Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.18 11:51

Įteiktas pirmasis „Azijos Nobelis“

BNS 2014.06.18 11:51

Buvusi Norvegijos premjerė Gro Harlem Brundtland trečiadienį buvo paskelbta pirmąja Tangų premijos, vadinamos Nobelio premijos atitikmeniu Azijoje, laureate už šios politikės darbus, dėl kurių ji buvo praminta tvarios plėtros „krikštamote“.

Buvusi Norvegijos premjerė Gro Harlem Brundtland trečiadienį buvo paskelbta pirmąja Tangų premijos, vadinamos Nobelio premijos atitikmeniu Azijoje, laureate už šios politikės darbus, dėl kurių ji buvo praminta tvarios plėtros „krikštamote“.

G. H. Brundtland tapo pirmuoju žmogumi, kuriam buvo skirtas apdovanojimas, įkurtas vieno iš turtingiausių Taivano verslininkų, paaukojusio Tangų premijos fondui 100 mln. JAV dolerių. Laureatai kitose trijose kategorijose bus paskelbti vėliau šią savaitę.

Nugalėtojas kiekvienoje kategorijoje gaus 50 mln. Taivano dolerių (4,25 mln. litų) piniginį prizą – 40 mln. dolerių grynaisiais pinigais ir 10 mln. dolerių subsidiją. Nobelio premijos laureatams skiriama po 8 mln. Švedijos kronų (apie 3 mln. litų).

Premiją, kuri bus skiriama kas dvejus metus, G.H.Brundtland pelnė už „savo inovacijas, lyderystę ir įgyvendinimą“ tvarios plėtros srityje, sakė atrankos komiteto vadovas Yuan T.Lee (Juan T.Li).

G. H. Brundtland anksčiau užėmė Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) generalinės direktorės postą ir vadovavo Jungtinių Tautų (JT) Pasaulinei aplinkos ir plėtros komisijai. Tos komisijos darbas tapo pagrindu pirmajam „Žemės viršūnių susitikimui“ (Earth Summit), vedusiam į Kioto protokolą, įpareigojantį mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis.

Laureatų, pelniusių šį Tangų premiją kitose trijose srityse – biofarmacijos mokslų, sinologijos (Kinijos studijų) ir „įstatymų viršenybės“ – vardai bus skelbiami nuo ketvirtadienio iki šeštadienio.

„Tangų premija neturėtų konkuruoti su Nobelio premija, bet papildyti, ko jai stinga“, – žurnalistams sakė Yuan T. Lee, kuris pats yra pelnęs 1986-ųjų Nobelio premiją chemijos srityje.

Nobelio premijos skiriamos už pasiekimus fizikoje, chemijoje, fiziologijoje arba medicinoje, taip pat nuopelnus literatūrai ir taikai.

Šios premijos pavadinimas susijęs su Tangų dinastija, valdžiusia Kiniją 618–907 mūsų eros metais, kuria labai žavisi S. Yinas.

Verslininkas žadėjo savo įsteigtam fondui per visą gyvenimą paaukoti 95 proc. savo turto. Žurnalas „Forbes“ S.Yino turtą vertina 4,5 mlrd. JAV dolerių (11,5 mlrd. litų).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

 
 
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi