Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.22 15:38

Ukrainos paliauboms pavojų kelia nauji susirėmimai

BNS 2014.06.22 15:38

Ukrainos vyriausybės vienašališkai paskelbtoms paliauboms sekmadienį iškilo grėsmė, šalies rytuose tęsiantis susirėmimams su prorusiškais separatistais, o Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paskelbus savo pajėgų „visišką karinę parengtį“.

Ukrainos vyriausybės vienašališkai paskelbtoms paliauboms sekmadienį iškilo grėsmė, šalies rytuose tęsiantis susirėmimams su prorusiškais separatistais, o Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paskelbus savo pajėgų „visišką karinę parengtį“.

Atsinaujinęs smurtas jau 11 savaičių vykstančiame prorusiškų kovotojų sukilime grasina suskaldyti Ukrainą. Tuo tarpu Vašingtonas apkaltino Kremlių slapta apginkluojant sukilėlius ir griežtai perspėjo V. Putiną nesiųsti karių į kaimyninę šalį.

Tačiau Rusijos autoritarinis lyderis atrodė esantis pasiruošęs toliau žvanginti ginklais per didžiausią Rytų ir Vakarų santykių krizę nuo Šaltojo karo, davęs įsakymą daliniams nuo Volgos iki Vakarų Sibiro pradėti iš anksto neskelbtas karines pratybas.

„Nėra jokių paliaubų“, – vietos gyventoja Lila Ivanovna sakė šeštadienį vos už 4 km į pietvakarius nuo mūšių nuniokotos sukilėlių tvirtovės – Slovjansko miesto.

„Praeitą naktį buvo šaudoma; šį rytą girdėjau minosvaidžių ir kulkosvaidžių ugnį. Niekas nepasikeitė“, – aiškino moteris.

Ukrainos pasieniečiai sakė, kad sukilėliai iš snaiperių šautuvų ir raketinių granatsvaidžių apšaudė jų bazę rytinėje Donecko srityje, praėjus keturioms valandoms po to, kai prezidentas Petro Porošenka paskelbė vienašališką ugnies nutraukimą konflikte, nusinešusiame jau per 375 žmonių gyvybes.

Pasieniečiai nurodė atsakę ugnimi, kai tas pats sukilėlių būrys keliomis minutėmis vėliau surengė ataką netoli kitos sienos su Rusija perėjos.

Ukrainos „antiteroristinės operacijos“ atstovas patvirtino, kad aplink Slovjanską vyko mūšiai, o Gynybos ministerija nurodė, kad vieną iš priešlėktuvinės gynybos bazių užpuolė „50 vyrų, vilkinčių slepiamuosius drabužius“.

Ukrainos saugumo valdyba (SBU) pranešė, kad per naktį vykusius susirėmimus buvo sužeisti devyni pasieniečiai.

Tačiau vadinamosios Donecko liaudies respublikos separatistų lyderis sakė žurnalistams, kad Slovjanskas patyrė intensyvias Ukrainos vyriausybinių pajėgų aviacijos ir artilerijos atakas.

P. Porošenka penktadienio vakarą nurodė savo pajėgoms savaitei nutraukti ugnį pagal platesnį taikos planą, kuriame numatoma suteikti daugiau teisių rytiniams išvystytos pramonės regionams.

V. Putinas šeštadienį vakare paskelbė pranešimą, kuriame teigė „palaikantis ... Porošenkos sprendimą nutraukti ugnį Ukrainos pietryčiuose“.

Tačiau Kremliaus vadovas pabrėžė, kad bet kokia taikos iniciatyva, „nenukreipta į derybų proceso pradėjimą, nebus gyvybinga arba reali“.

V. Putinas taip pat ragino „konflikto šalis sustabdyti bet kokius karinius veiksmus ir susėsti prie derybų stalo“. Tą komentarą buvo galima suprasti kaip kritiką sukilėliams dėl tęsiamų atakų.

P. Porošenkos pastangas išspręsti didžiausią krizę šalyje nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo taip pat komplikavo atnaujintas Rusijos pajėgų telkimas prie abiejų šalių sienos, kuri sukilėliai dažniausiai rengia atakas.

Panašu, kad Rusijos lyderis buvo nusiteikęs didinti įtampą, kai šeštadienį įsakė kariniams daliniams nuo Volgos upės iki Uralo kalnų ir Sibiro regionuose paskelbti „visišką kovinę parengtį“, pradedant iš anksto neskelbtas pratybas.

Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad pratybose tame dideliame regione, kurio vakarinis pakraštys yra už 400 kilometrų į rytus nuo Ukrainos, dalyvaus 65 tūkst. karių, 60 sraigtasparnių ir 180 naikintuvų.

Ukrainos prezidentas siūlo derybas su sukilėliais šalies rytuose

Vakarų šalių palaikomas naujasis Ukrainos prezidentas sekmadienį sutiko pradėti dialogą su šalies rytuose veikiančiais separatistais, kurie nėra susiję su „žudymais ir kankinimais“, pateikęs taikos planą, kuris turėtų užbaigti prorusišką sukilimą, keliantį grėsmę Ukrainos valstybingumui.

Ši prezidento Petro Porošenkos iniciatyva buvo pateikta po penktadienį paskelbto savaitę galiosiančio vienašališko ugnies nutraukimo jau 10 savaičių vykdomoje „antiteroristinėje operacijoje“ rytiniame išvystytos pramonės regione, per kurią žuvo jau bent 375 žmonės, o dar dešimtys tūkstančių buvo priversti palikti savo namus.

48 metų konditerijos magnatas, išrinktas gegužės 25 dieną per pirmalaikius rinkimus, suorganizuotus po to, kai vasarį per audringus proeuropietiškų aktyvistų protestus buvo nuverstas ankstesnis Kremliaus palaikomas prezidentas, sakė, kad taikus konflikto sprendimas yra „mūsų planas A“.

„Tačiau tie, kurie planuoja panaudoti taikos derybas vien tam, kad laimėtų laiko ir pergrupuotų savo pajėgas, privalo žinoti, jog turime išsamų planą B. Dabar apie jį nekalbėsiu, nes tikiu, kad mūsų taikos planas veiks“, – P. Porošenka pridūrė per 12 minučių trukusį kreipimąsi.

Sekmadienį P. Porošenka atvėrė duris deryboms, sakydamas, kad „nedelsiamas taikos plano vykdymas atvers kelią į politinį dialogą“.

„Esu pasiruošęs derėtis su tais, kurie suklydo, kurie klaidingai palaikė separatizmo poziciją, – aiškino jis. – Žinoma, išskyrus žmones, kurie prisidėjo prie teroro aktų, žudymų arba kankinimų.“

P. Porošenka sakė parlamentui, kad greitai pasiūlys įstatymo projektą, numatantį amnestiją „tiems neteisintų ginkluotų grupuočių nariams, kurie nežudė civilių ir Ukrainos karių“.

Prezidentas žadėjo įtvirtinti konstitucijoje teisę rytinių regionų gyventojams vartoti rusų kalbą, spręsdamas vieną iš opiausių šalies problemų. Jis taip pat siūlė rytiniams regionams platesnę autonomiją, įskaitant didesnę įtaką sprendžiant dėl gubernatorių, kuriuos šiuo metu skiria Kijevas.

P. Porošenka taip pat patvirtino planus įkurti 10 kilometrų pločio buferinę zoną palei sieną su Rusija, siekiant užkirsti kelią ginklų ir kovotojų srautui, plūstančiam iš rytinės kaimynės.

V. Putinas ragina Ukrainos konflikto šalis pradėti „dalykišką ir turiningą“ dialogą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį paragino Ukrainos vyriausybę ir sukilėlius pradėti „dalykišką ir turiningą dialogą“, sakydamas, kad Kijevas turėtų sustabdyti karinius veiksmus ir užtikrinti rusakalbių teises separatistiniuose rytiniuose regionuose.

„Būtina pradėti dalykišką ir turiningą dialogą“, – V. Putinas sekmadienį sakė žurnalistams, pridūręs, kad Maskva palaikys Ukrainos lyderio pasiūlytą taikos planą.

„Svarbu, kad paliaubų pagrindu prasidėtų dialogas tarp visų priešiškų šalių, siekiant rasti visiems priimtiną kompromisą – kad žmonės, gyvenantys Ukrainos pietryčiuose, neabejotinai jaustųsi esantys neatsiejama tos šalies dalis, turinčiais visas valstybės piliečių teises, ir kad tos teisės, be kita ko, būtų garantuojamos pagrindinio šalies įstatymo – konstitucijos. Tai yra sėkmės laidas“, – V. Putinas pareiškė po ceremonijos Maskvoje, per kurią buvo padėtas vainikas prie amžinosios ugnies Nežinomo kareivio kapo memoriale.

Šeštadienį Kremlius paskelbė pranešimą, kad V. Putinas palaiko Ukrainos prezidento Petro Porošenkos sprendimą vienašališkai nutraukti ugnį šalies rytuose, taip pat imtis kitų konkrečių žingsnių, siekiant sureguliuoti šį konfliktą taikiomis priemonėmis.

Tačiau Rusijos vadovas pabrėžė, kad „pasiūlytas planas be praktinių veiksmų, kuriais būtų siekiama pradėti derybų procesą, nebus gyvybingas ir realistinis“.

„P. Porošenkos paskelbtas taikos planas neturi būti ultimatumas sukilėliams. Galimybė, kurią atveria kovos veiksmų nutraukimas, turi būti naudojama pradėti konstruktyvioms deryboms ir siekti politinių kompromisų tarp priešiškų šalių Ukrainos rytuose“, – aiškino V. Putinas.

Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai ragina Putiną „skatinti atnaujinti“ taikos derybas Ukrainos konflikte

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį paragino Rusijos lyderį Vladimirą Putiną palaikyti derybas tarp Kijevo ir rytų Ukrainoje veikiančių separatistų sukilėlių.

Per šių trijų lyderių konferencinį pokalbį telefonu F. Hollande'as ir A. Merkel „ragino visas konflikto šalis nutraukti kovos veiksmus ir prašė Rusijos prezidentą skatinti atnaujinti derybas“, sakoma Prancūzijos prezidentūros pranešime.

Jame nurodoma, kad F. Hollande'as ir A. Merkel „atsižvelgė“ į V. Putino pareiškimus, paskelbtus po to, kai Vakarų šalių palaikomas naujasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį paskelbė vienašališkas savaitės trukmės paliaubas.

„Jie taip pat dar kartą pabrėžė, jog svarbu užtikrinti visišką Rusijos ir Ukrainos sienos kontrolę, siekiant išvengti (karinės) įrangos ir ginkluotų žmonių prasiskverbimų“, – sakoma prezidentūros pranešime.

Ukrainos taikos planą turėtų papildyti „realus“ ugnies nutraukimas, sako V. Putinas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė Vokietijos ir Prancūzijos lyderiams, kad Ukrainos prezidento Petro Porošenkos pasiūlytas taikos planas turėtų būti sustiprintas „realiu“ ugnies nutraukimu, sakoma sekmadienį paskelbtame Kremliaus pranešime.

„Putinas iš esmės palaikė P. Porošenkos sprendimą realizuoti taikaus sureguliavimo planą, – nurodoma pranešime. – Buvo pabrėžta, kad paskelbti Ukrainos valstybės vadovo ketinimai turi būti sustiprinti realiu ugnies nutraukimu. Pažymėta, jog būtina nedelsiant pradėti derybas tarp Kijevo valdžios ir protestų regionų atstovų.“

Pagal P. Porošenkos planą, Ukrainos pajėgos nuo penktadienio turėjo septynias dienas laikytis paliaubų, tačiau kovos su prorusiškais separatistais šalies rytuose savaitgalį tebevyko.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi