Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.18 20:11

Ukrainos prezidentas derėsis su rytinių regionų atstovais

BNS, ELTA 2014.06.18 20:11

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį susitiks su rytinių šalies regionų atstovais, bandydamas rasti ilgalaikės taikos sprendimą separatistinių kovų draskomoje šalyje, praneša „Ukrinform“.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį susitiks su rytinių šalies regionų atstovais, bandydamas rasti ilgalaikės taikos sprendimą separatistinių kovų draskomoje šalyje, praneša „Ukrinform“.

„Rytoj, ketvirtadienį, P. Porošenka rengs didelį susitikimą su rytinių regionų atstovais – verslininkais ir Luhansko bei Donecko politinio elito delegatais, teisėtai išrinktais miestų merais, bet ne su tais, kuriuos paskyrė separatistai“, – pranešė prezidento taikos derybų pasiuntinė Iryna Heraščenko.

Anot pareigūnės, pokalbio metu prezidentas bandys „pajausti“ rytuose tvyrančias nuotaikas ir bendrai aptarti iškilusias problemas. I. Heraščenko pabrėžė, jog diskusijoje dalyvaus tik teisėti Donecko ir Luhansko atstovai.

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos atstovas atmetė P. Porošenkos raginimą nusiginkluoti

Vadinamosios Donecko liaudies respublikos (DLR) atstovas Miroslavas Rudenka trečiadienį atmetė Ukrainos prezidento Petro Porošenkos pasiūlymą rytinės dalies ginkluotosioms grupuotėms sudėti ginklus.

„Kodėl turime sudėti ginklus? Mes nebetikime Porošenka, nes po jo pareiškimo apie konflikto sureguliavimą taikiu keliu vyko stiprus Slovjansko ir Kramatorsko apšaudymas, o vėliau ir Amvrosijivkos, kurioje nebuvo ginkluotų grupuočių“, – sakė M. Rudenka naujienų agentūrai „Interfax“.

Pasak jo, „Porošenkos pasiūlymas sudėti ginklus – tiesiog taktinė gudrybė“.

„Jeigu žmonės jai pasiduos, prasidės naujas valymas. Mes nesiruošiame sudėti ginklų“, – pareiškė M. Rudenko.

Anksčiau P. Porošenka pareiškė, kad Ukrainos pajėgos vienašališkai nutrauks ugnį šalies rytinėje dalyje, kad suteiktų galimybę neteisėtų ginkluotų grupuočių nariams nusiginkluoti ir, jei norės, išvykti iš šalies.

P. Porošenka sakė, kad Ukrainos saugumo pajėgos vienašališkai nutrauks ugnį, suteikdamos galimybę neteisėtų ginkluotų grupuočių nariams nusiginkluoti, o tiems, kurie pageidaus – palikti šalį.

„(Taikos) planas prasidės nuo mano įsakymo vienašališkai nutraukti ugnį. Iškart po to turime užsitikrinti visų įvykių Donbase dalyvių palaikymą prezidento taikos planui – per labai trumpą laiką“, – provakarietiško lyderio žodžius citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Tačiau kalbėdamasis su žurnalistais Kijeve P. Porošenka konkrečiai nenurodė, kada bus įgyvendintas šis planas.

Pasak prezidento, paliaubos truks labai trumpai, tačiau per tą laiką sukilėliai turės nusiginkluoti, o regione turės būti atkurta tvarka.

„Mes siūlome amnestiją tiems, kas sudės ginklus ir neįvykdė sunkių nusikaltimų. Pasiūlysiu (atverti) koridorių, kad samdiniai turėtų galimybę be ginklų palikti mūsų šalies teritoriją“, – sakė P. Porošenka.

Jis nurodė, kad esmine taikos plano dalimi taps pasiūlymas pakeisti Ukrainos konstituciją ir smarkiai decentralizuoti šalies valdymą.

„Tikimės, kad per labai trumpą laiką daugelis šios padėties dalyvių pademonstruos palaikymą šiam taikos planui. Tikimės, kad bus paleisti įkaitai, nedelsiant palikti užgrobti pastatai; tikimės, kad saugumo garantijomis Donbaso gyventojams pasinaudos daugelis žmonių tame regione“, – pabrėžė P. Porošenka.

Šalies vadovas pridūrė, kad šiuo metu vyksta kruopštus pasirengimas įgyvendinti šį taikos planą.

„Esminis šio plano elementas – valstybės sienos uždarymas. Egzistuoja didžiulė rizika, kad ugnies nutraukimu pasinaudos nusikaltėliai“, – perspėjo jis.

P. Porošenka aiškino, kad taikos plane numatyti 14 politinių žingsnių, kurie bus paskelbti artimiausiomis dienomis.

Ukrainos separatistai pašovė kariškių tanką

Ukrainos antiteroristinės operacijos štabo atstovas Vladislavas Selezniovas pranešė apie separatistų kovotojų pamuštą tanką „T-64B“, rašo „Ukrinform“.

„Per pastarąsias 24 valandas vietovėse, kuriose vykdoma antiteroristinė operacija įvyko keletas susirėmimų tarp mūsų pajėgų ir teroristų, įskaitant samdinius iš Rusijos. Mūsų pajėgos patyrė praradimų, pamuštas „T-64B“ tankas“, – informavo pareigūnas.

Anot V. Selezniovo, separatistai neteko nemažai kovotojų, patyrė materialinių nuostolių.

JT žmogaus teisių komisarė: separatistai veda rytinę Ukrainą į aklavietę

Ginkluoti separatistai rytinėje Ukrainoje nepasiekė nieko, išskyrus nesaugumo atmosferą, kuri griauna jų pačių regioną, trečiadienį pareiškė Jungtinių Tautų (JT) vyriausioji žmogaus teisių komisarė Navi Pillay.

Vienas iš jos pareigūnų tai pavadino „baimės viešpatavimu“ rajonuose, kur ginkluotos grupuotės nevaržomos gali grobti ir puldinėti žmones.

Ginkluotos grupuotės Donecko ir Luhansko regionuose turi „liautis ėjusios ir tempusios tuose regionuose gyvenančius žmones į aklavietę, kuri veda į kančias, sunaikinimą, traukimąsi iš gyvenamųjų vietų ir ekonominius sunkumus“, – sakė N. Pillay.

„Viskas, ką jie pasiekė, tėra nesaugumo atmosfera ir baimė, kurios labai žalingai paveikė daug tūkstančių žmonių, – kalbėjo ji. – Atėjo laikas sudėti ginklus ir kalbėtis. Taika ir susitaikymas, ilgalaikiai sprendimai yra, žinoma, pasiekiami“.

Jos vadovaujamo komisariato trečiame mėnesiniame pranešime apie žmogaus teises Ukrainoje kalbama apie teisės ir tvarkos nebuvimą rytiniuose regionuose ir padėtį Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje.

Gianni Magazzeni, JT pareigūnas, vadovaujantis 34 stebėtojų misijai Ukrainoje, pareiškė, kad milijonai žmonių rytinėje šalies dalyje gyvena normalų gyvenimą, tačiau yra teritorijų, kurias perėmė ginkluotos grupuotės, nepaisančios jokių įstatymų.

„Mes kalbame apie baimės žiedą, jeigu ne teroro viešpatavimą tose vietose, kur ginkluotos grupuotės gali grobti, sulaikyti ir imtis neteisėtų veiksmų arba net kankinimų, seksualinės prievartos, bauginimų“, – sakė jis.

Pasak pareigūno, žmonės ten yra taip įbauginti, kad baiminasi dėl savo gyvybių ir nedrįsta balsuoti arba išvykti iš tų teritorijų. Įstatymų ir tvarkos trūkumas tuose rajonuose kenkia svarbiausių paslaugų, tokių kaip švietimas arba vandens tiekimas, teikimui.

„Maistas greitai gali tapti problema“, – pridūrė jis.

Ukrainos rytinėje dalyje žuvo ir sulaikyta šimtai žmonių, praneša Jungtinės Tautos

Jungtinių Tautų (JT) stebėtojai Ukrainoje pranešė registruojantys nuolat augantį skaičių nužudymų, kankinimų ir pagrobimų, kuriuos vykdo ginkluotos grupuotės rytinėje šalies dalyje.

Remiantis JT duomenimis, nuo gegužės 7 dienos žuvo mažiausiai 356 žmonės, iš jų 237 civiliai gyventojai. Per ginkluotą konfliktą tarp separatistų kovotojų ir Kijevo vyriausybės pajėgų šalies rytinėje dalyje gauta daugiau nei 200 pranešimų apie kankinimus, birželio 7 dieną buvo laikomas sulaikytas 81 žmogus.

JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Navi Pillay trečiadienį pranešė, kad dėl „nesaugumo ir baimės klimato“ šalyje namus paliko 34 tūkst. žmonių, beveik pusė Donecko ir Luhansko gyventojų.

Remiantis pranešimu, „pagrobimai, suėmimai, kiti neteisėti veiksmai bei kankinimai ir žudynės, kuriuos vykdo ginkluotosios grupuotės, dabar palietė dar didesnę šių dviejų rytinių regionų gyventojų dalį“.

Ukrainos prezidentas žada saugų koridorių kovotojų iš Rusijos pasitraukimui

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasiryžęs leisti iš Rusijos atvykusiems kovotojams saugiai grįžti į tėvynę, skelbia „Ukrinform“.

„Esu pasirengęs suteikti koridorių, kad rusų samdiniai su ginklais galėtų palikti Ukrainos teritoriją“, – P. Porošenkos žodžius citavo „Ukranews“.

Prezidentas taip pat išreiškė viltį kaip įmanoma greičiau pradėti įgyvendinti taikos planą, bei dar kartą priminė apie būsimą amnestiją Rytų Ukrainos separatistams, jei šie nėra padarę rimtų nusikaltimų.

Naujo tipo karas

Ukrainos vadovas taip pat pareiškė, kad šiuo metu šalyje vyksta naujo tipo karas.

„Ukrainoje – karo būklė. Tai naujo tipo karas – kai naudojamos profesionalios diversinės grupės, samdiniai, savanoriai, vietos gyventojai“, – sakė P. Porošenka trečiadienį per Ukrainos gynybos ministerijos valstybinio universiteto absolventų diplomų įteikimo ceremoniją.

„Tų savanorių ir vietos gyventojų smegenys labai „praplautos“ didžiulio informacinio karo“, – kalbėjo prezidentas.

Pradėjo tyrimą dėl Ukrainos ministro sąsajų su civilių žudymu

Tuo metu Rusija trečiadienį pranešė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą prieš Ukrainos vidaus reikalų ministrą Arseną Avakovą ir Dnepropetrovsko srities gubernatorių Igorį Kolomoiskį, kurie kaltinami prisidėję prie taikių civilių ir žurnalistų žudymo konflikto krečiamame rytiniame regione.

„Pradėtas baudžiamasis tyrimas prieš Ihorį Kolomoiskį ir Arseną Avakovą“, – nurodė Maskvoje įsikūręs Tiriamasis komitetas.

Tyrėjai pridūrė planuojantys paskelbti Ukrainos ministro ir milijardieriaus gubernatoriaus tarptautinę paiešką dėl nusikaltimų taikai ir žmonių saugumui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi