Pasaulyje

2015.09.08 13:45

NATO patvirtino: prie Ukrainos sienų vėl telkiama Rusijos kariuomenė

15min.lt, ELTA2015.09.08 13:45

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussens pranešė, jog netoli Ukrainos sienos Rusija dislokavo kelis tūkstančius naujų karių, skelbia „Reuters“. Maksva tai grindžia ir NATO pratybomis Baltijos šalyse.

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussens pranešė, jog netoli Ukrainos sienos Rusija dislokavo kelis tūkstančius naujų karių, skelbia „Reuters“. Maksva tai grindžia ir NATO pratybomis Baltijos šalyse.

Pareigūnas Maskvos sprendimą pavadino apmaudžiu žingsniu atgal.

„Matome naują Rusijos militarizaciją šalia Ukrainos sienų. Dislokuoti mažiausiai keli tūkstančiai naujų karių, – kalbėjo A. F. Rasmussenas. – Manau, tai apmaudus žingsnis atgal. Atrodo, Rusija pasilieka atvirą galimybę kištis į tolimesnius Ukrainos įvykius. (...) Tarptautinė bendruomenė turėtų griežtai reaguoti, jei Rusija toliau kišis į Ukrainos reikalus“.

NATO vadovas įspėjo, kad Maskva už konflikto eskalaciją gali susilaukti naujų ekonominių sankcijų, kurios smarkiai pažeistų Rusijos ekonomiką.

Anksčiau ketvirtadienį pranešta, kad Rusijos gynybos ministerija skubiai stiprina kariuomenės grupuotę prie Ukrainos sienos. Tai uždarame Valstybės Dūmos posėdyje patvirtino Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Pretekstas – ir „Kardo kirtis“

Newsru.com rašo, kad šiuo metu Baltijos šalyse vyksta didelės NATO karinės pratybos „Kardo kirtis“, o Rusijos kariuomenė vykdo pratybas Kaliningrado srityje.

Du šaltiniai Rusijos Gynybos ministerijoje RBK paaiškino, kad gegužę nuo Ukrainos sienos atitraukti kariuomenės daliniai grąžinami atgal dėl paaštrėjusios padėties Ukrainoje. Pretekstu tapo Rusijos ambasados Kijeve užpuolimas, kituose miestuose kilę antirusiški protestai, kuriuos sukėlė žinia, kad prorusiški teroristai Luhanske numušė lėktuvą, kuriuo skridę 49 kariai žuvo.

Be to, rusai tikina, kad Ukrainos kariuomenė pasienyje rengia provokacijas. Tuo tarpu Ukrainos kariškiai teigia bandantys atgauti sienos kontrolę, kurią perėmė iš Rusijos tiekiamais ginklais apginkluoti separatistai bei iš Rusijos atvykę teroristai.

Tikslus skaičius prie Ukrainos sienos siunčiamų karių nenurodomas, tačiau neslepiama, jog tai – tūkstančiai puikiai parengtų karių.

Kijevui rengiamas ultimatumas?

Nepaisant to, kad prie Ukrainos sienos vėl telkiama Rusijos kariuomenė, šaltiniai Rusijos gynybos ministerijoje tikina, kad Maskva neturi planų įsiveržti į Ukrainą.

Valstybės Dūmos Gynybos komiteto pirmininkas Vladimiras Komojedovas, duodamas interviu RBK, suabejojo, ar Rusijos kariuomenė gali įžengti į Ukrainos teritoriją.

Tačiau buvęs Gynybos ministerijos darbuotojas atsargos pulkininkas Anatolijus Dergiliovas, remdamasis savo šaltiniais, teigia, kad kariškiai svarsto planą Donecko ir Luhansko srityse sukurti „sanitarinius koridorius“. Teigiama, kad šis planas leistų išvengti karinio susidūrimo su Ukrainos kariuomene ir tuo pačiu padėtų užtikrinti „taikių gyventojų“ saugumą.

Donecko ir Luhansko srityse veikiantys separatistai pastaruoju metu vis garsiau prašo ir net reikalauja Rusijos karinės pagalbos.

A. Dergiliovo teigimu, Maskva gali Kijevui paskelbti ultimatumą ir pareikalauti nutraukti antiteroristinę operaciją, o Rusijos kariškiai tuo pačiu rengiasi rytų Ukrainoje staigiai sukurti „atskyrimo liniją“, kuri leistų išgelbėti nuo sunaikinimo Ukrainos karinių pajėgų vis labiau spaudžiamus separatistus.

Bauginantis judėjimas

Kariškis iš Jekaterinburgo RBK pranešė, kad apie pusę visų kariškių (2–3 tūkstančiai) prieš keletą mėnesių buvo perdislokuoti prie sienos su Ukraina.

Po gegužę duoto Rusijos prezidento Vladimiro Putino nurodymo atitraukti karius jie į miestą nesugrįžo.

Šaltinis 76-ojoje Pskovo desantininkų divizijoje sakė, kad apie 1,5 tūkst. karių su aviacija išsiųsti prie sienos su Ukraina. Ten yra ir GRU karinės žvalgybos specialiosios paskirties atskirosios brigados kariai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.