Pasaulyje

2014.06.12 17:20

JAV gali pasiųsti bepiločius lėktuvus prieš džihadistus Irako šiaurėje

BNS 2014.06.12 17:20

Vašingtonas trečiadienį pažadėjo padidinti pagalbą Irakui ir svarsto galimybę pradėti bepiločių lėktuvų reidus, augant susirūpinimui, kad Irako armija nepajėgi pati pažaboti sukilėlių, kurie suaktyvėjo iš šalies pasitraukus amerikiečių pajėgoms.

Vašingtonas trečiadienį pažadėjo padidinti pagalbą Irakui ir svarsto galimybę pradėti bepiločių lėktuvų reidus, augant susirūpinimui, kad Irako armija nepajėgi pati pažaboti sukilėlių, kurie suaktyvėjo iš šalies pasitraukus amerikiečių pajėgoms.

Irako pareigūnai privačiai jau prašė Jungtinių Valstijų apsvarstyti galimybę pasiųsti bepiločius lėktuvus prieš islamistų grupuotės „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) kovotojus, kurie per žaibišką puolimą užėmė didelę teritoriją šalies šiaurėje.

Anksčiau tokie prašymai būdavo atmetami, bet dabar Vašingtonas svarsto galimybes suteikti didesnę karinę pagalbą Bagdadui, įskaitant bepiločių lėktuvų smūgius, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Baltųjų rūmų administracijos pareigūnas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Sprendimas panaudoti nepilotuojamus orlaivius, kurių antskrydžiai Afganistane ir Pakistane tebevertinami labai prieštaringai, žymėtų dramatišką posūkį JAV ryšiuose su Iraku, iš kurio paskutiniai Amerikos kariai buvo išvesti 2011 metų pabaigoje.

„Jungtinės Valstijos visuomet suteikdavo būtiną pagalbą Irako žmonėms ir vyriausybei“, – sakė Baltųjų rūmų patarėja nacionalinio saugumo klausimais Susan Rice vienam Vašingtone įsikūrusiam analitiniam centrui.

„Dirbame kartu, kad pažabotume agresiją ir atremtume grėsmę“, kurią ISIL kelia Irakui ir visam regionui, pridūrė S. Rice.

Tačiau ji tvirtino, kad Jungtinės Valstijos „privalo nuveikti daugiau, stiprindamos mūsų partnerio pajėgumus įveikti teroristų grėsmę namuose, suteikdamos jam būtiną apmokymą, įrangą ir palaikymą“.

Valstybės departamento atstovė Jen Psaki avo ruožtu pažymėjo, kad šiuo metu neplanuojama pasiųsti JAV karių atgal į Iraką, kur apie 4,5 tūkst. amerikiečių žuvo per aštuonerius metus trukusį konfliktą.

Ji taip pat neigė, kad puolimas, per kurį kovotojai užėmė šiaurinius Mosulo ir Tikrito miestus, Vašingtonui buvo staigmena arba žymėjo JAV politikos nesėkmę šalyje, į kurią Amerika savo pajėgas pasiuntė 2003 metais.

Pasak J. Psaki, Jungtinės Valstijos ne kartąperspėjo apie ISIL keliamą pavojų ir jau paspartino ginkluotės tiekimą Irakui šiais metais, taip pat suintensyvino Irako saugumo pajėgų mokymus.

Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney sakė, kad Jungtinės Valstijos „palaikys Irako lyderius, atstovaujančius visam politiniam spektrui, jiems siekiant nacionalinės vienybės, kuri būtina sėkmei kovoje su ISIL“.

Jungtinės Valstijos taip pat suteiks „ir, jeigu reikės, didins pagalbą Bagdado vyriausybei stiprinant Irako pajėgumus veiksmingai ir tvariai pažaboti ISIL pastangas kelti sumaištį Irake bei regione“, sakoma J. Carney pranešime.

Sausį Vašingtonas pardavė Bagdadui 24 atakos sraigtasparnius „Apache“, taip pat 300 prieštankinių raketų „Hellfire“ ir du naikintuvus F-16, kurių Irakas planuoja įsigyti iš viso apie 36, sakė vienas Pentagono atstovas.

Kai kurie iš ginklų jau pristatyti, o kiti greitai bus išsiųsti.

Pasiūlymas suteikti Irakui papildomą 1 mlrd. dolerių vertės pagalbą šiuo metu yra pateiktas svarstyti JAV Kongresui.

Paskutiniai JAV kariai paliko Iraką 2011 metų gruodį – praėjus aštuoneriems metams po to, kai diktatorius Saddamas Husseinas buvo nuverstas per invaziją, įsakytą surengti prezidento George'o W.Busho.

Nuo to laiko Vašingtono specialistai moko Irako kariuomenę vykdyti kovos su terorizmu misijas, įskaitant mokymus Jordanijoje, kurie vykdomi nuo šių metų pradžios.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.