Pietų muitinės administracija, skelbia „RIA Novosti“.

„Dėl bombardavimo gretimoje (ukrainiečių) Dolžanskio pasienio perėjos teritorijoje pirmadienį 15.00 val. Maskvos laiku evakuoti Novošachtinsko kontrolės punkto pareigūnai“, – sakoma pranešime.

Rusijos muitinės darbuotojai į savo darbo vietą grįžo po trijų valandų.

Anot Pietų muitinės administracijos, artilerijos šūviai taip pat girdėti Gukovo ir Donecko pasienio perėjų teritorijose.

Novošachtinsko punkto pareigūnai jau buvo priversti evakuotis liepos 3 dieną, kada dėl bombardavimo Dolžanskio perėjoje sprogo amunicija Novošachtinske, buvo sugadinta autobusų stotis ir vienas iš muitinės terminalų.

Ukrainos kariuomenės ir prorusiškų separatistų mūšiai šalies pietryčiuose suintensyvėjo prezidentui Petro Porošenkai liepos 1-ąją pranešus apie sprendimą nebepratęsti dešimt dienų trukusių paliaubų.

14.29 val. Ukraina: laukia mūšis dėl Donecko

Ukrainos prezidentas sako nurodęs toliau veržti žiedą aplink separatistų smogikus, pabėgusius iš Slovjansko ir įsitvirtinusius keliskart didesniame Donecke. Rusijai tylint, miestas rengiasi arba ilgai blokadai, arba staigiai ir pavojingai Ukrainos pajėgų operacijai. Sekmadienį susitikę Kijevo, Maskvos ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovai paragino visas puses skubiai imtis pastangų krizę išspręsti taikiai.

Smogikai gal ir turėjo pasitraukti iš Slovjansko ir Kramatorsko, bet aplink Donecką jie kol kas įsitvirtinę visuose patikrinimo punktuose. Kijevas sako, kad šį industrinį didmiestį apjuos visiškos blokados žiedu, o tada imsis priemonių, kad separatistai ir banditai sudėtų ginklus. Ginkluoti asmenys čia tikina, kad mieste nepasikartos Slovjansko likimas – iš ten esą smogikai pasitraukė tam, kad padėtų Doneckui.

Kur yra „Strelokas“ – Rusijos karinės žvalgybos veteranas Igoris Girkinas, tris mėnesius gyvenęs Slovjanske, neaišku, bet vienas iš separatistų lyderių čia sako, kad jis imsis vadovauti miesto kovotojams ir nebekartos Slovjansko klaidų. Jų pilnos gatvės, kai kurie persirengė civiliais drabužiais ir vaikšto po pritilusį ir sunerimusį miestą, mėgina į hryvnias išsikeisti nežinia iš kur gautus dolerius. Merija kviečia žmones nesiartinti prie ginkluotų asmenų. Daugelis mieste bijo, kad Doneckas bus apgriautas taip, kaip Slovjanskas.

Ukrainos valdžiai bus gerokai sunkiau atsiimti Donecką, kurio dydis – kaip Vilniaus ir Kauno kartu. Ne tik todėl, kad čia vis dar daug separatistų rėmėjų – sekmadienį keli tūkstančiai centrinėje aikštėje protestavo prieš įsivaizduojamą „rusakalbių genocidą“, bet ir todėl, kad aviacijos ir artilerijos panaudoti mieste beveik neįmanoma, o gatvių mūšiai būtų ne tik kruvini, bet ir mobilūs kovotojai čia turėtų pranašumą. Separatistų lyderiai mitinge žadėjo tikrą partizaninį karą. Tad stebėtojai sako, kad Kijevas turi rinktis: arba smogti dabar, kol separatistai nepersigrupavo, arba imtis ilgos miesto blokados ir drauge mėginti derėtis.

Turtingiausias Ukrainos žmogus, kurio verslo imperijos centras yra Donecke, aistringai kviečia nekariauti. Daugelis įtaria, kad Rinatas Achmetovas pavasarį prisidėjo prie separatistų judėjimo, tikėdamasis svertų prieš naująją Kijevo valdžią, bet vėliau prarado jų kontrolę, ir šie net pagrasino atimti R. Achmetovo verslą.

„Donbaso bombarduoti negalima. Negalima griauti miestų, negalima griauti kaimų, negalima griauti infrastruktūros. O svarbiausia, negalima leisti, kad žūtų ir kentėtų žmonės“, – tvirtina verslininkas R. Achmetovas.

Nemaža tikinčių, kad R. Achmetovas galėtų susitarti su naujuoju Ukrainos prezidentu, mat abu yra verslininkai ir pragmatiškai žiūri padėtį.

Iš kaimyninio Luhansko – pranešimai apie naujus apšaudymus ir naujas civilių žūtis. Čia Ukrainos pajėgos dar nekontroliuoja beveik jokios teritorijos, bet tanką vidury miesto naudojo, kaip pačios tvirtino, galimai užminuotam automobiliui susprogdinti.

Tuo metu Slovjanske Ukrainos pajėgos mėgina išminuoti pastatus ir neutralizuoti kitas smogikų paliktas staigmenas. Antai šioje cerkvėje sako su vietinių pagalba radusios tiek naujausių ginklų – prieštankinių ir sausumos minų, ugniasvaidžių ir priešlėktuvinės ginkluotės, kad prireiksią kelių sunkvežimių visa tai išgabenti. Negali Kijevo valdžia pasitikėti vietos milicininkais ir kitais pareigūnais – kol kas tvarką palaikys atvykusieji iš kitų vietų, o saugumas aiškinsis, ar jie nekolaboravo su separatistais.

„Slovjanskas ir kiti miestai, kurie bus išlaisvinti Donbase, reikalingos pagalbos sulauks kiek įmanoma griečiau, kad visi miestai galėtų normaliai gyventi ir funkcionuoti. Padarysime viską, kad užtikrintume žmonėms normalų gyvenimą“, – tikina Ukrainos gynybos ministras Valerijus Jeletejus.

Laukiantys duonos, mėsos, bulvių ir svogūnų Slovjansko gyventojai teigia, kad seniai nebuvo naktų, kai niekas nešaudo. Valstybiniai bankai sako, kad vos atkūrus elektros tiekimą, atidarys skyrius ir bankomatus Slovjanske ir Kramatorske, imsis mokėti pensijas. Tuo metu Donecko ir Luhansko bankai, prekybos centrai ir daugelis verslo įmonių užsidaro. Ten dabar įtemptas atomazgos laukimas.

14.27 val. Susprogdintas geležinkelio viadukas blokavo pagrindinį kelią į Donecką

Geležinkelio viadukas, einantis virš pagrindinio kelio į Ukrainos rytinį Donecko miestą, buvo susprogdintas ir blokavo pagrindinį maršrutą į prorusiškų sukilėlių kontroliuojamą regiono sostinę.

Vienas naujienų agentūros AP žurnalistas matė sugriuvusį tiltą prie Novobachmutivkos gyvenvietės, kur geležinkelis kerta automagistralę, jungiančią Donecką ir Slovjanską – buvusią separatistų kovotojų tvirtovę, kurią šeštadienį susigrąžino Ukrainos vyriausybės pajėgos po ankstesnę naktį vykusių įnirtingų susirėmimų.

Sekmadienį sukilėliai, kurių dauguma pasitraukė į rytinio pramonės regiono sostinę Donecką, pažadėjo persigrupuoti ir tęsti kovą su Kijevo vyriausybės pajėgomis.

Separatistinės Donecko liaudies respublikos gubernatoriumi pasiskelbęs Pavelas Gubarevas žadėjo „tikrą partizaninį kartą visame Donecko perimetre“.

14.20 val. Vokietija: Ukrainos krizės karinis sprendinys neįmanomas

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pirmadienį perspėjo, kad Ukrainą krečiančioje krizėje negali būti karinio sprendinio ir paragino tą konfliktą išspręsti derybose pasiektu susitarimu.

„Net jeigu padėtis rytų Ukrainoje pakrypo Ukrainos saugumo pajėgų naudai, nebus jokio grynai karinio šio konflikto sprendinio“, – Mongolijoje viešinčio F. -W. Steinmeierio pareiškimą citavo Užsienio reikalų ministerija Berlyne.

Ministras paragino visas konflikto šalis laikytis susitarimo tęsti derybas tarp vadinamosios Kontaktinės grupės, kurią sudaro Rusija, Ukraina ir Vienoje įsikūrusi Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, bei separatistų sukilėlių.

F. -W. Steinmeieris pabrėžė, kad sekmadienį be separatistų atstovų vykęs Kontaktinės grupės susitikimas buvo visais atžvilgiais „labai sudėtingas“.

Vokietijos diplomatijos vadovas sakė, kad turėtų toliau būti siekiama paliaubų rytų Ukrainoje.

„Šis esminis žingsnis, siekiant apraminti padėtį, turi būti atliktas dar prieš pradedant svarstyti politinį sprendinį“, – aiškino jis.

Vokietijos vyriausybės atstovė Christiane Wirtz vėliau sakė žurnalistams, kad „greitas ugnies nutraukimas išlieka gyvybiškai svarbus“.

Ji pridūrė, kad Berlynas „apgailestauja“, jog neįvyko derybos su prorusiškais separatistais, sakydama, kad tokios derybos turi būti kuo greičiau surengtos.

12.25 val. Ukrainos kelių patrulių tarnybos atstovai pranešė apie nežinomų užpuolikų susprogdintą tiltą per Šiaurinio Doneco upę. Teigiama, kad įgriuvo vienas tilto tarpatramis.

„Sprogimas sunaikino tiltą. Tiltu ėjo Raudonojo Limano-Artemovsko-Gorlivkos greitkelis“, – teigiama patrulių tarnybos pranešime.

Tai jau trečia stambi diversija prieš Ukrainos strateginius objektus pastarąjį mėnesį. Liepos 4 dieną Luhansko regione taip pat buvo susprogdintas per Šiaurinį Donecą vedantis tiltas, o birželio 17 dieną sprogimas sunaikino dalį Urengojaus-Pomarių-Užgorodės dujotiekio vamzdyno.

10.45 val. Ukrainos kariuomenė iš separatistų gniaužtų išvadavo dar dvi gyvenvietes – Artemivską ir Družkovką, skelbia UNIAN cituodama Antiteroristinės operacijos spaudos tarnybos pranešimą.

Pranešime taip pat nurodyta, kad naktį separatistai apšaudė Antiteroristinės operacijos pajėgų pozicijas.

Buvo apšaudytas blokavimo postas, esantis šalia Amvrosijivkos gyvenvietės. Teroristai iš minosvaidžių taip pat apšaudė pėstininkų dalinį šalia Dovžanskyj gyvenvietės.

„23.50 Blokavimo posto prie Rubyžnyj apšaudymas iš šaunamųjų ginklų. Aukų nėra. 00.15 Kremennyj gyvenvietė iš miško ruožo apšaudyta šaunamaisiais ginklais. Vienas karys sužeistas“, – teigiama pranešime.

Ginkluotųjų pajėgų inžinieriai vykdo objektų (kelių, tiltų, pastatų) išminavimo darbus.

07.35 val. Ukrainos sostinės Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu, naktį į pirmadienį kilo susišaudymas.

Ginklais santykius aiškinosi Maidane gyvenantys žmonės, kurie laiko save Maidano „samooborona“, praneša naujienų agentūra „Unian“.

Kijevo milicija pranešė, kad apie vidurnaktį Maidane dienas ir naktis leidžiantys žmonės, kurie save vadina Maidano „samooboronos“ dalyviais, pradėjo konfliktuoti. Aistros greitai įkaito, ėmė aidėti šūviai.

Milicijos duomenimis, vienas žmogus su šautinėmis žaizdomis paguldytas į ligoninę. Socialiniuose tinkluose dalijamasi informacija, kad per susišaudymą žuvo trys žmonės.

Vėliau Vidaus reikalų ministerija patikslino iš medikų gavusi informaciją, kad jie suteikė pagalbą keturiems asmenims, kurie buvo sužaloti trauminiu ginklu. Visi nukentėjusieji paleisti gydytis į namus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

   

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt