Pasaulyje

2014.06.23 09:50

Lenkijos ryšiai su JAV – „beverčiai“, „Wrpost“ gautame įraše neva sako R. Sikorskis

BNS2014.06.23 09:50

Vienas Lenkijos savaitraštis sekmadienį paskelbė gavęs pokalbio įrašą, kuriame girdima, kaip užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis sako, jog jo šalies tvirti ryšiai su Jungtinėmis Valstijomis yra „beverčiai“ ir „netgi žalingi, nes sukuria apgaulingą saugumo jausmą“.

Vienas Lenkijos savaitraštis sekmadienį paskelbė gavęs pokalbio įrašą, kuriame girdima, kaip užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis sako, jog jo šalies tvirti ryšiai su Jungtinėmis Valstijomis yra „beverčiai“ ir „netgi žalingi, nes sukuria apgaulingą saugumo jausmą“.

Savaitraščio „Wrpost“ paskelbtoje trumpoje to pokalbio stenogramoje asmuo, kuris veikiausiai yra R. Sikorskis, sako buvusiam finansų ministrui Jacekui Rostowskiui, jog lenkai naiviai tiki, kad ryšiai su Jungtinėmis Valstijomis stiprina jų saugumą.

Pašnekovas tiesmukai aiškina, kad tokie įsitikinimai yra nesąmonė ir kad Lenkijos sąjunga su Vašingtonu blogina ryšius su Rusija ir Vokietija.

Kol kas nebuvo oficialiai patvirtinta, kad tame pokalbyje girdomas R. Sikorskio balsas.

Praeitą savaitę „Wprost“ sukėlė politinę audrą Lenkijoje, paskelbęs garso įrašą, kuriame girdimas pokalbis tarp centrinio banko vadovo Mareko Belkos ir vidaus reikalų ministro Bartlomiejaus Sienkiewicziaus. Tame įraše abu veikėjai diskutavo, kaip bankas galėtų padėti valdančiajai partijai užsitikrinti pergalę 2015 metų rinkimuose, akivaizdžiai pažeisdami centrinio banko nepriklausomybės principą.

Ta publikacija jau iškėlė premjero Donaldo Tusko vyriausybės žlugimo grėsmę, o naujasis įrašas gali dar labiau padidinti spaudimą. Nors numanomame R. Sikorskio pokalbyje neįžvelgiama jokių neteisėtų veiksmų, tiesmuki diplomatijos vadovo pasisakymai ir nuomonės tikriausiai išprovokuos reikalavimus atsistatydinti, jeigu jų autentiškumas bus patvirtintas.

R. Sikorskis yra prisiekęs Kremliaus kritikas ir šiais metais griežtai smerkė Rusijos veiksmus Ukrainos atžvilgiu. Anksčiau jis buvo tvirtas Jungtinių Valstijų šalininkas, nors pastaraisiais metais jo požiūris į Vašingtoną tapo labiau kritiškas.

R. Sikorskį daugelis laiko potencialiu pretendentu pakeisti dabartinę Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovę Catherine Ashton. Lenkija jo kandidatūrą oficialiai iškėlė praeitą mėnesį.

Lenkijos vyriausybės atstovė Malgorzata Kidawa-Blonska sakė, kad ministrų kabinetas pakomentuos „Wprost“ publikaciją tik tuomet, kai bus paskelbtas visas tas įrašas.

Savaitraštis nurodė, kad to pokalbio įrašus paskelbs pirmadienį arba antradienį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt