Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Rusijos sraigtasparniams pažeidus Ukrainos sieną, Kijevas įteikė notą Maskvai

DELFI.lt, BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Rusija liautųsi šiurkščiai pažeidinėti Ukrainos oro erdvę.

Ukrainos užsienio reikalų ministerija pareikalavo, kad Rusija liautųsi šiurkščiai pažeidinėti Ukrainos oro erdvę.

„Ukrainos URM išsiuntė Rusijai notą, kurioje reiškiamas protestas dėl sistemingų šiurkščių Ukrainos oro erdvės pažeidimų iš Rusijos pusės“, – sakoma URM informacijos departamento pranešime, paskelbtame penktadienį.

Minimi naujausi tokių pažeidimų atvejai, įvykę liepos 3 dieną: „Trys kovos sraigtasparniai Mi-8 ir Mi-24 su Rusijos ginkluotųjų pajėgų skiriamaisiais ženklais kelis kartus neteisėtai įsiskverbė į Ukrainos oro erdvę, pavyzdžiui, sienos perėjos „Oleksandrivka“ rajone, o vėliau ir gyvenvietės Blahoveščenka rajone Luhansko srityje gilyn iki 5 kilometrų. Tą pačią dieną du Rusijos ginkluotųjų pajėgų sraigtasparniai demonstratyviai skraidė virš Dovžanskio sienos perėjos Luhansko srityje ir įsiskverbė į Ukrainos oro erdvę iki 7 kilometrų“.

Tokius Rusijos veiksmus Ukraina laiko šiurkščiu esminių tarptautinės principų ir normų pažeidimu bei Rusijos įsipareigojimų pagal Ženevos susitarimus 2014 metų balandžio 17 dieną ir Ukrainos, Vokietijos, Rusijos ir Prancūzijos liepos 2 dienos bendrą deklaraciją.

Ukraina skelbia apie atsikovotas teritorijas

Šalia Mykolajivkos buvo sunaikinti šeši teroristų blokavimo postai ir ginklų sandėlis.

Liepos 4 d. Ukrainos kariai ketina išvalyti miestą ir perimti jo kontroliavimą. Kaip rašo UNIAN, aukų išvengti nepavyko.

„Vykdant kovinę operaciją žuvo vienas Ukrainos karys, keturi kariai buvo sužeisti. Priešininkų netektys daug didesnės – nužudyta apie 150 teroristų. Sugriauti šeši separatistų punktai, sunaikintos ginklų saugojimo bazės Mykolajivkoje ir Semenivkoje. Perimta kelio Charkovas – Rostovas kontrolė“, – pranešė Antiteroristinės operacijos pajėgų atstovas spaudai Aleksejus Dmitraškovskis.

Remiantis „Informacinio pasipriešinimo“ grupės pateikiamais duomenimis, žuvo du Ukrainos kariai. Šiuo metu Mykolajivkoje nėra šviesos, nes teroristai padegė vieną iš vietos šiluminės elektrinės patalpų. Vietos gyventojai naktį iš liepos 3 d. į liepos 4 d. praleido požeminėse slėptuvėse ir gyvenamųjų namų rūsiuose.

Ruošia koridorių išvykimui iš teritorijų, kuriose vykdoma ATO

Ukrainos vicepremjeras Vladimiras Groismanas pareiškė, jog Tarpžinybinio koordinavimo štabo, sprendžiančio klausimus asmenų, norinčių išvykti iš rajonų, kur vykdoma Antiteroristinė operacija, pareigūnai gavo 16 konkrečių užduočių, skelbia Ukrainos vyriausybės atstovai spaudai, rašo news.liga.net.

„Ministro pirmininko prašymu sukviečiau štabą, išklausiau visų nuomones, susipažinau su situacija. Parengtas itin detalus ir aiškus veiksmų planas, kuris oficialiai bus pristatytas pirmadienį, bet iki to laiko bus atlaisvinta infrastruktūra, reikalinga saugiam žmonių judėjimui. Visi gavo nurodymus, nustatyta 16 konkrečių užduočių, kurios jau pradėtos vykdyti“, – teigia viceministras.

V. Groismano manymu, užduočių vykdymui koordinatoriai surinko nemenką skaičių savanorių, dirbančių štabe, taip pat talkins ir tarptautinės struktūros bei visuomeninės organizacijos iš Ukrainos.

Tarpžinybinis koordinavimo štabas veikia nepaprastųjų situacijų valdymo tarnybos teritorijoje. „Jau šiandien įvykdytos kelios svarbios užduotys, kurios leis atverti koridorių, padaryti viską, kas reikalinga padedant žmonėms. Rūpinamės, jog žmonės galėtų gauti informacijos, kur galima apsistoti, kur vaikų darželis ar mokykla“ – teigia viceministras.

„Viskas jau paruošta, manau, jog pirmadienį galėsime pristatyti oficialiai“, – pridūrė V. Groismanas.

P. Porošenka teikia pasiūlymą

P. Petro Porošenka, telefonu kalbėdamasis su Europos Sąjungos išorės ir saugumo politikos įgaliotine Catherine Ashton, pasiūlė kontaktinės grupės, kuri rūpinasi padėties sureguliavimu Ukrainos rytuose, susitikimo vietą ir laiką.

„Valstybės galva užtikrino, kad, siekdama tęsti keturių šalių užsienio reikalų ministrų susitarimus Berlyne, Ukraina yra pasirengusi trišalės kontaktinės grupės darbui, – liepos 5 dieną surengti kitą posėdį, – sakoma penktadienį išplatintame Ukrainos prezidento spaudos tarnybos pranešime. – Ukraina pasiūlė posėdžio vietą ir laiką ir laukia kitos pusės patvirtinimo“.

P. Porošenka pabrėžė, kad, sustabdžius ugnies nutraukimo režimą, Ukraina patiria net mažiau nuostolių negu jo galiojimo laikotarpiu, nes iš kovotojų pusės ugnis nebuvo nutraukta. Pasak prezidento, tokiomis aplinkybėmis jis buvęs priverstas Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sprendimu atnaujinti jėgos operaciją.

C. Ashton, savo ruožtu, patvirtino, kad Ukraina gali tikėtis ES palaikymo.

„28 šalių vardu noriu užtikrinti, kad Jūs turite mūsų palaikymą“, – cituoja jos žodžius P. Porošenkos spaudos tarnyba.

Ukrainos prezidentas padėkojo C. Ashton už jos pastangas rengiant Ukrainos ir ES asociacijos sutarties pasirašymą; jis pabrėžė, kad šio dokumento pasirašymas birželio 27 dieną buvo teigiamiausias pastarojo meto įvykis Ukrainai.

Kaip anksčiau buvo skelbta, liepos 2 dieną Berlyne susitikę Ukrainos, Vokietijos, Rusijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai paskelbė bendrą pareiškimą, kokių reikia imtis veiksmų ugniai nutraukti Ukrainos rytuose.

Susitikimo dalyvės palaikė trišalės kontaktinės grupės darbo atnaujinimą ne vėliau liepos 5 dienos ir tartis dėl paliaubų susitarimo.

Taip pat sutarta, kad ugnies nutraukimą Ukrainoje turi kontroliuoti speciali ESBO stebėsenos misija. Pabrėžta, kad itin svarbu paleisti visus įkaitus, bei palankiai atsiliepta apie Rusijos pasirengimą leisti Ukrainos pasieniečiams patekti į kai kuriuos Rusijos pasienio tarnybos punktus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi