Pasaulyje

2014.07.05 17:20

Iš Slovjansko pasitraukė separatistai, iškelta Ukrainos vėliava

BNS 2014.07.05 17:20

Dauguma prorusiškų separatistų ir jų vyriausiasis vadas paspruko iš savo tvirtovės Slovjanske Ukrainos rytuose, pranešė socialiniuose tinkluose liudininkai ir patvirtino vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas apie didžiausią Kijevo sėkmę per beveik tris mėnesius trukusią karinę kampaniją.

Dauguma prorusiškų separatistų ir jų vyriausiasis vadas paspruko iš savo tvirtovės Slovjanske Ukrainos rytuose, pranešė socialiniuose tinkluose liudininkai ir patvirtino vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas apie didžiausią Kijevo sėkmę per beveik tris mėnesius trukusią karinę kampaniją.

„Šį rytą žvalgyba pranešė, kad Girkinas (Igoris Strelkovas) ir pagrindinė maištininkų dalis paspruko iš Slovjansko, sukeldami sumaištį tarp nedaugelio likusiųjų“, – sakė ministras apie maždaug 120 tūkst. gyventojų pramoninį miestą, kurį nuo balandžio 6 dienos laikė užėmę separatistai.

Ukraina teigia, kad I. Strelkovas yra Rusijos karinės žvalgybos – Generalinio štabo vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) – pulkininkas.

Tiek I. Strelkovas, tiek Maskva neigia jo ryšius su GRU, nors Vakarų šalys tvirtina, kad Kremlius slapta finansuoja ir apginkluoja sukilėlius, kad destabilizuotų naująją proeuropietišką Kijevo vyriausybę ir išlaikytų savo kontrolę Ukrainos rytiniuose regionuose, kuriose gyvena daug rusakalbių.

A. Avakovas savo „Facebook“ pranešime rašė, kad kovotojai traukiasi į Horlivką – 260 tūkst. gyventojų turintį miestą už maždaug 50 kilometrų į pietryčius nuo Slovjansko, kurio teritorijos didžioji dalis tebėra kontroliuojama ginkluotų grupuočių.

Vėliau paskelbtoje žinutėje ministras nurodė, kad civiliai ateina į patikros postus, kuriuos anksčiau kontroliavo sukilėliai, „ir nešasi ginklus bei neperšaunamas liemenes, paliktas kovotojų“.

Viena žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ stebėtoja, kuri sakė esanti tame regione, savo pranešime patvirtino A. Avakovo paskelbtą informaciją.

„Šį rytą apie 8–9 val. mažiau sukilėlius, paliekančius Slovjanską per Kramatorską“, – sakoma stebėtojos Tatjana Lokšinos pranešime socialiniame tinkle „Twitter“.

„Jie sakė: „Miestas krito, visi traukiasi“, – pridūrė ji.

„Generalinio štabo viršininkas Viktoras Muženka pranešė prezidentui P. Porošenkai, kad šiandien naktį (šeštadienio rytą) iš Slovjansko mėgino išsiveržti smogikai, kurie pateko į Ukrainos karių minosvaidžių ugnį. Buvo pamuštas vienas tankas, du BMP (pėstininkų šarvuočiai) ir du BMD (desantininkų šarvuočiai)“, – dar nurodė spaudos tarnyba.

Pasak liudininkų, naktį į Kramatorską atvyko karinės technikos kolona iš Slovjansko; joje buvo keli tankai, šarvuočiai, automobiliai „Ural“.

Kiti pasakojo, kad viena separatistų kolona juda Donecko link.

Netrukus Rusijos televizijos Pirmasis kanalas patvirtino, kad prorusiški kovotojai pasitraukė iš Slovjansko.

„Slovjanską kontroliuoja Ukrainos jėgos struktūros. Anksti rytą kovotojai buvo priversti palikti miestą. Tai mums patvirtino pasiskelbusios Donecko respublikos štabe“, – pranešė žinių laidos vedėja.

Anksčiau naktį A. Avakovas savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad Ukrainos jėgos struktūros sunaikino vadinamosios Donecko liaudies respublikos štabą Artiomovske. Jis dar nurodė, kad operacija bus tęsiama.

Iškelta Ukrainos valstybinė vėliava

Šeštadienį popiet pranešta, kad Slovjanske ant vietos administracijos pastato iškelta valstybinė geltonos ir žydros spalvos vėliava.

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo šaltinius Ukrainos prezidento Petro Porošenkos administracijoje, kurie sakė, kad „gynybos ministras generolas pulkininkas Valerijus Heletejus ir Generalinio štabo viršininkas Viktoras Muženka pranešė Ukrainos prezidentui, jog virš Slovjansko miesto tarybos iškelta Ukrainos valstybinė vėliava“.

Šaltiniai pridūrė, kad Slovjanske darbą pradėjo humanitarinė misija, teiksianti pagalbą gyventojams mieste, kuris apie tris mėnesius buvo kontroliuojamas prorusiškų separatistų ir buvo tapęs įnirtingų susirėmimų židiniu.

Prezidentūros spaudos tarnyba nurodė, kad V. Heletejus informavo prezidentą apie pastangas atnaujinti socialinių tarnybų ir milicijos darbą Slovjanske.

„Ėmėmės atnaujinti miesto gyvybinę veiklą“, – prezidentūra citavo ministro žodžius.

P. Porošenka pasveikino kariškių laimėjimus ir nurodė skirti apdovanojimus karius, pasižymėjusius vaduojant nuo separatistų pajėgų Nikolajivkos ir Semenivkos gyvenvietes bei Slovjansko miestą.

Ginkluotųjų pajėgų vadovybė taip pat informavo prezidentą apie pažangą per karines operacijas šalies rytuose.

„Kramatorske veikia žvalgybos kuopa, tikrinanti, ar nėra padėta minų, kad būtų galima tęsti karinę operaciją. Prezidentas nurodė, kad vaduojant miestus ir gyvenvietes, būtų užtikrintas didžiausias įmanomas taikių gyventojų saugumas“, – sakoma prezidentūros pranešime.

Tuo metu penktadienį išvaduotoje Nikolajivkos gyvenvietėje pradėjo darbą laikinoji administracija ir paskirtas milicijos viršininkas.

Priekaištavo V. Putinui

Ukrainos prorusiškų separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) lyderis Denisas Pušilinas šeštadienį patvirtino, kad kovotojai pasitraukė iš savo tvirtovės Slovjansko ir priekaištavo Rusijai, kad ji neatėjo jiems į pagalbą.

„Slovjanską atidavėme... Atleiskite, Slovjansko gyventojai, kad nesugebėjome jūsų apginti... Kovojome iš visų jėgų. Atleiskite, jeigu galėsite atleisti“, – DLR tarybos pirmininkas D. Pušilinas rašė socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje.

„Mums suteikė viltį. Suteikė viltį ir paliko. Gražūs buvo (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino žodžiai apie rusų tautos, Naujosios Rusijos gynimą. Tačiau tik žodžiai“, – skundėsi jis.

Donecko separatistai patvirtino informaciją, kad į jų miestą atvyko kovotojai, kurie anksčiau tą dieną pasitraukė iš savo tvirtovių Slovjanske ir Kramatorske, neatlaikę intensyvaus vyriausybės pajėgų puolimo.

Merija nurodė, kad Donecko oro uosto prieigose vyksta susirėmimai ir paprašė gyventojų be reikalo nesirodyti gatvėse.

Didelio masto puolimas

I. Strelkovas penktadienį sakė Kremliaus politiką palaikančiam naujienų portalui „LifeNews“, kad jo daliniai „bus sunaikinti ... per savaitę, vėliausiai – per dvi savaites“, jeigu Rusija nepadės užtikrinti paliaubų arba nepasiųs savo pajėgų į Ukrainą.

Slovjanskas buvo prorusiškų separatistų sukilimo, kuris prasidėjo Ukrainoje, kai vasarį provakarietiški protestuotojai Kijeve nuvertė Kremliaus palaikomą šalies administraciją, o Rusija vėliau aneksavo Krymo pusiasalį, simbolinė širdis.

Aviacijos atakos, artilerijos bombardavimas ir snaiperių ugnis nusinešė jau per 470 žmonių gyvybių, o Vakarų lyderiai desperatiškais mėgino tarpininkauti, kad būtų paskelbtos paliaubos ir pradėtas dialogas tarp konflikto šalių.

Ukrainos prezidentas P. Porošenka penktadienį sutiko nedelsiant pradėti derybas su sukilėlių vadais ir Rusija, kad būtų nutrauktas kraujo liejimas, kuris kelia pavojų valstybės išlikimui, taip pat smarkiai pablogino ryšius tarp Rytų ir Vakarų.

Susirėmimai ekonomiškai itin svarbiose rytinėse Luhansko ir Donecko srityse, besiribojančiose su Rusija, vėl suintensyvėjo, kai P. Porošenka anksčiau šią savaitę atsisakė pratęsti dešimt dienų galiojusias paliaubas, kurias Kijevas buvo vienašališkai paskelbęs.

Jam priėmus šį sprendimą, nedelsiant buvo atnaujintas didelio masto vyriausybės pajėgų puolimas, dėl kurio Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo, kad Maskva turi teisę ginti savo tėvynainius Ukrainoje.

Tačiau P. Porošenkos kvietimo pradėti derybas šeštadienį dar nepatvirtino nei Maskva, nei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tarpininkai.

Kijevas nesutiko su pasiūlymu surengti derybas prie apskritojo stalo Donecke, kur Maskva turi didelę įtaką. Tačiau sukilėliai atsisako vykti į Kijevą arba Europos Sąjungos (ES) valstybes, baimindamiesi, kad bus suimti.

Antrasis pagal rangą separatistinio Donecko kabineto narys penktadienį sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad derybas prie apskritojo stalo planuojama surengti Baltarusijos sostinėje Minske.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.