Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.13 20:47

B. Obama: JAV padės, bet Irake patys turi įveikti susiskaidymą

BNS 2014.06.13 20:47

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį pareiškė, kad svarstomi pagalbos Irakui prieš sunitų ekstremistų puolimą variantai, bet be sausumos pajėgų siuntimo į šią šalį, ir perspėjo, kad Irakas pats turi įveikti savo susiskaidymą.

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį pareiškė, kad svarstomi pagalbos Irakui prieš sunitų ekstremistų puolimą variantai, bet be sausumos pajėgų siuntimo į šią šalį, ir perspėjo, kad Irakas pats turi įveikti savo susiskaidymą.

„Mes nesiųsime JAV karių atgal į kovą Irake, bet aš paprašiau mūsų nacionalinę saugumo grupę parengti kitų variantų, kaip mes galėtume paremti Irako saugumo pajėgas“, – nurodė B. Obama žurnalistams prieš savo kelionę po Jungtines Valstijas.

„Mes negalima padaryti tai už juos“, – sakė jis ir pažadėjo patarėjų parengtus variantus išnagrinėti artimiausiomis dienomis.

B. Obama pažymėjo, kad teroristų Irakui keliama grėsmė galiausiai virs grėsme ir JAV interesams.

Sparčiai plintantis sukilimas Irake apima svarbius miestus ir didina nerimą, kad, JAV pajėgoms pasitraukus iš Irako 2011 metais, šioje šalyje vis labiau gali įsivyrauti sumaištis.

Irako ministro pirmininko Nuri al-Maliki vyriausybė prašo Jungtinių Valstijų suteikti karinę pagalbą prieš stulbinantį sunitų ekstremistų judėjimo ISIL kovotojų puolimą.

Tačiau B. Obama trumpame pareiškime žurnalistams perspėjo Bagdado vyriausybę, kad ji pati prisišaukė nelaimę, nesugebėdama įveikti šalies susiskaidymo į sunitų ir šiitų stovyklas.

„Jungtinės Valstijos nesivels į karinius veiksmus, kai nėra pačių irakiečių politinio plano, kuris užtikrintų, kad jie yra pasirengę veikti kartu“, – sakė B. Obama.

„Mes nesileisime įtraukiami į tokią padėtį, kurioje mes valdytume situaciją, sudėję didžiules aukas, o mums pasitraukus, staiga imama veikti tokiu būdu, kuris nėra palankus ilgalaikiam stabilumo šalyje“, – aiškino JAV prezidentas.

„Bet kuriuos veiksmus, kurių galime imtis padėdami Irako saugumo pajėgoms, turi paremti rimtos ir nuoširdžios Irako lyderių pastangos įveikti religinius skirtumus“, – nurodė B. Obama.

„Niekas nenori matyti, kaip teroristai įsitvirtina Irake ir niekas neketina pelnytis iš Irako smukimo į sumaištį“, – pabrėžė jis.

„Taigi, Jungtinės Valstijos atliks savo (darbo) dalį, bet supraskite, galiausiai patys irakiečiai, kaip suvereni tauta, turi spręsti savo problemas“, – sakė B. Obama.

B. Obama su žurnalistais šnektelėjo prieš išskrisdamas iš Baltųjų rūmų į Šiaurės Dakotą, kur jis ketina aplankyti indėnų teritorijas.

Prezidentas su pirmąją šalies dama penktadienį ketino aplankyti Stačiosios Uolos indėnų rezervaciją, esančią abipus sienos tarp Šiaurės ir Pietų Dakotos; čia gyvenantiems maždaug 1000 indėnų trūksta būstų, yra sveikatos apsaugos ir švietimo problemų.

B. Obama bus tik trečias prezidentas, apsilankantis šiame krašte per beveik 80 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi