Naujienų srautas

Pasaulyje2014.07.04 16:11

Z. Brzezinskis: B. Obamos žodžiai įžeidė V. Putiną

DELFI.lt 2014.07.04 16:11

Karas su Ukraina prieš Rusiją nuteikė 40 mln. slavų, konstatuoja įtakingas JAV politologas Zbigniewas Brzezinskis, skelbia news.liga.net. Tokią nuomonę analitikas pateikė ataskaitoje, kurią pristatė Willsono centre surengtoje konferencijoje.

Karas su Ukraina prieš Rusiją nuteikė 40 mln. slavų, konstatuoja įtakingas JAV politologas Zbigniewas Brzezinskis, skelbia news.liga.net. Tokią nuomonę analitikas pateikė ataskaitoje, kurią pristatė Willsono centre surengtoje konferencijoje.

Politologas pažymi, jog V. Putino taikoma tautos skaldymo koncepcija – „atspirties taškas šovinistiniams pareiškimams, jog Rusijos suverenitetas priklauso visiems rusams, kad ir kur jie bebūtų“. „Tiems, kas susipažinę su Europos istorija iki Antrojo pasaulinio karo pradžios, tokie pareiškimai gali ir turi pasirodyti gąsdinantys“, – pažymi Z. Brzezinskis.

„Turime reikalų su tikra filosofija – ambicingu požiūriu, kuris paremtas teiginiu, jog Rusija yra pasaulinė galia. Ir tarptautiniame dialoge su Vakarais Vladimiro Putino niekas taip stipriai nesujaudino kaip prezidento Baracko Obamos žodžiai, kuris Rusiją pavadino regionine galia. Labiau įžeidžiančių žodžių jis parinkti negalėjo“, – teigia Z. Brzezinskis.

Anot politologo, V. Putino pasaulėžiūros doktrinos suvokimas – „labai svarbus atspirties taškas, sprendžiant Ukrainos klausimą“. Jis įsitikinęs, jog labai daug priklauso nuo to, ar Ukraina taps „Putino pasaulėžiūros sėkmės ar pralaimėjimo simptomu“.

Specialisto įsitikinimu, „jeigu Ukraina priešinsis, ją būtina palaikyti“. „Nėra nė vienos priežasties slėpti tokį pasirengimą... Jeigu Ukraina priešinsis, gaus ginklų. Ir mes jiems duosime ginklų dar prieš prasidedant tikrai invazijai“, – pažymėjo politologas.

„Tai turėtų būti ginkluotė, tinkama pasipriešinimo kovoms dideliuose miestuose... Reikia prisiminti pamokas, išmoktas Antrojo pasaulinio karo metais ir per karą Čečėnijoje, kurios sostinėje net tris mėnesius virė aršūs mūšiai... Jeigu dideli miestai, pavyzdžiui, Charkovas arba Kijevas, pradės priešintis ir kariniai veiksmai taps neišvengiami, konfliktas neabejotinai užsitęs ir pareikalaus daugybės pinigų“, – samprotauja specialistas.

Anot Z. Brzezinskio, Vakarai privalo aktyviai dalyvauti galimų kompromisų paieškose. Potencialaus kompromiso formulė pagal Z. Brzezinskį: Ukraina atsisako NATO, nebesiekia narystės Europos Sąjungoje, o Rusija, mainais už NATO atsisakymą, nustoja puoselėti viltis, jog Ukrainą pavyks įtraukti į Eurazijos sąjungą. „Rusija privalo suvokti, jog Ukraina tikrai neprisijungs prie mistinės Eurazijos sąjungos, kuria V. Putinas tenori visiems įpiršti nuomonę apie ypatingą Rusijos vietą pasaulyje“, – teigia Z. Brzezinskis.

Politologas taip pat pasidalijo pastebėjimais apie Maskvos veiksmus. „Krymas Rusijai taps sunkia ekonomine našta... Tarptautinės bendrovės Krymo teritorijoje po vandeniu esančių naudingų iškasenų išgauti negalės, nes jas nedelsiant ieškiniais užvers įvairios suinteresuotos grupės. Rusija privalės labai daug investuoti į Krymo ekonomikos vystymąsi. Nuo tada, kai Krymas buvo prijungtas prie Rusijos teritorijos, kainos šoktelėjo net tris kartus“, – pareiškė Z. Brzezinskis.

Tačiau, kaip teigia politologas, yra vienas svarbus aspektas, „Ukrainos vystymosi procese atliksiantis itin svarbų vaidmenį“. Rusija savo elgesiu prieš save nuteikė beveik 40 mln. žmonių. Priešingai nei kitos slavų tautos, ukrainiečiai niekada nebuvo priešiški Rusijos atžvilgiu. „Ukrainiečių priešiškumas Rusijai – naujas reiškinys, kiekvieną mielą dieną įgaunantis vis didesnį mastą“, – perspėja politologas.

„Ukraina laikui bėgant virs rimta problema ne tik Rusijai, tai gresia ir galutine didžiulės teritorijos netektimi – didžiausios teritorijos per visą Rusijos imperinės ekspansijos istoriją. Tokios aplinkybės prisidės prie naujos mitologijos, susijusios su Rusijos vieta ir vaidmeniu pasaulyje, atsiradimo“, – tvirtina Z. Brzezinskis.

Anot politologo, realybė „šį mitą gali paneigti“. „Būtent dėl šios priežasties labai tikiuosi, jog besivystanti Rusijos vidurinioji klasė supras, jog mitologija, kurią primetinėja V. Putinas, ir kurią priima nemenka dalis menkiau išsilavinusių ir šovinistinių pažiūrų rusų, tai kelias vedantis į niekur. Iš tikrųjų Rusijos tikslas – tapti galinga Europos valstybe. Ir tai jie prisimins kiekvieną kartą, žvelgdami į Rytus ir klausdami savęs: kaip Rusijos ateitis priklauso nuo Kinijos“, – konstatuoja politologas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi