Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Irake netoli Bagdado – intensyvūs saugumo pajėgų ir islamistų mūšiai

Irake netoli sostinės Bagdado vyksta intensyvūs saugumo pajėgų ir sunitų islamistų kovotojų susirėmimai, skelbia BBC.

Irake netoli sostinės Bagdado vyksta intensyvūs saugumo pajėgų ir sunitų islamistų kovotojų susirėmimai, skelbia BBC.

Remiantis pranešimais, sukilėliai užėmė Dijalos provincijos sostinės Bakubos, esančios vos už 60 kilometrų nuo Bagdado, teritorijas ir pagrindinę policijos nuovadą, kurioje ištuštinta ginklų saugykla. Tačiau saugumo šaltiniai Bakuboje sakė BBC, kad šalies saugumo pajėgos vis dar kontroliuoja miestą.

Irako autonominio kurdų regiono ministras pirmininkas pareiškė, kad Irakas nebegali likti vientisa teritorija. Pasak jo, labai sunku bus grįžti į padėtį, kuri egzistavo prieš sunitų kovotojams, vadovaujamiems grupės „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL), perimant šiaurinių Mosulo ir Tikrito miestų kontrolę praėjusią savaitę. Kovotojams pirmadienį taip pat pavyko užimti Tal Afarą.

Ar jau skilo Irakas?

Internete paviešinti sunitų sukilėlių susidorojimai su paimtais į nelaisvę Irako kariuomenės ir saugumo pareigūnais sulaukė daug tarptautinės kritikos, bet tai, kad nemaža dalis Irako sunitų palaiko sukilėlius, jau pakurstė ginčus dėl galimo naftos turtingo Irako skilimo į sunitiškas teritorijas šalies šiaurės vakaruose ir Sirijoje bei šiitų daugumos žemes Irako pietuose.

Ir neaišku, ar tokiomis sąlygomis neatsiskirs ir Irako kurdai. Amerikiečiai, kurie daugiau kaip 10 metų buvo okupavę Iraką, vis dar kalba, kad Bagdade turėtų būti suformuota nacionalinės vienybės vyriausybė, bet ginčijamose teritorijose jau prasidėjo etninio ir religinio valymo kampanija.   

Šimtai tūkstančių žmonių jau paliko savo namus. Jungtinės valstijos bei kitų šalių svarsto planus kaip evakuoti diplomatinius ir kitus  darbuotojus iš Irako sostinės, nors oficialiai kalbama, kad sunitų sukilėliai Bagdado greičiausiai nepuls, arba nesugebės užimti.

Dėl krizės Irake Amerikiečiai netgi pasiryžę derėtis su šiitišku Iranu – pagrindiniu Bagdado sąjungininku regione, bet Vašingtonui daugiau problemų gali kilti dėl sąjungininkų Persų įlankoje politikos.

Būtent šios sunitiškos naftos turtingos valstybės finansuoja įvairius sunitų judėjimus ir Irake ir Sirijoje.

JAV siunčia į Iraką 275 karius

Maždaug 275 JAV kariai yra siunčiami į Iraką padėti ten dirbantiems amerikiečiams ir saugoti ambasados Bagdade, prezidentas Barackas Obama pirmadienį nurodė laiške Kongreso lyderiams.

Šios pajėgos, kurių dislokavimas prasidėjo sekmadienį, siunčiamos „siekiant apsaugoti JAV piliečius ir turtą, jeigu to prireiks, ir yra paruoštos kovos veiksmams“, rašo B. Obama.

„Tos pajėgos liks Irake, kol saugumo padėtis taps tokia, jog jų nebereikės“, – pridūrė prezidentas.

Šis žingsnis buvo atliktas tuo metu, kai džihadistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) kaunasi su Irako saugumo pajėgomis dėl kontrolės viename strategiškai svarbiame šiauriniame mieste, o Vašingtonas svarsto galimybę pasiųsti prieš kovotojus bepiločius lėktuvus.

ISIL kovotojai užėmė didelę teritoriją į šiaurę nuo Bagdado, prieš savaitę pradėję žygį į Irako sostinę.

Baltųjų rūmų pranešime sakoma, kad JAV kariai padės Valstybės departamentui perkelti dalį ambasados darbuotojų iš Bagdado į konsulatus Arbile ir Basroje, taip pat Amane

Nurodoma, kad ambasada Bagdade nebus uždaryta ir kad dauguma pareigūnų liks savo darbo vietose.

Šios pajėgos siunčiamos į Iraką gavus premjero Nuri al Maliki vyriausybės sutikimą, sakoma pranešime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi