Pasaulyje

2014.06.14 17:47

Rusijos tankai galėjo būti pasiųsti į Ukrainą, sako NATO

BNS2014.06.14 17:47

NATO šeštadienį paskelbė palydovines nuotraukas, kurios, kaip teigiama, stiprina įtarimus, jog Rusija prisideda prie karinės įrangos siuntimo į rytų Ukrainą, kur jau dešimtys žmonių žuvo per vyriausybės pajėgų ir promaskvietiškų separatistų susirėmimus.

NATO šeštadienį paskelbė palydovines nuotraukas, kurios, kaip teigiama, stiprina įtarimus, jog Rusija prisideda prie karinės įrangos siuntimo į rytų Ukrainą, kur jau dešimtys žmonių žuvo per vyriausybės pajėgų ir promaskvietiškų separatistų susirėmimus.

NATO paaiškino, kad nuotraukose matomi Rusijos tankai, atvažiavę į tam tikrą teritoriją netoli sienos su Ukraina. Praėjus kelioms dienoms po jų fotografavimo, panašūs tankai šią savaitę pasirodė separatistų kontroliuojamose Ukrainos rytinėse teritorijose – tačiau iki šiol nenustatyta, iš kur jie atsirado.

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas teigė, kad tie tankai atvažiavo iš Rusijos, kirtę sieną, bet sukilėliai tvirtina radę tas mašinas Ukrainos kariuomenės garažuose.

JAV Gynybos departamentas penktadienį pateiktuose vertinimuose nurodė, kad separatistai rytų Ukrainoje įgijo sunkiųjų ginklų ir karinės įrangos iš Rusijos – tai ir Rusijos gamybos tankai, ir salvinės raketinės artilerijos sistemos.

NATO paskelbtos nuotraukos iš komercinio palydovo „kelia reikšmingų klausimų dėl Rusijos vaidmens kurstant nestabilumą rytų Ukrainoje ir jos dalyvavimą karinės įrangos judėjime iš Rusijos teritorijos į Ukrainą“, sakė vienas Aljanso kariškis.

Vienoje NATO paskelbtoje nuotraukoje, padarytoje gegužės 30 dieną, matyti Rusijos karinis dalinys, dislokuotas netoli pietinio miesto Rostovo prie Dono. Tas dalinys priklausė pajėgoms, kurios buvo sutelktos netoli sienos su Ukraina, tačiau jame tankų nematyti, nurodė kariškis.

Po savaitės, birželio 6-ąją padarytoje kitoje palydovinėje nuotraukoje matoma, kad tas pats Rusijos dalinys jau atitrauktas iš Ukrainos pasienio kartu su kitomis pajėgomis.

Tačiau teritorijoje, iš kurios išvažiavo kitos mašinos, matyti aštuoni atvažiavę pagrindiniai kovos tankai, nurodė NATO.

Tankai be atpažinimo ženklų

Kitoje nuotraukoje, padarytoje birželio 11 dieną, toje pačioje vietoje matyti dešimt tankų, iš jų trys – kraunami ant sunkvežimių platformų, tikriausiai ruošiantis išvežti keliais, sakė NATO pareigūnas.

Kitą dieną Ukraina apkaltino Rusiją, kad ši leido separatistų sukilėliams atsigabenti tris tankus ir kitokių karinių mašinų per sieną į rytinį šalies regioną.

Vėliau tą pačią dieną naujienų agentūros „Reuters“ korespondentai matė du tankus Ukrainos rytinėje Snižnės gyvenvietėje.

NATO kariškis sakė, kad tankai T-64 matyti rytų Ukrainoje, buvo be atpažinimo ženklų, taip pat nudažyti kitokia slepiamąja spalva negu naudojama Ukrainos armijos.

„Iš tiesų jie buvo be jokių atpažinimo ženklų – tai primena taktiką, naudotą Rusijos elementų, kurie dalyvavo destabilizuojant Krymą“, – aiškino jis.

Rusijos įvykdyta Krymo aneksija ir sukilimas rytų Ukrainoje sukėlė didžiausią krizę Rytų ir Vakarų santykiuose nuo Šaltojo karo.

Šeštadienį paryčiais prorusiški separatistai nešiojamųjų zenitinių kompleksų raketomis numušė Ukrainos armijos transporto lėktuvą Il-76, kai šis ruošėsi tūpti rytiniame Luhansko mieste. Per šį incidentą žuvo visi 49 lėktuve buvę kariškiai.

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas penktadienį sakė, jog jeigu būtų patvirtinta, kad minėti tankai atvyko iš Rusijos, tai žymėtų didelį padėties paaštrėjimą rytų Ukrainoje.

Rusija tebeturi apie 2 000 tankų T-64, kurie yra pašalinti iš ginkluotės ir skirti sunaikinimui. Tačiau labai tikėtina, kad daugelis tų tankų tebėra tinkami naudojimui, nurodė NATO.

Kai vasarį Ukrainoje buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, NATO nurodė, kad Rusija sutelkė prie kaimyninės šalies sienų apie 40 tūkst. karių. Anuomet aljanso vadai nerimavo, kad tikėtina Maskvos karinė intervencija.

Dabar Rusija daugumą tų pajėgų jau yra atitraukusi, o pagal NATO vertinimus, tik mažiau nei tūkstantis karių tebėra prie sienos su Ukraina.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.