Pasaulyje

2014.06.21 21:23

A. Beliackis: dar nesuvokiu, kur esu

Šeštadienį iš kalėjimo paleistas Baltarusijos disidentas Alesis Beliackis, skelbia Baltarusijos žiniasklaida.

Šeštadienį iš kalėjimo paleistas Baltarusijos disidentas Alesis Beliackis, skelbia Baltarusijos žiniasklaida.

„Pirmiausiai turiu atsigauti, nes psichologiškai esu dar ten, mane išleido netikėtai. Pritaikė amnestiją. Šiandien pirma diena, kai įsigaliojo amnestija, paskelbta Baltarusijos išlaisvinimo 70-mečio proga. Dar ryte buvau darbe, mane ten pasišaukė ir prokuroras paskelbė, kad man taikoma amnestija. Kalėjime buvau trejus metus, dar nesuvokiu, kur esu“, – LRT televizijos laidos „Panorama“ žurnalistams sakė A. Beliackis.

A. Beliackis teigė gyvenimo nekeisiantis.

„Patekau į kalėjimą jau būdamas susiformavęs žmogus, tai ypatingų pokyčių gyvenime nebus, užsiimsiu tuo pačiu“, – sakė disidentas.

Pirmoji apie tai, kad A. Beliackis laisvas, sužinojo žmona, vyras jai netikėtai paskambino ir pasakė, kad jau vyksta namo.

„Smūgio banga po tokios žinios. Nesitikėjau, važiavau į kaimą, kai jis paskambino, pasakė, kad važiuoja namo. Viską suvoksiu vėliau...“, – teigė A. Beliackio žmona Natalija.

Natalija nemano, kad A. Beliackio išlaisvinimas – atodrėkio Baltarusijoje ženklas.

A. Beliackis buvo laikomas suimtas daugiau nei 1 tūkst. dienų. Jį suėmė 2011 m. balandžio 4 d. ir nuteisė dėl pajamų slėpimo stambiu mastu. Vyrui skirsta keturių su puse metų laisvės atėmimo bausmė. Taip pat konfiskuotas turtas.

Duomenis apie A. Beliackio sąskaitas Minskui perdavė Lenkijos prokuratūra ir Lietuvos Teisingumo ministerija. Vilnius ir Varšuva vėliau šį žingsnį pripažino klaida ir atsiprašė A. Beliackio artimųjų.

Politinių teisių aktyvistas yra pelnęs ne vieną apdovanojimą už savo veiklą.

Nuo 1994 metų Baltarusiją valdantis Aleksandras Lukašenka susidorojimą su žmogaus teisių gynėjais ir politine opozicija pradėjo po 2010-ųjų gruodžio, kai buvo perrinktas prezidentu dar vienai kadencijai, nepaisant masinių protestų dėl šių rinkimų rezultatų klastojimo.

L. Kasčiūnas: A. Lukašenka rengs politinių kalinių turgų

Rytų Europos studijų centro analitiko dr. Lauryno Kasčiūno teigimu, kad A. Beliackio paleidimas – kaip naujas politinis žaidimas su Vakarais, bandant atsišildyti santykius. Analitiko žodžiais, turint omeny įvykius Ukrainoje, A. Lukašenka jaučia, kad ir jam didės spaudimas iš Rusijos.

„Tai nėra posūkis Vakarų link, tai – noras įgyti tam tikrų nuolaidų. [..] Santykių atšildymas su Vakarais yra derybinis svertas santykiams su Maskva“, – tikino L. Kasčiūnas.

Specialisto nuomone, A. Beliackis – simbolis, žinomas visame pasaulyje.

„Kai nori pradėti naują žaidimą su Vakarais, darai naują žingsnį. [...] Lietuva, Lenkija įsivėlė į A. Beliackio įkalinimo procesą, tai A. Lukašenka tikisi, kad šios šalys bus jam dėkingos“, – LRT televizijos laidoje „Panorama“ sakė ekspertas.

A. Lukašenka prekiaus politinių kalinių paleidimu. Jeigu prasidės dialogas su Europos Sąjunga, tikėtina, anot L. Kasčiūno, kad kaliniai bus paleidžiami.

„Neapsigaukime, tai – tik taktiniai sprendimai. [...] Tam tikras žaidimas. A. Lukašenkos režimas negali daryti pernelyg daug nuolaidų“, – aiškino L. Kasčiūnas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras sveikina A. Beliackio paleidimą

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šeštadienį pasveikino netikėtą A. Beliackio paleidimą iš kalėjimo.

„Žinoma, kad tai yra labai geras žingsnis teisinga linkme. Jeigu būtų visi politiniai kaliniai paleisti, manau, kad dialogas su Baltarusija vyktų gerokai sėkmingiau ir konstruktyviau“, – BNS sakė ministras.

Jis tvirtino nežinąs priežasčių, kodėl A. Beliackis anksčiau laiko paleistas į laisvę.

„Tikrai dar nežinome iki galo aplinkybių, bet pats faktas labai sveikintinas (...). Manau, kad dabar neverta būtų spėlioti (priežasčių – BNS), palaukime oficialių paaiškinimų“, – tvirtino L. Linkevičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.