Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukrainos sukilėliai pripažįsta patyrę didelių nuostolių per susirėmimus su vyriausybės pajėgomis

BNS 2015.09.08 13:45

Ukrainos kariai ir prorusiški separatistai ketvirtadienį įnirtingai kovėsi šalies rytuose, o vienas sukilėlių vadas pripažino, kad jų pajėgos patyrė didelių nuostolių.

Ukrainos kariai ir prorusiški separatistai ketvirtadienį įnirtingai kovėsi šalies rytuose, o vienas sukilėlių vadas pripažino, kad jų pajėgos patyrė didelių nuostolių.

Tuo metu, kai prezidentas Petro Porošenka ir jo komanda ruošėsi pateikti planą, kaip būtų galima užbaigti jau ilgiau nei du mėnesius vykstantį sukilimą, vyriausybės pajėgos, naudojančios artileriją ir šarvuotąją techniką, sakė veržiančios kilpą aplink separatistus netoli Krasnyj Lymano miestelio, esančio į šiaurę nuo rytinio regiono pagrindinio miesto Donecko.

Vyriausybės pajėgos nurodė, kad susirėmimai įsiplieskė paryčiais, kai sukilėliai atsisakė sudėti ginklus pagal P. Porošenkos pasiūlytą taikos planą.

Tiek Ukrainos vyriausybės, tiek sukilėlių pranešimai rodė, kad vyksta didelis mūšis, kuriame abi pusės naudoja šarvuotąsias mašinas, įskaitant tankus.

Vienas kariškių šaltinis sakė, kad kautynėse dalyvauja apie 4 000 separatistų, tuo tarpu sukilėlių šaltiniai Donecke teigė, jog Ukrainos pėstininkai, palaikomi 20 tankų ir daug kitų šarvuotųjų mašinų, šturmuoja Jampilio kaimą, esantį už maždaug 12 kilometrų į rytus nuo Krasnyj Lymano.

Aukšto rango sukilėlių vadas Igoris Strelkovas pranešė, kad separatistai patyrė „didelių nuostolių“, netekę daug įrangos ir ginklų, kai susidūrė su daug geriau ginkluotomis vyriausybės pajėgomis Jampilyje.

„Atrėmėme pirmąją ataką ir sunaikinome vieną tanką. Bet sunku kautis su 20 tankų. Mūšis tebevyksta. Mūsų žmonės laikosi, bet negalime atmesti galimybės, kad jie (vyriausybės pajėgos) prasiverš“, – I. Strelkovas, dar žinomas kaip Girkinas, sakė vaizdo pranešime. Jis taip pat ragino Maskvą „imtis kokių nors priemonių“.

Apie vyriausybės pajėgų patirtus nuostolius pranešimų negauta.

Netoliese esančiame Siversko mieste aidėjo artilerijos salvės, automatų ir kulkosvaidžių papliūpos, kurios buvo girdimos už maždaug 3 kilometrų. Tolumoje matėsi dūmai, kylantys virš atakuojamų sukilėlių pozicijų.

P. Porošenka, davęs prezidento priesaiką birželio 7 dieną, kuria taikos planą, turintį užbaigti šį sukilimą. Šalies vadovas sakė greitai jį atskleisiantis, o kitos savaitės pradžioje pristatysiantis Europos Sąjungos (ES) ministrams.

Pagal tą planą, numatoma paskelbti vienašališką vyriausybinių pajėgų ugnies nutraukimą ir amnestiją separatistams, tačiau tik tuo atveju, jeigu jie sudės ginklus.

P. Porošenkos tinklalapyje vėliau buvo paskelbta, kad šalies vadovas supažindino su tuo planu Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kalbėdamasis su juo telefonu ketvirtadienį. Ukrainos lyderis pabrėžė, kad turi būti paleisti įkaitai, o prie abiejų šalių sienos įvestas „veiksmingas kontrolės režimas“.

Kaip nurodoma prezidentūros pranešime, P. Porošenka pabrėžė, jog tikisi V.Putino palaikymo šiam planui ir paliauboms, jeigu jos bus paskelbtos.

Sukilėliai „atsisakė sudėti ginklus“

Vyriausybės pajėgų atstovas ketvirtadienį nurodė, kad susirėmimai paryčiais įsiplieskė, kai sukilėliai atmetė raginimus nusiginkluoti, kurie buvo surašyti atsišaukimuose, artilerijos sviediniais išbarstytuose virš kovotojų pozicijų.

„Naktį pateikėme ultimatumą teroristams sudėti ginklus. Garantavome jų saugumą ir tyrimą pagal Ukrainos įstatymus ... Jie atsisakė, – sakė vyriausybės pajėgų atstovas Vladyslavas Selezniovas. – Dabar mėginame mažinti apsupties žiedą. Jie mėgina išsiveržti.“

Separatistų sukilimas rytų Ukrainoje prasidėjo balandžio pradžioje – po to, kai per gatvių protestus Kijeve buvo nuverstas Maskvos palaikomas prezidentas Viktoras Janukovyčius, o Rusija aneksavo Krymo pusiasalį. Sukilėliai Ukrainoje sako norintys, kad rytiniai išvystytos pramonės regionai, kuriuose gyvena daug rusakalbių, prisijungtų prie Rusijos.

Besitęsiantis smurtas iki šiol nusinešė mažiausiai 147 Ukrainos karių gyvybes, o dar 267 buvo sužeisti, trečiadienį pranešė Gynybos ministerija.

Per susirėmimus taip pat žuvo daug separatistų kovotojų, civilių ir kitų sukarintų darinių, tokių kaip Nacionalinė gvardija, narių, todėl bendras aukų skaičius yra daug didesnis. 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.