Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.19 13:30

Latvijos konstitucija papildyta preambule

BNS 2014.06.19 13:30

Latvijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį pritarė tam, kad šalies konstitucija būtų papildyta preambule.

Latvijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį pritarė tam, kad šalies konstitucija būtų papildyta preambule.

Už atitinkamą įstatymo projektą balsavo 69 Seimo nariai, prieš pasisakė 28.

Prieš preambulę balsavo opozicinės prorusiško kairiųjų „ Santarvės centro“ frakcijos deputatai.

Įstatymo projekto priėmimas buvo palydėtas plojimais.

Konstitucijos pataisos svarstomos trijuose skaitymuose ir joms priimti būtinas mažiausiai dviejų trečdalių posėdyje dalyvaujančių parlamentarų pritarimas.

Per svarstymą „Santarvės centro“ frakcijos vadovo pavaduotojas Valerijus Agešinas piktinosi, kad sąvoka „Latvijos nacija“ preambulėje susiaurinta iki „latvių tautos“.

Pasak jo, nedidelė grupė politikų ėmėsi interpretuoti „Konstitucijos tėvų idėjas“.

„Mes įsitikinę, kad Konstitucijos tėvai 1922 metais sąmoningai įtraukė į Konstituciją sąvoką „Latvijos nacija“, o ne „latvių tauta“, tokiu būdu Pagrindiniu įstatymu valstybės pagrinduose įcementuodami daugiatautiškumo pripažinimą“, – pabrėžė jis, aiškindamas „Santarvės centro“ poziciją.

Seimo Teisės komiteto pirmininkė Ilma Čepanė savo ruožtu sakė, kad sąvoka „Latvijos liaudis“ niekur nedingo, ir paragino deputatus nekiršinti latvių tautos su kitomis tautomis.

Jos nuomone, dėl preambulės, kuri atspindi Latvijos valstybės prasmę ir esmę, konstitucija galiausiai įgavo šiuolaikišką formą.

„Preambulė nekeičia Latvijos teisinės sistemos ar kurio nors konstitucijos straipsnio. Ji taip pat nedaro poveikio tiems straipsniams, kuriems taisyti pagal konstitucijos 27–ąjį straipsnį būtinas referendumas. Tai reiškia, kad preambulė apibrėžia tuos pagrindus, juos konsoliduoja ir integruoja į konstitucijos tekstą, kad jie taptų labiau matomi visiems šios šalies gyventojams“, – sakė I.Čepanė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi