Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukraina: separatistai sutiko su tolesnėmis taikos derybomis

BNS, DELFI.lt, ELTA2015.09.08 13:45

Separatistai Rytų Ukrainoje sutiko ketvirtadienį atnaujinti taikos derybas, kuriomis siekiama nutraukti konfliktą rytiniuose šalies regionuose, tačiau prezidentas Petro Porošenka įspėjo, jog gali nepratęsti penktadienį besibaigiančių paliaubų, jeigu separatistai taip siekia laimėti laiko, skelbia „Reuters“.

Separatistai Rytų Ukrainoje sutiko ketvirtadienį atnaujinti taikos derybas, kuriomis siekiama nutraukti konfliktą rytiniuose šalies regionuose, tačiau prezidentas Petro Porošenka įspėjo, jog gali nepratęsti penktadienį besibaigiančių paliaubų, jeigu separatistai taip siekia laimėti laiko, skelbia „Reuters“.

Prorusiški separatistai tai pranešė po Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pokalbio telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tai jau antras lyderių pokalbis per dvi dienas.

Remiantis vyriausybės šaltiniu Berlyne, pokalbio, kurį, anot Maskvos, inicijavo A. Merkel, metu buvo siekiama rasti būdą, kaip būtų galima prailginti Kijevo paskelbtą ugnies nutraukimą, kuris baigiasi penktadienį 19.00 val. Grinvičo laiku.

Birželio 24 dienos Jungtinių Tautų pranešime teigiama, kad per neramumus Ukrainoje žuvo daugiau nei 420 žmonių, įskaitant ukrainiečių karius, sukilėlius ir civilius.

P. Porošenka teigė, jog buvo informuotas apie separatistų ketinimus penktadienį surengti antrą susitikimą su taip vadinama „kontaktine grupe“, kurią sudaro buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma, Maskvos pasiuntinys Kijeve ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovas.

Nepaisydamas Vakarų spaudimo, P. Porošenka leido suprasti, kad paliaubos gali būti ir nepratęstos, nebent Kijevą tenkins „kontaktinės grupės“ susitikimo rezultatai.

„Tai (penktadienis) yra labai svarbi diena. Jeigu mūsų taikos plano sąlygos bus atmestos, mes tada priimsime labai svarbų sprendimą“, – interneto laikraštis „Ukrainska Pravda“ citavo P. Porošenką, kuris tai pareiškė Strasbūre, Prancūzijoje.

P. Porošenka įspėjo, jog vyriausybinės pajėgos imsis „detalaus plano B“, kuris, kaip manoma, reiškia puolimą, jeigu separatistai naudosis paliaubomis apsiginklavimui ir persigrupavimui.

P. Porošenkos žinia separatistams: priimsiu labai svarbų sprendimą

Jei separatistai nesutiks su parengto taikos plano sąlygomis, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka birželio 27 d. žada priimti labai svarbų sprendimą.

Tai jis pareiškė atsakydamas į Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos narių jam pateiktus klausimus.

Kaip praneša UNIAN, P. Porošenka pareiškė, kad birželio 25 d. vėl buvo susirinkusi trišalė kontaktinė grupė, į kurią įeina Ukrainos, Rusijos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovai.

Birželio 27 d. įvyks dar vienas šios kontaktinės grupės posėdis.

Birželio 25 d. įvykusiame posėdyje teroristų atstovai nedalyvavo.

„Prieš pusvalandį jie išreiškė norą dalyvauti susitikime penktadienį. Tai labai svarbi diena: jei nebus pritarta mūsų parengto taikos plano sąlygoms, mes priimsime labai svarbų sprendimą“, – pabrėžė P. Porošenka.

Taip pat jis eilinį kartą paragino Europą konsoliduotis bei pabrėžė, kad kol kas parama sprendžiant Ukrainos problemas nėra pakankama.

„Jei Europa nebus vieninga šiuo klausimu, tai gali atsitikti bet kurioje šalyje“, – pridūrė P. Porošenka.

Separatistai Donbase sušaudo saviškius, nusprendusius sudėti ginklus

Ukrainos vidaus reikalų ministerija skelbia, kad dalis sukilėlių šalies rytuose yra pasiruošę sudėti ginklus, tačiau jie sušaudo už tokius bandymus, praneša unian.net. Apie tai informavo Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Zorianas Škiriakas spaudos konferencijos Kijeve metu.

„Yra informacijos, kad dalis kovotojų pasiruošę sudėti ginklus. Yra informacijos, kad prorusiškų separatistų grupuočių vadovai, grasindami mirtimi, bando užkirsti tam kelią“, – sakė jis.

Z. Škiriakas taip pat pranešė, kad turima informacijos apie tai, jog keli separatistai už tokius bandymus sudėti ginklus buvo sušaudyti.   

Ketvirtadienį Ukrainos saugumo tarnyba informavo ir apie tai, kad Rusijos pasieniečiai apšaudė kovotojų automobilį, kuris grįžo iš Ukrainos atgal į Rusiją. Pranešama, kad šio apšaudymo metu žuvo visi automobiliu važiavę separatistai.

Ukrainos prezidentas tikisi, kad pirmalaikiai rinkimai Ukrainoje įvyks spalį

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį išreiškė viltį, kad pirmalaikiai rinkimai į Aukščiausiąją Radą bus surengti spalio mėnesį.

„Demokratiškiausias būdas yra pirmalaikiai parlamento rinkimai, kuriuos aš ketinu skelbti, ir tikiuosi, kad jie bus surengti šių metų spalį“, – sakė P. Porošenko Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) plenarinėje sesijoje Strasbūre.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt