Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Irako kariuomenė tvirtina atkovojusi Baidžio naftos perdirbimo gamyklą

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Irako kariškiai pranešė išstūmę „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) kovotojus iš didžiausios šalyje Baidžio naftos perdirbimo gamyklos, informuoja CNN.

Irako kariškiai pranešė išstūmę „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) kovotojus iš didžiausios šalyje Baidžio naftos perdirbimo gamyklos, informuoja CNN.

Generolas Qasemas Atta telekonferencijos metu tikino, jog Irako saugumo pajėgos naftos rafinavimo įmonės komplekse nukovė bent 40 ISIL kovotojų, o visą kompleksą dabar kontroliuoja kariškiai.

„Situacija Tal Afare, Samaroje ir Baidžije kontroliuojama“, – informavo generolas.

Vos už 225 kilometrų į šiaurę nuo sostinės Bagdado esanti gamykla yra gyvybiškai svarbi Irako naftos pramonei, nes čia perdirbama visa šiauriniuose regionuose išgaunama žaliava. Remiantis ankstesniais pranešimais, ISIL kovotojai pasitelkę artileriją ir sunkiuosius kulkosvaidžius trečiadienį sugebėjo užimti 75 proc. Baidžio komplekso.

Buvo užgrobę

Sunitai kovotojai kontroliavo didžiąją dalį didžiausios Irake naftos perdirbimo gamyklos, esančios prie Baidžio miesto šalies šiaurėje, trečiadienį pranešė vienas įmonės pareigūnas.

„Kovotojai sugebėjo įsiveržti į naftos perdirbimo įmonę. Dabar jie kontroliuoja gamybos kompleksus, administracijos pastatą ir sargybos bokštelius. Tai 75 proc. gamyklos teritorijos“, – sakė ten esantis pareigūnas.

Pasak jo, netoli pagrindinės valdymo salės tęsiasi susirėmimai su saugumo pajėgomis.

Susirėmimai prasidėjo apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Į kompleksą įsiveržę kovotojai sunaikino kelias naftos saugyklas.

Irako premjeras Nuris al Malikis antradienį drauge su sunitais, kurie griežtai kritikuoja jo šiitų dominuojamą vyriausybę, paskelbė bendrą kreipimąsi dėl nacionalinės vienybės ir šis žingsnis gali padėti jam pelnyti JAV pagalbą kovojant su islamistais, jau nusitaikiusiais į Bagdadą.

Bando susivienyti

Vos kelios valandos po to, kai N. al Malikio sąjungininkai šiitai piktai pažadėjo boikotuoti bet kokį bendradarbiavimą su didžiausia sunitų partija, o jo vyriausybė apkaltino kaimyninę sunitišką Saudo Arabiją remiant „genocidą“, aiškiai nepatogiai besijaučiančio premjero pasirodymas per televiziją gali atspindėti JAV nekantrumą dėl savo protežė Bagdade.

Iš naujo, po kelių nesėkmingų mėginimų, bandydami užglaistyti tarpkonfesinius ir etninius nesutarimus, šiitų, sunitų ir kurdų lyderiai susitiko už uždarų dujų, o tada šaltais veidais stovėjo priešais kameras, kai N.al Maliki pirmtakas, šiitas Ibrahimas al Jaafari perskaitė pareiškimą, kuriuo buvo pasmerktos „teroristinės galios“ ir pareikšta parama Irako suverenitetui.

JAV prezidentas Barackas Obama svarsto karines galimybes atstumti nuo „al Qaeda“ atsiskyrusią „Irako ir Levanto islamo valstybę“ (ISIL), kuri pastarąją savaitę užėmė dideles teritorijas sunitiškoje šalies šiaurėje, šiitų vadovaujamai armijai pralaimint.

Tačiau mainais Vašingtonas nori, kad N. al Malikis labiau pasistengtų spręsti sunitų mažumos jaučiamą politinį atskyrimą, kuriuo pasinaudodama ISIL užsitikrino genčių lyderių ir buvusių nušalinto diktatoriaus Saddamo Husseino šalininkų paramą.

„Jokios teroristinės galios neatstovauja jokiai konfesijai ar religijai“, – sakė I. al Jaafari skaitydamas kreipimąsi, kuriame buvo pažadas persvarstyti ankstesnį Irako politikos kursą. Po to dauguma lyderių, tarp jų ir N. al Maliki ir įtakingas sunitų dvasininkas Usama al Nujaifi, tylėdami išsivaikščiojo.

Anksčiau N. al Maliki vyriausybė apkaltino Saudo Arabiją – pagrindinę sunitišką jėgą – remiant ISIL, bet pats Rijadas tai neigia.

„Mes laikome juos atsakingais už finansinę ir moralinę paramą šioms grupėms ir už jos pasekmes, apimančias nusikaltimus, kuriuos galima kvalifikuoti kaip genocidą: irakiečių kraujo praliejimą, Irako valstybės institucijų ir istorinių bei religinių vietų naikinimą“, – sakoma vyriausybės pareiškime.

N. al Maliki ir anksčiau kaltino Saudo Arabiją remiant kovotojus, bet šį kartą panaudotos formuluotės neturi precedento. Pirmadienį Rijadas dėl smurto kurstymo kaltino tarpkonfesinį susipriešinimą Bagdade.

N. al Maliki, kurį parėmė Irako šiitų aukšto rango dvasininko raginimas piliečiams paremti armiją, atleido keturis generolus, prieš savaitę palikusius didelį Mosulo miestą šalies šiaurėje, ir sakė, kad jie bus teisiami karo lauko teisme.

ISIL kovotojai, kurie siekia įkurti musulmonišką kalifatą palei Irako ir Sirijos sieną, savo maištą pradėjo užimdami Mosulą ir judėjo Tigro slėniu Bagdado link.

Šie kovotojai, kurie visus šiitus laiko mirties nusipelniusiais eretikais, didžiuojasi savo žiaurumu ir gyrėsi išžudę šimtus pasidavusių karių.

Vakarų šalys, tarp jų – Jungtinės Valstijos, ragino N. al Maliki užmegzti ryšį su sunitais ir atkurti nacionalinę vienybę, nurodydamos, kad tai yra vienintelis būdas užkirsti kelią Irako skilimui.

Tačiau premjeras, kuris valdo jau aštuonerius metus ir kuris prieš du mėnesius laimėjo parlamento rinkimus, atrodo labiau nei bet kada besiremiantis savo paties religine bendruomene, kuri Irake sudaro gyventojų daugumą ir kuri ilgai kentė priespaudą valdant S. Husseinui.

Nors antradienį vakare paskelbtame bendrame pareiškime buvo sakoma, kad tik tie, kuriuos tiesiogiai samdo Irako valstybė, turėtų nešiotis ginklus, tūkstančiai šiitų kovotojų buvo mobilizuoti ginti Bagdadą.

Iranas ruošiasi saugoti Irako šiitus

Irano prezidentas Hassanas Rouhani trečiadienį pareiškė, kad jo šalis padarys viską, kad apsaugotų šiitų šventoves Irake nuo sunitų kovotojų, pradėjusių didelį puolimą prieš Bagdado vyriausybę.

„Brangioji Kerbela, brangusis Nedžefai, brangioji Kazimija ir brangioji Samara – perspėjame didžiąsias galybes, jų liokajus ir teroristus, kad didžioji Irano tauta padarys viską, kad jus apsaugotų“, – jis sakė Chorambado mieste netoli sienos su Iraku, turėdamas omenyje šiitų šventuosius miestus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi