Naujienų srautas

Pasaulyje2012.09.11 15:31

Pasaulis ir JAV mini Rugsėjo 11-ąją

Pasaulis ir Jungtinės Valstijos antradienį prisimena Rugsėjo 11-ąją, kai prieš vienuolika metų teroristų užgrobti keleiviniai lėktuvai rėžėsi į Niujorke esančius Pasaulio prekybos centro dangoraižius, žuvo daugiau kaip 3 tūkst. žmonių. 

Pasaulis ir Jungtinės Valstijos antradienį prisimena Rugsėjo 11-ąją, kai prieš vienuolika metų teroristų užgrobti keleiviniai lėktuvai rėžėsi į Niujorke esančius Pasaulio prekybos centro dangoraižius, žuvo daugiau kaip 3 tūkst. žmonių.

Šį, vieną didžiausių pasaulyje teroristinį aktą, kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus sako prisimenantis taip aiškiai, lyg tai būtų buvę vakar.

2001-ųjų rugsėjo 11-osios rytą, prieš devynias į šiaurinį Pasaulio prekybos centro bokštą rėžiasi teroristų užgrobtas lėktuvas, kiek po devynių kito lėktuvo smūgio sulaukia ir pietinis bokštas. Abu dangoraižiai užsiliepsnoja, o po geros valandos ir griūna.

Tuo metu Vašingtone viešėjęs Lietuvos Prezidentas V. Adamkus sako tos dienos įvykius prisimenantis itin aiškiai. Susitikime dalyvavęs Prezidentas buvo priverstas jį nutraukti, kai pasklidus žiniai apie teroristinį aktą, jo apsaugos būrio vadas pareikalavo kuo greičiau palikti patalpą.

Iš pradžių V. Adamkus sako pamanęs, kad pastate kilo gaisras, tačiau pakilęs į savo kambarį pamatė žmoną Almą, stovinčią prie įjungto televizoriaus, kurio ekrane tuo metu matėsi vaizdas, kaip į vieną iš dangoraižių rėžiasi lėktuvas. 

Buvo atšauktas planuotas jo susitikimas su Jungtinių Valstijų prezidentu George`u Bushu, vėliau V. Adamkus kartu su žmona nuvežtas į Andrewso karinių oro pajėgų bazę, iš kurios pakilę ir lydimi karinių lėktuvų paliko Jungtines Valstijas. 

„Nors skridome gana aukštokai, pro langus matėme smilkstančius bokštus. Nuo sprogimo dar kilo dūmai. Liepsnos nebuvo matyti, bet dūmai nuo kiekvieno bokšto kilo labai ryškiai. Tad galiu pasakyti, kad buvome patys pirmieji, be lakūnų, civiliai asmenys, matę po atakų tų bokštų sugriovimo vietą“, – pasako V. Adamkus.

Iš viso tuomet buvo užgrobti 4 civiliniai lėktuvai. Trečiasis rėžėsi į Pentagoną, ketvirtasis, pasipriešinus lėktuvo keleiviams, sudužo Pensilvanijos valstijoje. Per šį teroristinį aktą žuvo daugiau kaip trys tūkstančiai žmonių. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė teroristinė organizacija „Al Qaeda“.

V. Adamkaus manymu, pasaulį dabar galima dalinti į buvusį prieš Rugsėjo 11-ąją ir po Rugsėjo 11-osios. Esą teroristai pasaulį privertė griežtinti saugumo priemones, pirmiausiai – oro uostuose. 

„Yra tokių, kurie tikrinami galvoja, kad čia jų asmeninis įžeidimas. Aš galvoju, kad nesvarbu, kaip tai paliečia žmogaus individualius veiksmu, bet jei nors vieną gyvybė bus išgelbėta betikrinant ir nors vienas lėktuvas bus apsaugotas nuo galimo sprogimo, nesvarbu, kokie sunkumai, jų turi būti laikomasi“, – kalbėjo kadenciją baigęs Prezidentas

Sugriautų bokštų dvynių vietoje dabar įkurtas memorialas, pastatytas naujas dangoraižis. Tačiau visuomenės dėmesys šiemet Rugsėjo 11-ąjai nebėra toks didelis. Daugelio amerikiečių manymu, būtent 10-osios metines ir pernai metais nukautas „Al Qaeda“ lyderis Osama Bin Ladenas buvo Rugsėjo 11-osios minėjimų kulminacija.   

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi