Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.19 10:13

Teheranas ir pasaulio galios „pradeda rengti branduolinį susitarimą“

BNS 2014.06.19 10:13

Iranas ir šešios įtakingiausios pasaulio valstybės trečiadienį pradėjo rengti platų susitarimą dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos, tačiau vis dar esama daugybės kliūčių, pareiškė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

Iranas ir šešios įtakingiausios pasaulio valstybės trečiadienį pradėjo rengti platų susitarimą dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos, tačiau vis dar esama daugybės kliūčių, pareiškė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

„Šiandien mes pamažu pradėjome rengti galutinį susitarimą... tačiau vis dar esama didelių nuomonių skirtumų“ dėl teksto, Vienoje sakė ministras, kurį citavo naujienų agentūra ISNA.

„Tai nereiškia, kad mes sudarėme susitarimą“, – pabrėžė M. J. Zarifas.

Pasak jo, tarp Irano ir P5+1 grupės, kurią sudaro Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, Jungtinės Valstijos ir Vokietija, toliau esama „esminių nesutarimų“.

Tačiau M. J. Zarifas nurodė, kad šalys sutarė dėl dokumento pavadinimo – tai bus „Generalinis bendrų veiksmų planas“ (General Joint Plan of Action).

Pasak ministro, pirmadienį Vienoje prasidėjęs naujas Irano ir šešių didžiųjų valstybių diplomatų derybų ratas kol kas vyksta „labai sunkiai“.

Derybose, kurios bus tęsiamos ir visą penktadienį, siekiama iki liepos 20-osios parengti visapusį galutinį susitarimą dėl Teherano branduolinės programos, kuris užbaigtų dešimtmetį trunkantį konfliktą.

Liepos 20 dienos terminas buvo numatytas pernai lapkritį šalių pasirašytame laikinajame pagrindų susitarime.

Irano vyriausiasis derybininkas Abbasas Araqchi anksčiau naujienų agentūrai IRNA sakė, jog Teheranas viliasi, kad iki numatyto termino pavyks išspręsti visus nesutarimus su šešiomis pasaulio galiomis.

Pagrindinės kliūtys, trukdančios susitarti, yra nuomonių skirtumai dėl JAV ir Europos Sąjungos (ES) Iranui taikomų sankcijų visiško atšaukimo grafiko ir dėl lygio, iki kurio Iranui būtų leidžiama toliau sodrinti uraną, sakė derybininkas.

Uranas gali būti naudojamas tiek kaip reaktorių branduolinis kuras, tiek kaip skilioji medžiaga branduoliniuose užtaisuose. Iranas tvirtina sodrinantis uraną tik energetikos, mokslinių tyrimų ir medicinos tikslais, teigdamas, kad neketina pasigaminti atominių ginklų.

P5+1 grupė nori, kad Iranas smarkiai suvaržytų savo pajėgumus sodrinti uraną ir pasiliktų tik kelis šimtus veikiančių centrifugų, kurių šiuo metu turi daugiau kaip 10 tūkstančių.

Mainais šiitiška respublika reikalauja atšaukti jai taikomas tarptautines sankcijas, kurios smarkiai pakenkė jos ekonomikai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

 
 
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi