Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

ES lyderiai sutarė nominuoti J. C. Junckerį į EK vadovus

BNS 2015.09.08 13:45

Europos Sąjungos (ES) lyderiai penktadienį per viršūnių susitikimą paskyrė buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claude‘ą Junckerį Europos Komisijos pirmininku, nors tam smarkiai priešinosi Didžioji Britanija.

Europos Sąjungos (ES) lyderiai penktadienį per viršūnių susitikimą paskyrė buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claude‘ą Junckerį Europos Komisijos pirmininku, nors tam smarkiai priešinosi Didžioji Britanija.

Britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas, kuris savo šalyje susiduria su raginimais išstoti iš 28 valstybių bloko, nepaisydamas ES įpročio dėl konsensusų surengė įnirtingą kampaniją už tai, kad J. C.Junckeris negautų šio posto, ir argumentavo tuo, kad šis 59 metų Briuselio biurokratijos veteranas yra federalistas, norintis plėsti ES galias.

Patvirtinimą dėl jo paskyrimo „Twitter“ paskelbė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy.

„Sprendimas padarytas. Europos Taryba siūlo Jeaną-Claude’ą Junckerį naujuoju Europos Komisijos pirmininku“, – parašė jis.

Centro dešinės J. C. Junckeris dabar Europos Parlamente turi laimėti liepos 16 dienai numatytą patvirtinimo balsavimą dėl jo politinės darbotvarkės.

Pasak vieno britų pareigūno, už šią kandidatūrą balsavo 26 lyderiai, o du buvo prieš – Didžiosios Britanijos premjeras D. Cameronas ir Vengrijos ministras pirmininkas Victoras Orbanas.

J. C. Junckeris yra Europos Sąjungos (ES) valdžios koridorių veteranas ir itin pragmatiškas veikėjas, nevengiantis išgerti ir pasižymintis santūriu humoro jausmu. Kad ir kokios virtų aistros, šis plieno pramonės darbininko sūnus tapo vienu įtakingiausių veikėjų Europoje.

Po 19 metų trukusio vadovavimo Liuksemburgo vyriausybei jis pasižymėjo Briuselyje per euro zonos skolų krizę, vadovaudamas eurą įsivedusių valstybių finansų ministrų forumui aštuonerius metus iki 2013-ųjų.

Šis 59 metų politikas padėjo išlaviruoti vieningosios ES valiutos bloką per jo vos nepražudžiusią skolų krizę, imdamasis pagrindinio derybininko vaidmens debatuose dėl ryžtingų taupymo programų, kurias turėjo vykdyti Graikija, Airija, Portugalija ir Kipras manais į Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir ES finansinės pagalbos paketus.

Tačiau jis taip pat palaikė pastangas sutelkti didesnį dėmesį į augimą, kai krizė sušvelnėjo 2012 metų pabaigoje.

J.C. Junckeris taip pat pelnė pripažinimą dėl savo gebėjimo sutaikyti dviejų didžiausių ES ekonomikų – Prancūzijos ir Vokietijos – pozicijas, kurios neretai smarkiai skiriasi.

„Kai noriu kalbėti prancūziškai, galvoju vokiškai; kai noriu kalbėti vokiškai, galvoju prancūziškai – rezultatas toks, kad manęs visiškai neįmanoma suprasti“, – kartą juokavo jis.

Vienas Europos pareigūnas taip pat yra atkreipęs dėmesį į J. C. Junckerio kitas „dvi lemtingas ydas – jis turi nuomonę ir nebijo ja dalytis“.

J. C. Junckerio kandidatūrą į Europos Komisijos postą iškėlė centro dešinioji Europos liaudies partija, turinti daugiausiai vietų naujos sudėties Europos Parlamente.

Tačiau galiojanti skyrimo sistema nepatinka D. Cameronui, kuris baiminasi, kad J. C. Junckeris vargu ar palaikys reformas, galinčias įtikinti britus rinkėjus balsuoti už Jungtinės Karalystės pasilikimą Europos Sąjungoje per referendumą, kurį premjeras žadėjo surengti iki 2017 metų, jeigu išliktų valdžioje per ateinančius visuotinius rinkimus.

J. C. Junckeris gimė 1954 metais, kai Europa dar nebuvo atsigavusi po Antrojo pasaulinio karo, kuriame kovėsi jo tėvas, prievarta paimtas į nacistinės Vokietijos armiją.

Politiko tėvas, patyręs metalo pramonės darbininkas ir profsąjungos narys, padarė įtaką savo sūnui.

J. C. Junckeris neabejingas žemiškiems malonumams – tabako dūmui ir geram konjakui, taip pat yra prisiekęs dešiniosios stovyklos šalininkas.

Tačiau likdamas ištikimas pragmatiško veikėjo įvaizdžiui, jis įtariai vertina idėją, kad laisvosios rinkos ekonomika gali išspręsti bet kokias problemas.

„Junckeris – didžiausias socialistas iš krikščionių demokratų“, – kartą apie savo ilgametį politinį priešininką pasakė ilgametis Žaliųjų partijos lyderis Danielis Cohnas-Benditas.

Tačiau turbūt didžiausiu jo politinio lankstumo išbandymu taptų darbas su Didžiosios Britanijos vyriausybę po dėmesio centre atsidūrusio kivirčo.

„Didžiuojasi ir jaučiasi pagerbtas“ paskyrimu

J. C. Junckeris penktadienį sakė, jog „didžiuojasi ir jaučiasi pagerbtas“, kad Europos Sąjungos (ES) lyderiai paskyrė jį vadovauti EK.

„Didžiuojuosi ir jaučiuosi pagerbtas šiandien gavęs Europos Vadovų Tarybos paramą“, – „Twitter“ parašė J. C. Junckeris.

D. Cameronas: J. C. Junckerio paskyrimas – „bloga diena Europai“

J. C. Junckerio išrinkimas EK pirmininku žymi „blogą dieną Europai“, penktadienį sakė britų ministras pirmininkas D. Cameronas, kuris kategoriškai priešinosi šiam paskyrimui.

„Ši diena bloga Europai, tai gali pakirsti nacionalinių vyriausybių pozicijas“, – sakė D. Cameronas po to, kai Europos Sąjungos (ES) lyderiai 26 balsais išrinko buvusį Liuksemburgo premjerą į J. M. Barroso vietą.

Ambasadorius Vilniuje: britai „padvigubins“ pastangas reformuoti ES

Didžioji Britanija „padvigubins“ savo pastangas reformuoti ES, penktadienį pareiškė ambasadorius Vilniuje, po to, kai Londonas pralaimėjo diplomatinį mūšį dėl naujojo EK pirmininko.
 
Ambasadoriaus Davido Hunto vertinimu, rinkimai į EP pademonstravo, kad europiečiai nori permainų. Pasak diplomato, britai taip pat laikosi pozicijos, kad EK pirmininką turėtų siūlyti valstybės narės, o ne EP.
 
„Kaip sakė mano premjeras, rinkimai įrodė, kad rinkėjai mano, jog status quo ES yra nepriimtinas. Jie nori permainų, didesnio dėmesio jiems rūpimams klausimams ir mažesnio kišimosi iš ES“, – BNS penktadienio vakarą sakė ambasadorius.
 
„Tvirtai tikime, kad turėtų būti laikomasi principo, jog Komisijos pirmininką siūlo Europos Vadovų Taryba, ir todėl prieštaravome Jeano Claudo Junckerio nominavimui. Mūsų nuomone, buvo padaryta klaida, kad kiti lyderiai atsisakė tokio požiūrio“, – teigė D. Huntas.
 
„Jungtinės Karalystė padvigubins savo pastangas reformuoti Sąjungą, kad ji būtų sėkminga, ir dirbs kartu su bendraminčiais kitose ES valstybėse narėse pasiekti šį tikslą“, – pridūrė britų diplomatinės misijos Lietuvoje vadovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi