Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.26 11:14

Lenkijos premjeras atlaikė „veitergeito“ balsavimą

BNS 2014.06.26 11:14

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas trečiadienį vėlai vakare atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo jo koalicija, kilus dideliam skandalui dėl pasiklausymo, dėl kurio centro dešinioji vyriausybė buvo raginama atsistatydinti.

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas trečiadienį vėlai vakare atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo jo koalicija, kilus dideliam skandalui dėl pasiklausymo, dėl kurio centro dešinioji vyriausybė buvo raginama atsistatydinti.

D. Tusko dviejų partijų valdančioji koalicija užsitikrino palaikymą 237 balsais prieš 203, nė vienam parlamentarui nesusilaikius 460 narius turinčiame Seime.

Balsavimas dėl nepasitikėjimo buvo inicijuotas anksčiau trečiadienį – po to, kai žiniasklaidos paviešinti aukštų pareigūnų kontraversiški pokalbiai sukėlė audrą Vidurio Europos politikos sunkiasvorėje.

„Neturėdamas to mandato, nebūsiu veiksmingas. Be to mandato vyriausybė nebus tvirta ir nuosekli, aiškinanti tiek pasiklausymo aferą, tiek įgyvendinant valstybės interesus“, – jis sakė parlamentui, paprašęs šio balsavimo.

Skandalas įsiplieskė, kai Lenkijos naujienų savaitraštis „Wprost“ pirmiausiai paviešino slapta padarytą pokalbio įrašą, kuriame girdima, kaip centrinio banko vadovas esą sako vidaus reikalų ministrui palaikysiantis vyriausybės ekonomikos politiką, jeigu atsistatydins tuometis finansų ministras.

Vėliau tas savaitraštis paskelbė daugiau skandalingų įrašų, įskaitant vieną, kuriame užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis vadina Lenkijos ryšius su JAV „beverčiais“, taip pat peikia Didžiosios Britanijos premjerą Davidą Cameroną dėl „nekompetencijos ES reikaluose“.

Tie privatūs pokalbiai, kaip pranešama vyko viename prabangiame Varšuvos restorane per pastaruosius pusantrų metų.

Opozicija nedelsiant pareikalavo D. Tusko atsistatydinimo, tačiau premjeras atsisakė, prilygindamas tų įrašų paviešinimą mėginimui įvykdyti „valstybės perversmą“, siekiant destabilizuoti padėtį Lenkijoje tuo metu, kai krizė apėmusi kaimyninę Ukrainą.

„Veitergeitas“

D. Tuskas ketvirtadienį dalyvaus Briuselyje vyksiančiame ES lyderių susitikime, kuriame dėmesys bus sutelktas į Europos energetinio saugumo klausimus.

Premjeras, kuris yra aktyvus ES masto energetikos sąjungos įkūrimo šalininkas ir teigia, kad toks žingsnis sumažintų Bendrijos priklausomybę nuo Rusijos tiekiamų dujų, sakė inicijavęs balsavimą dėl pasitikėjimo, kad galėtų būti užtikrintas daugumos palaikymu tose derybose.

Vystantis skandalui dėl pasiklausymo, kaltinimai buvo pateikti restorano vadovui ir vienam padavėjui, todėl socialiniuose tinkluose ši afera buvo praminta „Veitergeitu“ („Waitergate“, pagal „waiter“ – anglų kalba „padavėjas“).

Taip pat buvo sulaikytas vienas milijonierius Lenkijos verslininkas, dirbantis akmens anglių sektoriuje ir palaikantis glaudžius ryšius su Rusija. Dėl to žingsnio sustiprėjo įtarimai, kad su skandalingų pokalbių nutekinimu susijusi Maskva.

D. Tuskas pats užsiminė apie tokią galimybę trečiadienį.

„Nežinau, koks raidynas naudotas rašant šį scenarijų, tačiau neabejoju, kas iš jo galėjo gauti naudos“, – premjeras sakė Seimui, tikriausiai turėdamas omenyje rusišką kirilicą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi