Pasaulyje

2014.06.17 10:51

D. Tuskas atmeta raginimus atsistatydinti

BNS2014.06.17 10:51

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pirmadienį atmetė raginimus jo vyriausybei atsistatydinti dėl nutekinto garso įrašo, iš kurio galima spręsti, jog vidaus reikalų ministras sudarė užkulisinį sandėrį su centrinio banko vadovu, kad išliktų valdžioje.

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pirmadienį atmetė raginimus jo vyriausybei atsistatydinti dėl nutekinto garso įrašo, iš kurio galima spręsti, jog vidaus reikalų ministras sudarė užkulisinį sandėrį su centrinio banko vadovu, kad išliktų valdžioje.

Slapta padarytame įraše, kurį sekmadienį paviešino savaitraštis „Wprost“, esą girdima, kaip centrinio banko vadovas sako vidaus reikalų ministrui Bartlomiejui Sienkiewicziui, kad jis palaikys vyriausybės ekonomikos politiką, jeigu atsistatydins tuometis finansų ministras.

Pirmadienį konservatyviosios opozicijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis pagrasino surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo, sakydamas, kad „ši vyriausybė turi išeiti“.

Tačiau D. Tuskas sakė žurnalistams neįžvelgiantis „nieko, dėl ko turėčiau atsistatydinti“, ir kaltino minėto įrašo autorius stengiantis nuversti jo administraciją tuo metu, kai vystosi krizė kaimyninėje Ukrainoje.

Jis sakė, kad prokurorai nemano, jog centrinio banko vadovas Marekas Belka arba vidaus reikalų ministras įvykdė kokį nors nusikaltimą.

Tuo metu specialiosios tarnybos aiškinasi, kas padarė neteisėtus įrašus, o prokurorai pradės tyrimą, pridūrė D. Tuskas.

460 vietų Lenkijos parlamente D. Tusko vadovaujama dviejų partijų koalicija turi 235 mandatus, todėl tikriausiai atlaikytų balsavimą dėl nepasitikėjimo.

Tačiau ji susiduria su didėjančiu rinkėjų nusivylimu, artėjant 2015 metų visuotiniams rinkimams.

Praeitą mėnesį D. Tusko Pilietinės platformos partija per rinkimus į Europos Parlamentą pirmavo, tačiau tik mažiau nei procentiniu punktu aplenkė J. Kaczynskio konservatyviąją partiją „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

„Mėginimas įvykdyti perversmą“

Naujausias skandalas įsiplieskė, Lenkijai sprendžiant saugumo problemas, paaštrėjusias dėl krizės kaimyninėje Ukrainoje.

D. Tuskas perspėjo, kad jo šalis „destabilizuojama, neteisėtai rengiant pasiklausymus“.

„Pirmąkart nuo 1989 metų susiduriame su organizuotu, neteisėtu pasiklausymu, mėginimu įvykdyti valstybės perversmą, mėginimu nuversti vyriausybė neteisėtais metodais“, – premjeras sakė žurnalistams.

D. Tuskas neminėjo, ką laiko atsakingais dėl šių veiksmų, tačiau dienraštis „Gazeta Wyborcza“ citavo vieną iš jo ministrų, kuris sakė, kad tą pasiklausymą tikriausiai organizavo Rusijos slaptosios tarnybos.

Šis pareiškimas buvo paskelbtas tuo metu, kai Rusijos ir Vakarų šalių santykiai yra pašliję labiausiai nuo Šaltojo karo, o Maskva pirmadienį nutraukė dujų tiekimą Kijevui.

Dešimt iš 28 Europos Sąjungos (ES) šalių yra smarkiai priklausomos nuo Rusijos dujų, o D.Tuskas balandį pradėjo diplomatinę kampaniją, ragindamas įkursti Bendrijos masto energetikos sąjungą, siekiant sumažinti grėsmes, susijusias su potencialiais tiekimo trikdžiais Ukrainoje.

D. Tuskas pirmadienį paneigė pasiuntęs savo ministrą susitikti su M. Belka, kai savaitraštis „Wprost“ paskelbė savo tinklalapyje minėto pokalbio įrašo ištraukas, kuriose girdima, kaip centrinio banko vadovas aiškina, jog tuomečio finansų ministro Jaceko Rostowskio „nurašymas“ būtų „esminė“ sąlyga, kad centrinis bankas galėtų palaikyti vyriausybės politiką.

Šešerius metus Finansų ministerijai vadovavęs J. Rostowskis buvo atstatydintas praeitų metų lapkritį. Tačiau centrinis bankas neigė, kad buvo koks nors sandėris, tvirtindamas, jog M. Belkos komentarai buvo ištraukti iš konteksto.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.