Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.19 17:39

Ispanijos karalius Felipe VI davė priesaiką

Prisiekė naujasis Ispanijos karalius Felipe VI. Nors tai pirmasis monarcho pasikeitimas jau demokratinės Ispanijos istorijoje, tačiau dėl šalį slegiančios krizės visos iškilmės buvo tikrai kuklios.

Prisiekė naujasis Ispanijos karalius Felipe VI. Nors tai pirmasis monarcho pasikeitimas jau demokratinės Ispanijos istorijoje, tačiau dėl šalį slegiančios krizės visos iškilmės buvo tikrai kuklios.

Nusivylę nukarūnuota ir pasaulio čempionate fiasko patyrusia futbolo rinktine ispanai su nauja viltimi žvelgia į naująjį karalių – Felipe VI.

Susigraudinęs tėvas Juanas Carlosas apkabino sostą perėmusį sūnų prieš jam išvykstant tarti priesaikos žodžių. Po kelių klubo operacijų atsistatydinęs karalius net akimirkai pasirėmė į sūnaus ranką, kad išlaikytų pusiausvyrą. Perdavęs ginkluotojų pajėgų vado regalijas Juanas Carlosas išlydėjo Felipe VI iš karališkųjų rūmų į parlamentą, kur jis ištarė priesaiką: „Prisiekiu ištikimai vykdyti savo pareigas, saugoti konstituciją ir įstatymus, gerbti piliečių ir regionų teises“.

Pats Juanas Carlosas priesaikos ceremonijoje nedalyvavo – esą dėl to, kad visas dėmesys būtų sūnui. Ceremonijoje nebuvo ir Felipe VI sesers Cristinos su vyru, kuris įsipainiojęs į korupcijos skandalą.

Prie parlamento susirinkusi minia skandavo „Felipe, Felipe“ ir „Tegyvuoja karalius“.

Nors karalių pasikeitimas Ispanijoje pirmasis po 40 metų, ceremonijoje nebuvo svečių iš užsienio ir kitų karališkųjų šeimų atstovų. Kuklumas turėtų patikti iš ekonominės krizės niekaip neišsikapstantiems ispanams, kur darbo neturi kas ketvirtas. Nors karalius neturi didelių galių, vyriausybė ir parlamentas privalo su juo konsultuotis svarbiais vidaus ir užsienio politikos klausimais. Tad  ispanai su nekantrumu laukia naujojo karaliaus.

Šią didžią istorinę dieną naujasis karalius visų pirma dėkojo tėvui už tai, kad jis suvienijo po Franco diktatūros nualintą ir suskaldytą šalį. Tačiau praėjus keturiems dešimtmečiams vėl reikia kalbėti apie vienybę.

„Noriu vėl patvirtinti savo tikėjimą Ispanijos vienybe, kurią simbolizuoja karūna“, – sakė naujasis karalius Felipe VI.

Bandant vienyti Ispaniją, Felipe VI pravers ir katalonų kalbos mokėjimas. Lapkritį įvyks katalonų referendumas dėl nepriklausomybės. Madridas jį vadina neteisėtu, tačiau Barselona ir Katalonija – ekonomiškai stipriausia ir turtingiausia Ispanijos dalis. Tad karaliui teks derinti abiejų šalių pozicijas ir užsiimti Ispanijos konstitucijos reformomis, kad būtų užtikrina didesnė regionų savivalda.

Tad populiariam naujajam Ispanijos karaliui Felipe VI ir karalienei Letiziai teks parodyti kitokį Ispanijos karališkosios šeimos veidą – rimtesnį, labiau disciplinuotą ir kuklesnį.

Skandalų našta

Trečiadienį tamsų kostiumą su rožiniu kaklaraiščiu vilkėjęs Juanas Carlosas su ašaromis akyse užbaigė savo karaliavimą auksinio plunksnakočio brūkštelėjimu, didžiulėje puošnioje karališkųjų rūmų Kolonų salėje.

Juanas Carlosas, kuris po kelių klubo operacijų vaikšto pasiramsčiuodamas lazdele, po didžiuliais salės sietynais apkabino sūnų ir trumpam pagriebė jo ranką, kad išlaikytų pusiausvyrą.

Buvęs karalius pelnė daugelio pagarbą tuo, kad po generolo Francisco Franco mirties 1975 metais atvedė šalį prie demokratijos, ir tuo, kad 1981 metais pasirodymu per televiziją sugebėjo nutraukti bandymą įvykdyti karinį perversmą.

Tačiau 2012 metais jis papiktino visuomenę prabangia dramblių medžiokle Afrikoje, kai ispanai namuose kentė sunkią recesiją.

Tarp didžiausią žalą jam padariusių skandalų buvo 2011 metais pradėtas korupcijos tyrimas dėl jo dukters, Felipe vyresniosios sesers Cristinos vyro, buvusio olimpiečio rankininko Inaki Urdangarino.

49 metų Cristina buvo susieta su vyro verslo reikalais ir 2014 metų sausį pati buvo paskelbta įtariamąja – dėl susijusių įtarimų mokestiniu sukčiavimu ir pinigų plovimu.

Cristinos problemos gali tapti pirmuoju dideliu iššūkiu Felipe, nes tyrimą atliekantis teisėjas Maljorkos Palmoje ateinančiomis savaitėmis spręs, ar teisti ją teisme.

Tačiau kitų karališkosios šeimos asmenų populiarumui mažėjant, Felipe populiarumas iš tiesų padidėjo.

Apklausa, kuri buvo atlikta po Juano Carloso paskelbimo birželio 2-ąją, kad jis atsisako sosto, parodė, kad 76,9 proc. respondentų gerai arba labai gerai vertina jo sūnų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi